1p
Az Egyesült Államok változatlanul bír mindazokkal a jellemzőkkel, amelyek alapján világhatalomnak, sőt szuperhatalomnak tekinthető, és kevés más ország vagy országcsoport akarja vagy képes elérni az Amerika által betöltött világszintű domináns szerepet
Az Egyesült Államok változatlanul bír mindazokkal a jellemzőkkel, amelyek alapján világhatalomnak, sőt szuperhatalomnak tekinthető, és kevés más ország vagy országcsoport akarja vagy képes elérni az Amerika által betöltött világszintű domináns szerepet - áll az egyik vezető londoni stratégiai kutatóműhely vasárnap kiadott nagyszabású elemzésében.

A Királyi Külügyi Intézet - székhelye után, közkeletű nevén Chatham House - az Obama-kormányzat első hónapjának végére időzített, 45 oldalas helyzetértékelésében azt írta: jelenleg Oroszország beszél a legtöbbet az Egyesült Államok nemzetközi hatalmával szembeni fellépésről.

Oroszországnak - az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyik állandó tagjaként, atomhatalomként és a világ egyik legnagyobb földgáz- és kőolaj-exportőreként - vannak olyan tulajdonságai, amelyek alapján világhatalomnak nevezhető. Gyengeségei azonban túltesznek erősségein: fizetőképessége továbbra is az energiaexporttól függ, és gazdaságában nem honosodtak meg kellő súllyal egyéb ágazatok. Gazdasági és szociális infrastruktúrája sürgős korszerűsítésre szorulna, de ha a nyersanyagárak hosszabb ideig alacsony szinten maradnak, ez a korszerűsítés elmarad - áll a Chatham House elemzésében.

A ház szerint az Európai Unió az a világpolitikai szereplő, amely a jövőben kikezdhetné az Egyesült Államok globális vezető szerepét. Összesített GDP-értéke meghaladja Amerikáét, lakossága majdnem 200 millióval nagyobb az Egyesült Államokénál. Az EU-ból azonban jelenleg hiányzik az a kollektív törekvés, politikai szervezettség és központosított erőforrástömeg, amellyel betölthetné az őt egyébként potenciálisan megillető világpolitikai szerepet.

Kínának, a harmadik lehetséges nagy kihívónak ma elsődleges célja saját gazdaságának fejlesztése. A pekingi vezetés ez idő szerint hangsúlyosan nem törekszik arra, hogy osztozzon az Egyesült Államokkal a globális vezető szerepben, vagy átvegye Amerikától ezt a szerepet. Kína továbbra is ódzkodik attól, hogy döntőbíróként lépjen fel nemzetközi biztonsági ügyekben - áll a Chatham House átfogó elemzésében, amelyet Robin Niblett, az intézet igazgatója állított össze.

Niblett összefoglalásként leszögezi: sem e három nagy világpolitikai szereplő, sem más regionális hatalmak nem lesznek képesek a közeljövőben az Egyesült Államokéhoz hasonló globális vezető szerep ellátására.

Az Obama-kormányzat heveny gazdasági válság közepette lépett hivatalba, és a gazdaság állapota miatt mind Washingtonban, mind más fővárosokban az utóbbi egy évben beszédtémává vált az amerikai hatalom hanyatlása. Az Egyesült Államok azonban - humán, gazdasági, politikai és katonai erőforrásait egybevetve, amelyekkel nemzetközi érdekei védelmére kelhet - továbbra is önálló kategóriát alkot. Emellett a jelenlegi világgazdasági válságban az amerikai GDP-érték várt csökkenését a versenytársak hasonlóan súlyos visszaesése kíséri, tehát emiatt nem módosul jelentősen a globális gazdasági hatalmi egyensúly - áll a Chatham House értékelésében.

Az elemzés ennek alátámasztására kiemel néhány összehasonlító adatot. Az amerikai nominális hazai össztermék-érték tavaly 14 500 milliárd dollár volt, vásárlóerő-paritáson mérve csaknem a kétszerese a 7800 milliárd dolláros kínai adatnak, és nem sokkal kevesebb a (jóval nagyobb lakosságú) EU 15 ezer milliárd dolláros együttes GDP-értékénél. Az egy főre jutó GDP az Egyesült Államokban 48 ezer dollár volt 2008-ban, Kínában 6100 dollár, az Európai Unióban 33 800 dollár.

A dollár továbbra is a világ vezető tartalékvalutája, és a hozzáférés az amerikai fogyasztói és pénzügyi piacokhoz, illetve az amerikai technológiához - vagy e hozzáférés korlátozása például szankciókkal - változatlanul jelentős hatást gyakorol más országok gazdaságára.

Amerika ereje azonban a nemzetközi biztonság terén a legérzékelhetőbb. Az amerikai védelmi költségvetés a 2009-es pénzügyi évre becslések szerint eléri a 515 milliárd dollárt, amelyhez hozzájöhet még 70-100 milliárd dollár az iraki és az afganisztáni hadműveletekre. Ez együtt meghaladja a világ többi országának összesített védelmi kiadásait - írja a Chatham House elemzése.

Kínai hatalomátvétel az autópiacon
Obama: Amerika nem cselekedhet kénye-kedve szerint 
Az orosz hatalmat is szétcincálja a válság?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG