A Magyar Biztosítók Szövetsége nyitott, offenzív, a nemzetközi szervezetekhez szorosan kapcsolódó szervezet lesz, szakmai kompetencia központokkal ls fogyasztóvédelmi feladatokkal - hangzott el a MABISZ budapesti sajtótájékoztatóján.
A pénzügyi válság és az elmúlt hetek katasztrófakárai rávilágítottak arra, hogy a biztosítás egy jól kialakított szabályozórendszer keretei között képes arra, hogy állami feladatokat is átvállaljon. A MABISZ készen áll arra, hogy a biztosítási szektor nagyobb szerepet vállaljon a nemzetgazdaságban - fogalmazott Kisbenedek Péter, a MABISZ elnöke.
"A rendkívüli események rávilágítottak arra, hogy ideje kibővítenünk az öngondoskodás fogalmát, amit eddig elsősorban az életbiztosításokkal és saját időskori ellátásunkkal összefüggésben használtunk. A klímaváltozás és az egyre gyakoribbá váló természeti csapások, a szélsőséges időjárás okozta árvizek, a felhőszakadások súlyos következményei megmutatták, hogy a lakásunkról, a vagyontárgyaink biztonságáról magunknak kell gondoskodnunk" - mondta el Molnos Dániel, a MABISZ főtitkára.
Az árterületen, veszélyeztetett területeken épült ingatlanok üzleti alapon működő biztosítónál nem tudnak szerződést kötni, de a Wesselényi Miklós Árvíz- és Belvízvédelmi Alapnak köszönhetően ezen ingatlanok tulajdonosainak is van lehetősége biztosítást kötni - hívta fel a figylemet Szabó Zoltán.
30 milliárd is lehet az árvízkár
Az extrém időjárás-sorozat az eddigi legnagyobb károkat okozta a hazai biztosított ingatlanokban - ismertette Szabó Zoltán, a MABISZ Lakásbizottságának elnöke. A biztosítókhoz eddig összesen 148347 esetet jelentettek be, hétfő délig 18,3 milliárd forintot fizettek ki illetve helyeztek tartalékba a társaságok. A teljes kárösszeg akár a 30 milliárd forintot is elérheti.
A rendkívüli helyzetre tekintettel a biztosítók átcsoportosították kárszakértőiket a leginkább érintett területekre, és méltányosságból olyan károkat is megtérítenek (például redőnykárok, szigetelés- és vakolatkárok), amelyek egyébként nem tartoznának a fedezett események körébe.
Szűk négy hét alatt 8 balatonnyi csapadék hullott Magyarországra, ebből 1 balatonnyi Miskolc környékére esett - mondta el Szabó Zoltán. |
A mintegy 4 millió hazai ingatlan mindössze 72 százalékára kötöttek biztosítást tulajdonosaik - ez azt jelenti, hogy 1,12 millió ingatlantulajdonos nem jut kártérítéshez, ha kár éri. Ráadásul az elmúlt másfél évben a biztosítások száma csökkent: 40 ezerrel kevesebb lakásbiztosítási szerződést kezelnek a MABISZ tagjai, mint 2008 végén. "Egy, a mostanihoz hasonló súlyos időjárási helyzet sok családot kilátástalan élethelyzetbe hozhat" - mondta el Szabó Zoltán.
Bankadó: mennyit vasalnak be a biztosítókon?
A konzultáció megkezdődött a kormánnyal a pénzintézetek különadója ügyében - mondta el kérdésre válaszolva Kisbenedek Péter. Kemény tárgyalásokat folytatnak a felek, várhatóan 1-2 héten belül zárul le a folyamat. A biztosítóknak a nemzetközi válság kialakulásában nem volt szerepe - hangsúlyozta a MABISZ elnöke; az AIG kivételével gyakorlatilag egy társaság sem szorult állami támogatásra. A biztosítási szektor nyereségessége - különösen ha nem csak a 2009-es évet nézzük - nem mérhető össze a bankszektor nyereségességével; a szabályozás pedig többnyire a biztosítók rovására változik. Az elnök példaként a hosszú távú befektetési szerződések, a kamatadó-mentesség intézményét említette.
Az öngondoskodás egyébként is alacsony szintjéhez az időjárási tényezők okozta károk fokozódása párosul; ilyen helyzetben a MABISZ nem tartja szerencsésnek a felmerült különadónak a biztosítók vonatkozásában történő bevezetését. Ez tőkemegfelelési, szolvenciális problémákat vet fel, és ahhoz vezethet, hogy kisebb vagy akár közepes méretű társaságok a magyar piac elhagyását vegyék fontolóra. Amíg azonban nem lehet tudni, hogy a "bankadóból" mekkora rész esik majd a biztosítótársaságokra, a hatásokat sem lehet megbecsülni. 20 milliárd forintnál nagyobb pluszterhet a biztosítási szektor nem tud elviselni - fogalmazott Kisbenedek Péter.
A szektor adózás előtti eredménye 2009-ben 79 milliárd forint volt, a piac azonban rendkívül koncentrált: az eredmény jelentős része néhány nagy biztosító teljesítményéből adódik össze.
Privátbankár - Gáspár András