Veszélyhelyzetet hirdetett ki a kormány Borsod-Abaúj-Zemplén megye mindazon térségére, amelyet árvíz sújt - jelentette ki Bajnai Gordon Miskolcon hétfőn. A miniszterelnök úgy fogalmazott: ilyen esetben gyorsabban jutnak anyagi segítséghez a védekezők. A megyében jelenleg több mint hatvan településen védekeznek az ár ellen.
Bajnai Gordon példásnak nevezte a védekezést, a katasztrófavédelem ellátja munkáját, rendőrök, polgári védelmi és vízügyi szakemberek, civilek segítik a munkát, sok az önkéntes, akiknek külön is köszönetet mondott. Emberemlékezet óta nem volt ilyen árvíz, özönvízszerű eső, belvíz, szélvihar az országban, egyszerre több helyen akadozik a közlekedés - mondta. Az országban mindenki megmozdult nagyon sok önkéntes is részt vesz a mentésben, bajban ismerszik meg a barát, mindenhonnan jön segítség, jönnek szakemberek, rendőrök - tette hozzá.
Adományokat gyűjt a májusi ítéletidő károsultjai számára a Magyar Vöröskereszt, amely szükség esetén az árvízi védekezést is segíti homokzsákokkal. A pénzadományokat a szervezet a K&H Bank 10405004-00026547-00000000 számlaszámára várja, de országszerte bármelyik Vöröskereszt-iroda pénztárában be lehet fizetni a támogatást - közölte a szervezet hétfőn az MTI-vel. Az adományok teljes egészében a rendkívüli időjárás és árvíz miatt bajba jutott településekhez és családokhoz kerülnek. |
Rendkívüli készültség elrendelését kezdeményezte az észak-magyarországi régióban a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumhoz tartozó Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) a Kormányzati Koordinációs Bizottságnál az árvizek miatt - közölte a szaktárca. A Zagyván, a Bódván és az Ipolyon, Ipolytarnócnál az eddigi legmagasabb árvízszintet meghaladó árhullám alakult ki. A Sajón Sajószentpéternél a következő 24 órában várják az eddig észlelt legnagyobb árvízszint túllépését. Jelenleg 392 kilométernyi szakaszon van harmadfokú készültség, a gátakon 2500 ember dolgozik, a vízügy a katasztrófavédelemmel közösen felkészülten védekezik.
Sajóecsegnél több tízezer homokzsákból 800 méternyi körtöltést építettek, így a falut sikerült megvédeni a Sajó árvizétől. A védekezéshez hatezer négyzetméter fóliát használtak fel.
Tovább árad a Zagyva is. A folyón Hatvan térségében szintén az eddigi legmagasabb árvízszint feletti vízállást regisztráltak. A Tarnán harmadfokú a készültség, ami tovább növeli a Zagyva vízszintjét. A Zagyván kialakult árhullám miatt a jászteleki és a borsóhalmi tározók megnyitásáról döntött a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Védelmi Bizottság. A védekezés érdekében, a borsodi védelmi bizottság szintén úgy döntött, hogy a Garadna töltését átvágják és a vizet mezőgazdasági területre engedik ki.
A Kapos szintén rendkívül hevesen árad, Kaposvár alatt el fogja önteni a part menti mezőgazdasági területeket. A Balaton magas vízállása, az erős széllel párosulva a déli parton okoz gondot. A víz a parthoz közeli mély fekvésű területekre is kicsaphat.
Rácz Miklós közlése szerint a Sajón, a Bódván és a Hernádon egyszerre alakult ki árhullám, vélhetően minden eddigit meghaladnak majd a vízszintek. A szakemberek felkészültek néhány település esetleges kiürítésére is - fűzte hozzá. Az igazgató tájékoztatása szerint az 1974-es nagy árvíznél is nagyobb lesz a most levonuló víz, jószerivel valamennyi folyón nagyobb áradat jön le, mint eddig bármikor, a legkritikusabb helyzet a Hernád mentén alakulhat ki.
Rendkívüli, jószerivel katasztrofális a helyzet, a védekezésben több százan vesznek részt, vízügyi szakemberek, tűzoltók, polgári védelmisek, civilek, és várhatóan a honvédség segítségét is igénybe kell venni - mondta Rácz Miklós.
Megemlítette: volt olyan időszak, amikor óránként 50 centiméterrel emelkedett a folyók vízszintje, azt viszont cáfolta, hogy a szlovákiai tározók megnyitása okozta volna ezt. Az Ékövizig vezetője szólt arról is, hogy hosszú, rendkívüli védekezésre készülnek fel, számítanak a Bodrog vízszintjének jelentős emelkedésére is, és igen sok hegyvidéki patak is soha nem látott vizet hoz magával.
A Tisza egyelőre fogadja mellékfolyóiból a nagy vizet, de vízszintje rövid idő alatt már három métert emelkedett. Rácz Miklós szerint "nagyon szerencsétlen esetben" akár víz alá kerülhet Sajóecseg.
Utakat és síneket mosott el a víz, késnek vagy nem járnak a vonatok |
Bende Péter vezérőrnagy, fővárosi tűzoltóparancsnok, a Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke az MTI-nek azt mondta: felkéri az ország önkéntes, létesítményi és hivatásos önkormányzati tűzoltóságok tagjait, hogy a viharkárok elhárításában önkéntes felajánlással, szabadidejükből, elsősorban lakóhelyük vagy annak közelében vegyenek részt.
Hevesben a legnagyobb védekezési munkák a megye középső részén zajlanak, miután az észak-hevesi térségben már visszahúzódtak a vízfolyások - mondta a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője hétfőn az MTI-nek. Magyar Attila közölte: az áradás várhatóan 10-12 óra múlva a dél-hevesi térséget is eléri, ott most a felkészülés folyik. Kedvezőnek nevezte, hogy délelőtt legalább az eső elállt. A szóvivő közölte: jelenleg mintegy 50 településen zajlanak a védekezési munkálatok.
Magyar Attila közölte: a katasztrófavédelem több mint 40 ezer homokzsákot biztosított eddig a védekezéshez, több 10 ezerrel segített a vízügyi igazgatóság is. Hétfőn újabb 50 ezer homokzsákot igényeltek a központi raktárakból - tette hozzá.
Vészhelyzetet kell hirdetni az özönvíz miatt - képekkel! |
Az e célra kijelölt mezőgazdasági területek elárasztása nyomán hétfőről keddre virradó éjszaka a becslések szerint a vártnál 30-50 centiméterrel alacsonyabban tetőzik a Zagyva és a Tarna Szolnok megyében - közölte a Közép-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság irányítója. Lovas Attila szerint a Zagyva főágán, Jászteleknél előreláthatólag így is meghaladja majd a vízállás ez eddig mért legmagasabb szintet. Lovas Attila szerint a Köti-kövízig munkatársai jelenleg összesen 800 méter hosszon építenek nyúlgátat, illetve magasítják a töltést.
Szerdától már jobb idő! Hétfő délután már kevesebb helyen valószínű csapadék. Főként a Dunántúl középső harmadában várható jelentős eső, de gyenge eső, zápor szinte bárhol előfordulhat - olvasható az időkép.hu-n. A keleti területeken fel-fel szakadozhat a felhőzet, rövid időre a nap is kisüthet. A középső országrészben továbbra is erős szélre és viharos lökésekre van kilátás. Kedd reggelre kelet felé tolódik a csapadéksáv, így nyugaton már csak helyenként, míg keleten többfelé várható gyenge eső. Napközben folytatódik ez a tendencia: míg a Dunántúlon élők már több órás napsütésben is bízhatnak -csak helyenként fordulhat elő zápor-, addig az ország másik felén egész nap borult, esős idő várható, habár a csapadék mennyisége jóval kevesebb lesz, mint a korábbi napokban. A keleti országrész kivételével ismét erős északnyugati szélre és viharos lökésekre készülhetünk. Szerdától fokozatosan javul időjárásunk, a hétvégére visszatérnek a tavaszias hőmérsékletek, több fokkal melegszik a levegő. Kezdetben csak helyenként, majd egyre több helyen valószínű zápor, zivatar. |
Pécsett szakemberek százai és számos önkéntes dolgozik a vihar és az esőzés miatt szükségessé vált mentésben, valamint a károk elhárításán - közölte az önkormányzat hétfőn az MTI-vel. A polgármesteri kabinetiroda közleménye szerint a tűzoltóság és a katasztrófavédelem teljes állománya készenlétben van, jelenleg huszonegy helyen dolgoznak, de percenként három bejelentést kapnak.
Tekintettel arra, hogy a Mecsekről lezúduló nagy mennyiségű esővíz a város több pontján komoly fennakadásokat okoz, a katasztrófavédők, tűzoltók munkáját a városi vagyonkezelő Pécs Holding, a városháza munkatársai és a rendőrség is segíti. "A közlekedésben is fennakadások várhatók, ezért aki teheti, maradjon otthon" - olvasható a közleményben.
Három település megközelíthetetlen a megáradt Baranya csatorna miatt - tájékoztatta a Baranya megyei katasztrófavédelem hétfőn az MTI-t. Közlésük szerint a Vázsnok, Tarrós és Vásárosdombó felé vezető utat árasztotta el a megáradt Baranya csatorna. Mindhárom település a 611-es út mentén fekszik, és Sásddal szomszédosak, ahol éppen a legsúlyosabb a helyzet Baranyában. Itt csónakkal közlekednek a mentésben dolgozók. A városban több embert ki kellett költöztetni. A települést csak a 66-os úton északi irányból lehet megközelíteni.
Elzárta a víz a Fejér megyei Balinkát; a községet a Gaja áradása miatt egyik irányból sem lehet megközelíteni, mert lezárták a 8209-es utat a 8+ 900-as kilométerszelvényben, valamint a 8209-es utat a 4+500-as kilométerszelvénynél - közölte a rendőrség hétfőn az MTI-vel.
NE parkoljanak fa alá!
A főváros vezetése minden nélkülözhető védelmi berendezését az árvízzel küzdő vidéki településekre szállítja - közölte a főpolgármesteri hivatal hétfőn az MTI-vel azt követően, hogy kiderült: a Dunán nem várható jelentősebb árhullám. A főpolgármesteri kabinet hétfőn döntött a bajba jutott vidéki önkormányzatok számára nyújtandó fővárosi segítségről, továbbá a Budapestről eddig küldött eszközök és védelmi berendezések kiegészítésére újabb tízmilliós keretet hagyott jóvá Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester.
Az országos éves csapadékmennyiség az elmúlt 30 év átlagát tekintve körülbelül 600 mm. Az utolsó 48 óra leforgása alatt a fővárosban kb. 85 mm, a Bakonyban 115 mm; északkeleten, a Mátra lábánál és a Mecsekben 130 mm-t meghaladó, míg a délnyugati határszélen több, mint 165 mm eső - azaz közel az átlagos éves mennyiség 1/4-e - hullott, tudtuk meg az Időkép.hu-tól. |
Budapesten közben a tűzoltóság, a közterület-fenntartó és a Főkert szakemberei folyamatosan tisztítják az utakat és parkokat a kidőlt fáktól. A főváros vezetése arra kéri a budapestieket, hogy lehetőség szerint ne látogassák a parkokat és kirándulóhelyeket, és az autósok, ha tehetik, ne parkoljanak fák alá. Az eddigi adatok szerint az elmúlt két napban a Budapesten félezer káreseményhez riasztották a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság egységeit. Jelenleg is 23 egység dolgozik a fővárosban, 9 alkalommal kellett kivonulniuk épületkár miatt és 49 helyen kellett szivattyúzni, például az V. kerületi Astoria szálló elöntött pincerészében.
Az életveszély-elhárítást követően a tűzoltók a nagyobb forgalmú utakat tisztítják meg a kidőlt fáktól, ágaktól, ezt követően tudnak rendelkezésre állni egyéni segélyhívásoknak. Jelenleg több mint 200 káresethez várják a szakembereket, ám még folyamatosan érkeznek újabb bejelentések.
Dolgoznak a biztosítók
A Generali biztosító a következő napokban növekvő számú, akár a több ezret is elérő kárbejelentésre és több százmillió forintos kárkifizetésre számít. Az olyan helyeken, ahol a normál életvitel visszaállításához nagyobb összeg és azonnali munkák szükségesek, a biztosító már a helyszínen megegyezik ügyfeleivel a kár teljes összegéről és azonnal intézkedik annak átutalásáról - olvasható a társaság közleményében. A biztosító a bejelentéseket a 06 40 200 250-es kék számon hívható call center mellett továbbra is várja személyes ügyfélszolgálati pontjain, illetve az Interneten. A biztosító szakemberei természetesen a helyszínen, előzetes bejelentés nélkül is jegyzőkönyvbe veszik és dokumentálják a károkat.
A Groupama Garancia Biztosító legfrissebb adatai alapján a májusi időjárási károk száma eléri a 3500 darabot, mintegy 250 millió Ft becsült kárösszeggel. Ezen belül a hétvégi viharok kárbejelentéseinek száma eddig mintegy 1000 db-ot tesz ki közel 100 millió Ft értékben. A biztosító szakemberei már a hétvégén megkezdték a károk felmérését és az adatok feldolgozása azóta is folyamatos. A társaság tapasztalatai szerint ilyen mértékű természeti esemény után még további jelentős számú kárbejelentés várható. A végső szám elérheti a több ezret is. A kárfelmérést egyelőre nehezíti, hogy számos terület egyáltalán nem közelíthető meg, illetve ami igen, az is víz alatt áll, így a végleges kár még nem állapítható meg.
A károk felmérése és az adatok feldolgozása folyamatos és gyorsított ütemben zajlik. A kisebb értékű, 100 ezer forint alatti károk esetén a Groupama Garancia Biztosító alkalmazza a telefonos kárrendezést, melyek gyorsított ütemben, 1-2 napon belül kifizetésre kerülnek, nagyobb károknál pedig szükség esetén kárelőleget fizet a társaság. A Groupama Garancia Biztosító a Garancia-24 gyorsszervíz-szolgáltatás igénybevételére jogosult ügyfelei számára ingyenesen közvetít megbízható szakembereket, akik helyreállítják a keletkezett károkat. A Groupama Garancia Biztosító a kárbejelentéseket továbbra is folyamatosan, több csatornán fogadja: a bejelentések az ügyfélszolgálati irodákban személyesen, telefonon, faxon, emailben a karbejelentes@groupamagarancia.hu címen illetve TeleCenteren a 06 1 467 3500 telefonszámon is megtehetőek.
MTI, Privátbankár