Görögország pert fontolgat olyan amerikai bankok ellen, amelyeknek szerepük lehetett az ország pénzügyi helyzetének romlásában, és magatartásukkal hozzájárulhattak az adósságválság kialakulásához - közölte Jeórjiosz Papandreu görög kormányfő vasárnap a CNN amerikai hírtelevízióban.
Papandreu elmondta: a görög parlamentnek a krízis okairól indított vizsgálata után fognak dönteni arról, hogy bírósági úton fellépjenek-e amerikai pénzintézetekkel szemben.
"Görögország meg fogja vizsgálni, hogyan történtek a dolgok" - fogalmazott, és utalt arra, hogy más országokban, az Egyesült Államokban is zajlanak hasonló vizsgálatok esetleges pénzügyi visszaélésekkel, az átláthatóság hiányával kapcsolatban.
Papandreu azt mondta a CNN-interjúban, hogy a nemzetközi közösségből sokan Görögországot kezdték el hibáztatni. Azt mondta, könnyű Görögországot bűnbakká tenni, pedig a görög szorgalmas, büszke nép. "Követtünk el hibákat" - mondta, és hozzátette, hogy a görögök meg fogják mutatni, hogy betartják kötelességüket.
Amerikai pénzügyi megfigyelők rámutattak: Papandreu közlése az amerikai bankok elleni esetleges peres eljárásról kísérletnek tűnik a felelősség áthárítására. Ugyanakkor feltételezhető, hogy spekulánsok ki akarták használni a helyzetet, nyerészkedve a görög költségvetési válságon. A manipuláció, ha valóban történt ilyen, minden bizonnyal az államadósság-törlesztési kockázat fedezetére kínált hitelpiaci származékos csereügyletek, a CDS-ek szabályozatlan piacán fordult elő. Ebben az esetben viszont kérdéses, hogy Görögország vagy bármelyik másik euróövezetbeli állam milyen peres eljárást indíthat.
MTI