A pénzügyminiszter az MTI-nek és a Reutersnak az Országházban elmondta:a bevételi oldal az év első négy hónapjának mindegyikében teljesült, illetve szolid mértékben túlteljesült, miközben sikerült a kiadásokat kézben tartani. "Az első negyedévben és áprilisban sem volt a prognózist meghaladó kiadása a költségvetési fejezeteknek" - mondta. "Nem emlékszem arra, hogy mikor volt utoljára szufficites az április hónap amióta a mostani rendszer működik" - mondta a pénzügyminiszter.
Veres János hangsúlyozta: az IMF és az Európai Bizottság nyilvánosságra hozott értékelése is megerősíti, hogy az elmúlt évben meghozott döntések eredményei láthatóak a makrogazdasági egyensúly alakulásában. Mind a két szervezet alapvetően a magyar kormányéhoz hasonló nagyságú egyenleget prognosztizál, noha korábban pesszimistábbak voltak.
A pénzügyminiszter emlékeztetett rá, hogy az elmúlt hónapok eredményeinek köszönhetően változtatták meg a hiányra vonatkozó prognózist is: az ESA szerinti deficitet a GDP 6,8 százalékáról 6,6 százalékára, a pénzforgalmi szemléletű hiányt önkormányzatok nélkül 6,6-ról 6,2, míg önkormányzatokkal 6,9 százalékról 6,5 százalékra csökkentették. |
A következő hónapokat illetően Veres János hangsúlyozta, hogy reálisan terveztek és a tervek teljesülnek, a következő hónapokban sem fogják a költségvetési kiadások meghaladni a tervezettet. Hozzátette: "Brüsszelben is hangsúlyozni fogom, hogy azokat az intézkedéseket, amiket vállaltunk, következetesen végre is hajtjuk".
Miután az első negyedéves bevételi előirányzatok teljesültek és a kiadások az értékhatáron belül maradtak, Veres János a szerdai kormányülésen arra tesz javaslatot, hogy a fejezeti államháztartási, 80 milliárd forintos tartalékból a fejezetek összességében az időarányos, azaz az egynegyed részt nem meghaladó összeget felhasználhassanak.
A vártnál jobb lett az államháztartás egyenlege
Alacsony forgalomban erősödött a forint
Brüsszel: kisebb, de a legmagasabb lesz a deficit
Varga szerint még nincs minden veszve