.jpg)
Az is indokolja a beavatkozást, hogy a hitelintézetnek magasabb tőkét kellene rendelnie a kintlévőséghez, amelynek következtében tovább gyűrűzne a pénzügyi válság, azt pedig csak újabb állami beavatkozással lehetne elkerülni.
Keller László kiemelte, a kormány figyelembe vette, hogy minden egyes szerződés más időben jött létre, ezért a devizaárfolyamok változásai sem azonos mértékben érintik a lakosságot. Szólt arról is, hogy korábban a Pénzügyminisztérium megállapodást kötött a hitelintézetekkel, amelynek alapján az adós kérheti az átütemezést, s tartozásának forintra váltását.
Keller László a jogosultság feltételeit ismertetve egyebek között elmondta, hogy a lehetőséget az a 20 millió forintnál nem nagyobb eredeti hitelösszeggel rendelkező adós kaphatja meg, akinek a hitel fedezetéül lekötött lakáson kívül nincs másik lakása, és családjával ebben lakik. A devizahitelt a folyósításkor érvényes devizaárfolyamon kell forintra átszámítani a 20 millió forintos korlát miatt - tette hozzá.
Ha a természetes személy megfelel a feltételeknek, akkor ez év szeptember 30-ig kezdeményezheti a pénzügyi intézménynél a hitel- és kölcsönszerződés módosítását. Keller László azt is kérte, hogy a módosító indítványokat úgy nyújtsák be a képviselők, hogy a jövő héten már sor kerülhessen a zárószavazásra. Mint mondta, a hatályba lépésnek további feltétele az, hogy az Európai Bizottság jóváhagyólag tudomásul vegye a kormány szándékát, illetve az Országgyűlés döntését.
Munkanélküliek adóssága: még nincs döntés
Megvan az oka, miért nem élünk bérlakásban
Hiteles mentőcsomag: kivel beszél a kormány?
Lakáshitel: ötezer forintba kerül az átütemezés
MTI