Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére létrejött Pénziránytű - Alapítvány a Tudatos Pénzügyekért az MNB, a GVH és a PSZÁF szakmai támogatásával rendezett konferenciáján tartott előadást.
A jegybank alelnöke az ország jelenlegi helyzetét elemezve elmondta: az ország sérülékenysége csak lassan épül le, magas a külső eladósodottság, magas a magyar államadósság, és magas a devizahitel-állomány is. A piacok viszont megbüntetik az eladósodott államokat. A recesszióból való kilábalás lassú lesz: Király Júlia szerint ennek fő okai a visszafogott belső kereslet és a bizonytalan külső környezet.
Bebizonyosodott, hogy hitelekből nem lehet fenntartható gazdasági növekedést elérni; a lakosság és az állami szektor korábbi eladósodását emiatt a jövőben a megtakarításoknak kell felváltania.
Király Júlia, az MNB alelnöke a Pénziránytű konferencián
A válság nyomán megnőttek a lakossági megtakarítások Magyarországon, s remélhető, hogy a tendencia tartós lesz, mivel a gazdasági növekedést a jövőben elsősorban a belső megtakarításokból kell finanszírozni - jelentette ki a konferencián Simor András. Az MNB elnöke emlékeztetett rá: az elmúlt időszakban a hiány finanszírozása érdekében a költségvetés felszívta a lakossági megtakarításokat, így a vállalkozások külföldi forrásokból finanszírozták beruházásaikat, illetve folyó tevékenységüket. Azok az országok a legsérülékenyebbek, amelyek nagy belső illetve külső államadósságot halmoztak fel, s ebből a szempontból Magyarország erősen érintett, mivel GDP arányos államadóssága a régió átlagának kétszerese - közölte Simor András. |
Ehhez az kell, hogy a lakossági befektetések lehetőleg a hosszú lejáratú, forint alapú megtakarítási formák felé terelődjenek - ez egyben ideális forrást jelentene a bankoknak a forinthitelezés finanszírozásához. Ezt a megtakarításokat segítő gazdaságpolitikai ösztönzők és a makrogazdasági stabilitás biztosíthatják - mondta el Király Júlia.
Az MNB a megtakarítások ösztönzéséhez elsődlegesen az alacsony infláció fenntartásával tud hozzájárulni, ami a megtakarítások értékállóságát biztosíthatja. Emellett a körültekintő hitelezés szorgalmazása is a jegybank prioritása: ebbe beletartozik a jövedelemarányos törlesztőrészlet korlátozása, a hitelfedezeti arány biztosítása, a futamidő korlátozása (különösen a gépjárműhitelek esetében). A jegybank szerint a jövedelemvizsgálat nélküli lakossági hitelezés felszámolása is elengedhetetlen a helyzet rendezésére.
A megtakarítások terén a jegybank a jelzálogprogramja segítségével tud ösztönzést adni. Ennek célja a hosszú távú megtakarítások ösztönzése, a kamattranszmisszió támogatása.
A program keretében az MNB forint jelzáloglevél-vásárlásokat hajt végre, valamint szabályozói kezdeményezéseket tesz a forint jelzáloghitelezés fejlesztése érdekében: vizsgálják a jelzáloglevél kibocsátási jogkör szélesítésének és a jelzáloghitel-termékek átláthatóbbá tételének lehetőségeit is - hangzott el a Pénziránytű konferencián.
Privátbankár - Gáspár András