.jpg)
Veres János pénzügyminiszter a sajtótájékoztatón közölte: a kormány teljesítette azokat a vállalásokat, amelyeket az IMF, illetve az Európai Unió és a Világbank által nyújtott 20 milliárd eurós hitel keretében vállalt. Az említett összegből eddig 4,9 milliárd euró IMF-hitelt, illetve 2 milliárd EU-hitelt hívott le a kormány, amelyet a jegybank tartalékainak növelésére, illetve állampapír-vásárlásra fordított.
A magyar kormány teljesítette az IMF hitelszerződésben vállalt feltételeket - erősítette meg James Morsink, aki elmondta, hogy az IMF 3-3,5 százalékos gazdasági visszaesésre számít Magyarországon. Az IMF delegáció vezetője üdvözölte a kormányfő által bejelentett strukturális reformokat. James Morsink elmondta: a magyar kormány által eddig foganatosított intézkedések, az eltervezett lépések valódi korrekciót jelentenek Magyarország gazdasága számára.
A tájékoztatón elhangzott: az IMF szakértői és az Európai Unió delegációja közösen nézte át a magyar kormány eddig megtett lépéseit, az Európai Unió delegációja már elutazott.
A tájékoztatón kiadott dokumentum szerint az elkövetkező hetekben az IMF szakértői és a magyar hatóságok egy szándéknyilatkozat véglegesítésén dolgoznak azzal a céllal, hogy az IMF igazgatósága március végén dönthessen a készenléti hitelkeret első felülvizsgálatának lezárásáról. A felülvizsgálat lezárásával Magyarország számára lehetővé válik egy mintegy 2,5 milliárd euró összeg lehívása. Az IMF delegáció vezetője üdvözölte azokat az eltervezett strukturális intézkedéseket, amelyeket a magyar kormány bejelentett, köztük a nyugdíjrendszer változtatását, mert ezek az intézkedések középtávon képesek csökkenteni a magyar gazdaság, illetve a magyar államadósság törékenységét, és fontos szerepet játszanak abban, hogy a költségvetési deficit az előre meghatározott keretek között maradjon. Az IMF szakértői James Morsink szerint megfelelőnek tartják a 2009-es lépéseket is, a mintegy 210 milliárd forintos csomag megfelelő arra, hogy a költségvetési deficit az eltervezett pályán maradjon.
A delegációvezető aláhúzta, hogy az IMF arra számít: a megtett és eltervezett intézkedésekkel a befektetők bizalmát fenn lehet tartani, sőt az IMF szakértői abban is biztosak, hogy az előre elhatározott lépések megvalósítása révén a magyar gazdaság erősebb állapotban kerül ki, mint amelyben jelenleg van. Az IMF szakértői szerint a költségvetési szektorban a megvalósításra váró intézkedések csökkentik a rövid távú finanszírozási igényt a kormányzati szektorban, hosszú távon pedig hozzájárulnak az adósságállomány fenntarthatóságának helyreállításához.
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a tájékoztatón kérdésre kijelentette: a jegybanknak nincs árfolyamcélja, de káros az, hogy a forint árfolyama az utóbbi időben erősen hullámzott. A jegybank elnöke elmondta: az MNB-nek megvannak az eszközei arra, hogy ezt a nagyarányú kilengést tompítsa. Az árfolyamkilengéshez ugyanis nehezen tudnak alkalmazkodni a gazdaság szereplői - tette hozzá.
James Morsink kifejtette: nincs olyan árfolyamszint, amelyet az IMF aggályosnak tartana. Véleménye szerint helyes volt a jegybanki kamatláb folyamatos csökkentése, és a későbbi időszakban a mértéktartó, a pénzügyi kockázatok mérséklésével arányos kamatcsökkentés lehetséges.
Simor András arról is szólt, hogy a jegybank két szempontból vizsgálja az árfolyam alakulását, először is azért, a tekintetben, hogy a forintárfolyam komolyan befolyásolja az inflációt, másrészt a pénzügyi stabilitás szemszögéből. Elmondta: az utóbbi időben a forint a régiós valutákkal együtt jelentősen leértékelődött, azonban az igazi kárt a forint árfolyamának nagyarányú volatilitása okozza, mert a magyar gazdaság szereplői nehezen tudnak alkalmazkodni a forint nagyarányú hullámzásához.
Levegőért kapkod a forint
Gyurcsány: rajta emberek, ne féljünk!
Gyurcsány stílust tévesztett
Elemzők szerint jól beszélt Gyurcsány, csak keveset
Simor nem örül, hogy gumiasztalon van a forint - tenni is fog ellene
Gyurcsány nélkül is padlóra került a forint
MTI