1p
A gazdasági korrekció elkerülhetetlen Magyarországon a magas államadósság és a külső finanszírozás nehézségei miatt - jelentette ki az IMF delegációjának vezetője
A gazdasági korrekció elkerülhetetlen Magyarországon a magas államadósság és a külső finanszírozás nehézségei miatt - jelentette ki James Morsink, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációjának vezetője hétfőn Budapesten, nemzetközi sajtótájékoztatón.

A Nemzetközi Valutaalap nyolc tagú delegációja James Morsink misszióvezetővel az élén február 4. óta Budapesten konzultál, a novemberben Magyarországnak nyújtott 12,5 milliárd euró összegű hitelkeret felhasználásának első, rendes felülvizsgálata alkalmából.

Veres János pénzügyminiszter a sajtótájékoztatón közölte: a kormány teljesítette azokat a vállalásokat, amelyeket az IMF, illetve az Európai Unió és a Világbank által nyújtott 20 milliárd eurós hitel keretében vállalt. Az említett összegből eddig 4,9 milliárd euró IMF-hitelt, illetve 2 milliárd EU-hitelt hívott le a kormány, amelyet a jegybank tartalékainak növelésére, illetve állampapír-vásárlásra fordított.

A magyar kormány teljesítette az IMF hitelszerződésben vállalt feltételeket - erősítette meg James Morsink, aki elmondta, hogy az IMF 3-3,5 százalékos gazdasági visszaesésre számít Magyarországon. Az IMF delegáció vezetője üdvözölte a kormányfő által bejelentett strukturális reformokat. James Morsink elmondta: a magyar kormány által eddig foganatosított intézkedések, az eltervezett lépések valódi korrekciót jelentenek Magyarország gazdasága számára.

A tájékoztatón elhangzott: az IMF szakértői és az Európai Unió delegációja közösen nézte át a magyar kormány eddig megtett lépéseit, az Európai Unió delegációja már elutazott.

A tájékoztatón kiadott dokumentum szerint az elkövetkező hetekben az IMF szakértői és a magyar hatóságok egy szándéknyilatkozat véglegesítésén dolgoznak azzal a céllal, hogy az IMF igazgatósága március végén dönthessen a készenléti hitelkeret első felülvizsgálatának lezárásáról. A felülvizsgálat lezárásával Magyarország számára lehetővé válik egy mintegy 2,5 milliárd euró összeg lehívása. Az IMF delegáció vezetője üdvözölte azokat az eltervezett strukturális intézkedéseket, amelyeket a magyar kormány bejelentett, köztük a nyugdíjrendszer változtatását, mert ezek az intézkedések középtávon képesek csökkenteni a magyar gazdaság, illetve a magyar államadósság törékenységét, és fontos szerepet játszanak abban, hogy a költségvetési deficit az előre meghatározott keretek között maradjon. Az IMF szakértői James Morsink szerint megfelelőnek tartják a 2009-es lépéseket is, a mintegy 210 milliárd forintos csomag megfelelő arra, hogy a költségvetési deficit az eltervezett pályán maradjon.

A delegációvezető aláhúzta, hogy az IMF arra számít: a megtett és eltervezett intézkedésekkel a befektetők bizalmát fenn lehet tartani, sőt az IMF szakértői abban is biztosak, hogy az előre elhatározott lépések megvalósítása révén a magyar gazdaság erősebb állapotban kerül ki, mint amelyben jelenleg van. Az IMF szakértői szerint a költségvetési szektorban a megvalósításra váró intézkedések csökkentik a rövid távú finanszírozási igényt a kormányzati szektorban, hosszú távon pedig hozzájárulnak az adósságállomány fenntarthatóságának helyreállításához.

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a tájékoztatón kérdésre kijelentette: a jegybanknak nincs árfolyamcélja, de káros az, hogy a forint árfolyama az utóbbi időben erősen hullámzott. A jegybank elnöke elmondta: az MNB-nek megvannak az eszközei arra, hogy ezt a nagyarányú kilengést tompítsa. Az árfolyamkilengéshez ugyanis nehezen tudnak alkalmazkodni a gazdaság szereplői - tette hozzá.

James Morsink kifejtette: nincs olyan árfolyamszint, amelyet az IMF aggályosnak tartana. Véleménye szerint helyes volt a jegybanki kamatláb folyamatos csökkentése, és a későbbi időszakban a mértéktartó, a pénzügyi kockázatok mérséklésével arányos kamatcsökkentés lehetséges.

Simor András arról is szólt, hogy a jegybank két szempontból vizsgálja az árfolyam alakulását, először is azért, a tekintetben, hogy a forintárfolyam komolyan befolyásolja az inflációt, másrészt a pénzügyi stabilitás szemszögéből. Elmondta: az utóbbi időben a forint a régiós valutákkal együtt jelentősen leértékelődött, azonban az igazi kárt a forint árfolyamának nagyarányú volatilitása okozza, mert a magyar gazdaság szereplői nehezen tudnak alkalmazkodni a forint nagyarányú hullámzásához.

Levegőért kapkod a forint
Gyurcsány: rajta emberek, ne féljünk!
Gyurcsány stílust tévesztett
Elemzők szerint jól beszélt Gyurcsány, csak keveset
Simor nem örül, hogy gumiasztalon van a forint - tenni is fog ellene
Gyurcsány nélkül is padlóra került a forint

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG