.jpg)
A hitelszűke és a lakosság pénzügyi helyzetének fokozatos romlása mindinkább meglátszódott a lakások iránti kereslet folyamatos csökkenésében - szól az árindexhez fűzött elemzés.
Mint Harmat György kifejtette, bár pontos forgalmi adatokról módszertani okok miatt nem kíván beszámolni, annyi tudható, hogy a keresletcsökkenés a forgalom közel 50%-os visszaesését eredményezte. De nem csak a kereslet csökkenéséről szólt az elmúlt év, hiszen 2009-ben a fejlesztői oldalon is 11%-os visszaesést regisztrált az FHB, a legnagyobb problémát itt továbbra is az eladatlan lakások jelentik.
A stabilizálódó reálgazdaság (illetve például a növekvő export) és a bővülő hitelkínálat valamint a kedvezőbb kamatkörnyezet ellenére sem bővült a hitelkereslet, a lakáscélú hitelállomány 2009-ben továbbra is stagnált.
A 2004 óta stagnáló ingatlanárak, melyek az utóbbi években inkább lefele mozdultak, egyre kedvezőbb befektetési alternatívát kínálnak mind a háztartásoknak, mind pedig a befektetőknek. Az FHB várakozása szerint számos lokációban még nem érték el a nominális ingatlanárak a mélypontjukat, de az inflációs környezet vélhetően a nagyobb mértékű áresés ellen fog hatni. "Földcsuszamlás szerű áresésre nem lehet számítani", ettől függetlenül az ingatlan vonzó befektetési terület maradhat.
Harmat György kifejtette, hogy a piaci trendfordulót továbbra is - és egyre nagyobb bizonyossággal - 2011-re várják, amikor már a most megnövekedett szerződéskötési szám is megjelenik majd a kínálatban.
Akárcsak az elmúlt negyedévben, úgy most is vizsgálta az FHB az ingatlanárak változásának területi megoszlását. Az évtized kezdete óta megfigyelhető tendencia, hogy a nyugati megyékben az átlagosnál alacsonyabban nőttek az árak, a friss adatok szerint az átlaghoz kezdenek felzárkózni a keleti megyék is. Összességében kijelenthető, hogy vidéken inkább csökkentek az árak, a legnagyobb mértékű áresést Észak-Magyarországon regisztrálta az FHB.
Privátbankár - Zsiborás Gergő