A hiány nem olyan, mint egy totószelvény, amit kitöltünk novemberben, várunk egy bő évet, és meglátjuk, bejött-e a tippünk. Itt mi magunk vagyunk az a focicsapat, amelyik játssza a meccset - nyilatkozta Bajnai Gordon. „Egyszerűen az a helyzet, hogy bizonyos ígéretek, amelyek soha nem is voltak reálisak, most valóban nem teljesíthetők. Ezért viszont a felelősség nem a mi kormányunké, hanem azé, aki az ígéreteket tette.”
„Rendkívüli óvatosságra van szükség, ha el akarjuk kerülni például, hogy a devizahitelesek szenvedjék meg egyes megalapozatlan nyilatkozatok következményeit. Az elmúlt hónapokban többször elmondtam, de az elmúlt hetekben különösen aktuális lett, hogy soha ilyen rövid út egy szerencsétlen politikai nyilatkozat és az utca emberének zsebe között nem volt, mint most” - mondta a leköszönő miniszterelnök.
Az önkormányzatok eladósodásával kapcsolatban Bajnai felhívja a figyelmet: az önkormányzatok döntő többségénél ellenzéki vezetés volt az elmúlt majdnem négy évben. "A szóban forgó kötvénykibocsátások ugrásszerű felfutása az elmúlt három évre tehető. Magam önkormányzati miniszterként többször felszólaltam az ellen, hogy az egyes önkormányzatok eladósodjanak, ráadásul devizában. Ezt igen veszélyes játéknak tartottam. Ráadásul nagyon sok olyan – jobbára közepes és nagy – önkormányzat van, amelyik ül a pénzen, vagyis még csak nem is használja azt. Mindezért nem hiszem, hogy a kormányt, de biztosan nem a Bajnai-kormányt terheli a felelősség. Furcsa is lenne, ha a leendő kabinet meglepődne azon, hogy az önkormányzatok el vannak adósodva, hiszen az ő politikusaik vezetik ezek zömét” - olvasható a Figyelőnek adott interjúban. Bajnai Gordon azt is elmondta: hosszú távon nem tartható fent egy 3200 önálló egységből álló önkormányzati rendszer.
Azzal kapcsolatban, hogy mennyiben látja felelősnek az előző évek szocialista, szociálliberális kormányait az ország 2009 eleji helyzetéért, azt válaszolta a Figyelőnek, hogy három kormányzati időszak négy kormányának – a két Gyurcsány-kormányt beleértve – a tevékenysége adódott össze. "Magyarország egymásra építkező hibákkal eltávolodott a fenntartható növekedési pályától 2000 és 2006 között. Viszont onnantól kezdve elindult egy nagyon fontos korrekció a költségvetési hiány gyors lefaragásával. Ha ez nem történik meg, akkor nálunk vagy lényegesen előbb kezdődik el a válság, vagy valószínűleg most Görögországnál is sokkal rosszabb helyzetben lennénk.”
Bajnai Gordon az eurócsatlakozási lehetőségekkel kapcsolatban elmondta: a most ismert csatlakozási feltételek 2014-re teljesíthetők, ha Magyarország a mai gazdaságpolitikai pályán marad, s azt a folyamatot viszi tovább, amelyet elkezdett. Innentől kezdve bizonyos értelemben politikai döntés, valójában mikor akar az ország bekerülni az euróövezetbe.
Politikai terveivel kapcsolatban Bajnai Gordon a Figyelőnek elmondta: nincs szándékában a magyar belpolitikával foglalkozni a következő években, legalábbis professzionálisan nem. "Nem vagyok politikus, hatalom megszerzése vagy megtartása nem motivál. Egyedül az érdekelt, hogyan lehet ezt a hatalmat, ha már ilyen furcsa körülmények között megkaptam, a lehető legjobban használni az ország érdekében. Most kell fél év, hogy kitaláljam, merre van az előre. Negyvenkét évesen ex-miniszterelnökként még valami fontosat, vagy legalábbis nekem fontosat és számomra inspirálót kellene találni azért az életben. Most világos mandátuma lesz egy kormánynak arra, hogy vigye tovább felelősséggel az ország sorsát. Szurkolok nekik, hiszen Magyarországnak szurkolok, és így a mindenkori kormány jó teljesítményének kell szurkolnom az ország érdekében.”
Privátbankár