Bankközi hitelezés: soha ilyen olcsó nem volt
Rekord alacsonyra estek a bankközi eurókamatok (Euribor) az euróövezetben hétfőn. Az irányadó háromhónapos határidőre 1,867 százalékra süllyedt a bankközi hitelezés ára a pénteki 1,875 százalékról, amely az előző mélypont volt az euróövezet fennállása óta, az EU bankszövetségének (FBE) hétfői ármegállapítása szerint. Egyhetes lejáratra 1,344 százalékra csökkent a bankközi kamat a pénteki 1,349 százalékról.
Mindkettő megbízhatóan az EKB 2,0 százalékos alapkamata alatt van, jeléül annak, hogy a piacon a kamatcsökkentés folytatását várják március elején az EKB-tól, legalább fél százalékponttal szintén rekord alacsonyra. Hat hónapra 1,975 százalékra, 2004. április óta a legalacsonyabbra csökkent a bankközi kamat a pénteki 1,976 százalékról. Január közepén a háromhónapos kamat valamivel 2,57 százalék fölött volt, hajszállal az EKB akkor még 2,5 százalékos alapkamata fölött, de már akkor is válság előtti szinten, 2006. február óta a legalacsonyabban, és egy hétre - 2,13 százalék körül - már akkor is az EKB aktuális alapkamata alatt volt a pénz ára a bankközi piacon.
Ősszel, a pénzügyi válság kitörése után, 5 százalék fölött döntögettek csúcsokat a bankközi kamatok, magasan az EKB alapkamata fölött, annak ellenére, hogy az EKB októberben megkezdte az enyhítést, 4,25 százalékról indulva lefelé. A bankközi piacon szemlátomást elmúlt a válság, csakhogy közben válságosra fordult a gazdasági helyzet. Az euróövezetben a tavalyi utolsó negyedévben már a harmadik egymást követő negyedben csökkent az összesített GDP, 1,5 százalékkal az előző két negyedben mért, 0,2-0,2 százalékos visszaesés után, rendre az előző negyedévhez viszonyítva.
A tavalyi utolsó negyedévben már éves összehasonlításban is visszaesés volt, 1,2 százalékos, miután a harmadik negyedben még maradt valamicske - 0,6 százalékos - növekedés az egy évvel azelőttihez képest. Elemzők szerint a bankközi kamatok rekord csökkenése nem csak a kormányok és az EKB bankmentő programjainak, a piacra zúdított közpénzeknek az oldó hatását mutatja, hanem azt is, hogy a bonyodalmak gazdasági következményei miatt csökkent a bankok hitelezési kedve az ügyfelek számára - következésképp csökkent finanszírozási igényük a bankközi piacon -, és apadt a hitelkereslet is az ügyfelek részéről.
Az EKB engedett a nyomásnak: vágott egy felest
Három éve nem volt ilyen olcsó a bankközi hitelezés
MTI