1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kelet-Európa sérülékenyebb országaiban a recesszió, a munkanélküliség és az eladósodás miatti fokozódó düh kiszámíthatatlan következményekkel járó populizmust szíthat - írta térségi elemzésében a Financial Times
Kelet-Európa sérülékenyebb országaiban nemcsak a gazdasági fejlődést, hanem a politikai stabilitást is veszélyeztetheti a jelenlegi válság, írta térségi elemzésében a Financial Times, amely szerint ugyanakkor a térségben nem várható az oroszországihoz hasonló fejlődési irány.

A londoni gazdasági napilap átfogó körképe szerint senki nem számol a 1930-as évek szörnyűségeinek megismétlődésével, de a recesszió, a munkanélküliség és az eladósodás miatti fokozódó düh kiszámíthatatlan következményekkel járó populizmust szíthat.

Reformkormányok, multinacionális cégek és bankok egyaránt a lakossági tiltakozás célpontjává válhatnak, ha a megélhetés kerül veszélybe. Ráadásul vannak arra utaló jelek, hogy egyes nyugati vezetők a nemzeti érdekeket az uniós szolidaritás elé helyezik a válságra adott válaszintézkedések során, és a közép- és kelet-európai vezetők, akik keményen dolgoztak azért, hogy országukat csatlakoztassák a globalizált Európához, most "elárulva érzik magukat", áll a Financial Times elemzésében.

Pavol Demes egykori szlovák külügyminiszter azt mondta a brit lapnak: az emberek Kelet-Európában most már a liberális demokráciát, a piacot és az EU-t kérdőjelezik meg. "Azt látják, hogy olyan országok, mint Franciaország, nemzeti megoldásokra törekszenek, amikor nemzetközi megoldásokra van szükség ... ezért kirekesztve érzik magukat" - mondta Demes.

Szabados Krisztián, a budapesti Political Capital kutatóintézet igazgatója a szélsőjobb erősödő aktivitását tartja aggasztónak, különösen azokban az országokban, amelyekben jelentős cigány kisebbség él. A szakértő megemlítette a Jobbikot, amely a múlt hónapban egy helyi választáson 8,5 százalékot ért el.

Egy esetleges szociális válság megelőzésére szólította az Európai Unió tagországainak vezetőit José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke az állam- és kormányfők rendkívüli találkozójához kapcsolódóan írt levelében. Barroso úgy vélte, hogy a pénzügyi és gazdasági válság egyebek között a munkahelyek megszűnése és a gazdasági lassulás miatt szociális következményekkel is fenyeget és ezek elkerülésére uniós szinten kellene intézkedéseket tenni.
"A Jobbikhoz hasonlók" nagyobb próbája lesz a nyári európai parlamenti választás. A kelet-közép-európai vezetők számára nem elsősorban a szélsőségre leadott voksok száma a kérdés - végül is kevés térségi szélsőjobboldali párt szerepelt olyan jól az elmúlt időszakban, mint például a francia Nemzeti Front -, de a szélsőséges megnyilvánulások kezelése nehéz lesz. A közintézmények gyengébbek, mint nyugaton, és az állami illetékesek esetenként saját fennhatóságukat sem tudják - vagy akarják - érvényesíteni, áll a Financial Times elemzésében.

Szabados Krisztián a lapnak felidézi "a recesszió sújtotta" Miskolc példáját, ahol a rablásokért a cigány lakosságot felelőssé tévő rendőrkapitányt elmozdították, majd az őt támogató megmozdulások nyomán visszahelyezték hivatalába.

Ivan Krasztev, a bulgáriai Liberális Tanulmányok Központjának igazgatója elsősorban a középosztály moráljának összeomlásától tart. Krasztev az 1998-as oroszországi fizetési válságot említi példaként, mondván: azok az orosz középosztálybeliek, akik elvesztették megtakarításaikat, hátat fordítottak a liberális demokráciának, és "az önkényuralmi Vlagyimir Putyin" mögött sorakoztak fel.

A Financial Times szerint ugyanakkor ez "túl apokaliptikus" nézetnek tűnik Közép-Kelet-Európa esetében. Az EU-tagság előnyei a mezőgazdasági támogatásoktól a politikai biztonságig most már teljes körűek, a demokratikus és piacorientált intézmények pedig sokkal erősebbek, mint a 90-es évek Oroszországában voltak.

Erik Berglöf, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) főközgazdásza azt mondta a lapnak, hogy a térség és Nyugat-Európa integrációja a válság ellenére folytatódni fog, és ez a fejlődési modell a helyes.

Ötvenezer munkahelyet meg tudnak menteni
Másképp kell hozzáállnunk az élethez
Gyurcsány: Fájdalmas hibát követtem el
Tőzsdei cégek: ideje lenne rendet tenni!

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG