.jpg)
Az elemzők a negyedik negyedévre átlagosan 1,4 százalékos visszaesést vártak.
Korrekciók nélkül az éves növekedés tavaly 0,6 százalék volt, a IV. negyedévi visszaesés 2 százalék volt. A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2008 IV. negyedévében az előző negyedévhez viszonyítva 1 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék. A megelőző negyedévhez képest már a III. negyedévben is csökkent, 0,5 százalékkal a GDP, a II. negyedévben stagnált, az I. negyedévben még 0,5 százalékkal nőtt.
A GDP 2008 harmadik negyedévében 0,8 százalékkal volt magasabb, naptári hatás kiszűrésével a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva. A GDP 2007-ben 1,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, míg az utolsó negyedévben a gazdasági növekedés 0,4 százalék volt éves bázison.
Tisztán látszik: recesszióba süllyedtünk
Szabó Péter, a KSH főosztályvezetője azt mondta: 1996 óta nem mértek ilyen rossz negyedéves GDP-adatot. Bedekovics István, a hivatal főosztályvezető-helyettese elmondta: az elemzők az ipar és a pénzügyi szektor visszaesését várták, a mezőgazdaság emelkedése mellett. Ez nagyjából helytálló - jegyezte meg.
Kiigazítás nélkül tavaly az első negyedévben 1,7 százalékkal, a másodikban 2 százalékkal, a harmadikban 0,8 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye, míg az utolsó negyedévben 2 százalékkal esett vissza. Naptári hatás kiszűrésével 2008 első negyedévében a GDP 1,1 százalékkal, a másodikban 1,9 százalékkal, a harmadikban 0,7 százalékkal nőtt, míg az utolsóban 2,1 százalékkal csökkent.
Szezonálisan és naptári hatással kiigazított adatok szerint tavaly az első negyedéves teljesítmény 1,4 százalékos, a második 1,5 százalékos, a harmadik 0,5 százalékos emelkedést mutatott, az utolsó negyedévben a csökkenés mértéke 1 százalék volt.
Három éve nem volt ilyen alacsony az infláció
A fogyasztói árak januárban 0,6 százalékkal nőttek decemberhez képest, és 3,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a KSH. Az elemzők januárra 3,3 százalék körüli inflációt vártak. Januárban a havi maginfláció 0,1 százalék, az éves 3,4 százalék volt.
A fogyasztói árak 2008-ban átlagosan 6,1 százalékkal emelkedtek, decemberben 3,5 százalékkal voltak magasabbak, mint 2007 decemberében és 0,3 százalékkal csökkentek 2008 novemberéhez képest. A fogyasztói árak 2008 januárjában 7,1 százalékkal voltak magasabbak, mint 2007 januárjában és 1 százalékkal nőttek 2007 decemberéhez képest.
Mináry Borbála, a KSH munkatársa elmondta, hogy utoljára 2006 júliusában volt ennél alacsonyabb a tizenkét havi, átlagos infláció, akkor 3 százalékot tett ki. A fogyasztói árak alakulásában jelentős szerepet játszott a bázishatás, valamint az üzemanyagok árának decemberi csökkenése - tette hozzá a szakértő.
Egy hónap alatt az élelmiszerek árai 2,2 százalékkal emelkedtek. Nőtt, 13,1 százalékkal az idényáras élelmiszerek - burgonya, friss zöldség, gyümölcs - ára, 3,7-3,7 százalékkal lett drágább a sajt és a gyümölcs, zöldséglé, 2,9 százalékkal pedig az étolaj. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek az előző hónaphoz képest 0,8 százalékkal drágultak.
Átlag feletti, 1,1 százalékos áremelkedést mértek a szeszes italok, dohányáruk esetében, valamint a szolgáltatásoknál, ahol a drágulás mértéke 0,9 százalék volt decemberhez képest. A szolgáltatásokon belül a postai szolgáltatások árai 6,8, a helyi tömegközlekedés díjtételei 5,6, a szemétszállításé pedig 5,2 százalékkal nőttek.
A tartós fogyasztási cikkek 0,5 százalékkal, a háztartási energia pedig 0,4 százalékkal drágult egy hónap alatt. A ruházkodási cikkek 5 százalékkal, az egyéb cikkek 0,7 százalékkal lettek olcsóbbak, ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 3,9 százalékkal csökkent decemberhez viszonyítva.
Tizenkét hónap alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 4,6 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a sertészsiradék 43,2, a rizs, hántolmányok 24,1, a sertéshús 15,2 és az étolaj 12,2 százalékkal. Csökkent 12,6 százalékkal az idényáras élelmiszerek ára tavaly januárhoz képest.
A háztartási energia átlagot meghaladó 18,5 százalékos áremelkedésén belül, a vezetékes gáz ára 41,5, a távfűtésé 16 százalékkal nőtt. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 5,1 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk is. A szolgáltatások esetében bekövetkezett 3,1 százalékos áremelkedés az átlaggal megegyező volt, a szemétszállítás 11,3, a helyi tömegközlekedés 6,7 százalékkal drágult. Csökkent 4,6 százalékkal az egyéb cikkek ára, ezen belül a járműüzemanyagok ára 19,3 százalékkal mérséklődött. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
Franciaország még megúszta, de Németország nem
Németország hazai összterméke a tavalyi utolsó negyedévben 2,1 százalékkal csökkent az előző negyedhez képest szezonális és naptári kiigazítással, közölték a szövetségi statisztikai hivatalban első becslésként. Az elemzők 1,8 százalékos visszaesésre számítottak. Németország ezzel mélyebbre süllyedt a recesszióba: az utolsó negyedben már harmadik negyedéve csökkent a GDP negyedévről negyedévre. Éves összehasonlításban a GDP alakulása a negyedik negyedévben 1,6 százalékos visszaesésre váltott a harmadik negyedévi 1,4 százalékos többletről. Az elemzők 1,4 százalékos éves visszaesést valószínűsítettek.
Franciaország hazai összterméke a tavalyi utolsó negyedévben 1,2 százalékkal csökkent az előző negyedhez képest, közölték a francia statisztikai hivatalban előzetes becslésként. Az elemzők 1 százalékos romlást vártak. Franciaország ezzel még elkerülte a recesszió hivatalos definícióját - az egymás után két negyedévi visszaesést -, hiszen a harmadik negyedévben sikerült 0,1 százalékos növekedést összekaparni, miután a második negyedévben 0,3 százalékos GDP-csökkenés volt az előző negyedhez képest. Ezzel tavaly egész évben 0,7 százalékosra lassult a gazdasági növekedés a 2007-es 2,1 százalékról. Idén azonban nem lesz menekvés: egész évre legalább 1 százalékos visszaesést jósolnak a francia pénzügyminisztériumban.
Csehország hazai összterméke a tavalyi utolsó negyedévben 1,0 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál, közölték a cseh statisztikai hivatalban előzetes becslésként. Az elemzők 0,3 százalékos éves többletre számítottak. A tavalyi harmadik negyedévben 4,2 százalékkal volt nagyobb a cseh GDP az egy évvel korábbinál. Ezzel tavaly az évi átlagos gazdasági növekedés 3,5 százalékosra lassult a 2007-es 6,5 százalékról. A 2007-es adatot módosították a korábban ismert 5,9 százalékos többletről.
Szlovákia hazai összterméke a tavalyi utolsó negyedévben 2,7 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál, közölték a szlovák statisztikai hivatalban előzetes becslésként. Az elemzők 3,5 százalékos éves többletre számítottak. A tavalyi harmadik negyedévben 7,0 százalékkal volt nagyobb a szlovák GDP az egy évvel korábbinál. 2007-ben évi átlagban 10,4 százalékkal bővült a szlovák gazdaság.
Máris negatív tartományban a magyar GDP?
Sokkoló lesz a negyedéves GDP-nk
Kivonulnak a bankok Kelet-Európából
A bankok sem tudták, mire vállalkoznak?
Megvan a kellő ember Obama csomagjához
Panaszáradat: nekiestek a magyarok a bankoknak
MTI