A BNP Paribas bankcsoport befektetési részlegének heti európai feltörekvő piaci áttekintése külön fejezetben tér vissza a magyarországi nyilatkozatok okozta piaci megingásra és a kormány által ezután bejelentett gazdasági akciótervre. Ez utóbbival kapcsolatban a cég szakértői megállapítják, hogy a kormány kommunikációja most már "sokkal konstruktívabb".
A magyar gazdaság állapotát Görögországéhoz hasonlító korábbi kijelentések kapcsán a ház annak a véleményének ad hangot, hogy - az előző heti "PR-felfordulás" legfeltűnőbb elemeként - az erről szóló nyilatkozatok "nélkülözték az érdemi tartalmat". Magyarország alapmutatói nemcsak a Fidesz-politikusok által felvázoltnál sokkal jobbak, de térségi, sőt EU-szintű összevetésben is általánosságban egészségesek - áll az elemzésben.
A hazai össztermék (GDP) 80 százaléka körül járó közadósság-ráta és a magas küladósság is "nyilván aggasztó", ám az elsődleges államháztartási egyenleg többletet mutat, a strukturális mérlegben nincs deficit, a folyómérleg kimozdult a negatív tartományból, és megindult a gazdasági növekedés is. Mindezek alapján "nem tűnik helyénvalónak komor forgatókönyvek felvázolása" - áll a BNP Paribas elemzésében. A ház szakértői szerint költségvetési szempontból Magyarország a három legjobban teljesítő EU-tagállam egyike.
A cég elemzése grafikus kimutatásban is összeveti Magyarország, Lengyelország, Csehország és Görögország ciklikus kiigazítással számolt államháztartási teljesítményét, és az így kalkulált egyenleg csak Magyarország esetében mutat többletet. A grafikonhoz fűzött szöveges kommentár szerint Magyarország a közép-kelet-európai térség "költségvetési bajnoka", és helyzete semmiképpen sem hasonlítható Görögországéhoz.
A BNP Paribas elemzése szerint a Fidesz-politikusok korábbi nyilatkozatai "valószínűleg nem lepik meg túlságosan azokat, akik ismerik a magyarországi politikát jellemző ádáz belharcokat". A kijelentéseket emellett a jelek szerint hazai közönségnek szánták, és nem a befektetőknek. A nyilatkozatok időzítése azonban "rendkívül szerencsétlen" volt, tekintettel a globális piacok akkor már egyébként is erősödő hánykolódására és az európai befektetési eszközöket terhelő általános eladási nyomásra - áll a bankcsoport elemzésében.
Hasonló véleményeket fogalmaztak meg az ügyről kiadott korábbi, terjedelmes elemzéseikben más nagy londoni befektetési házak is. A Morgan Stanley bankcsoport citybeli elemzői szerint arra a kérdésre, hogy a Fidesz először miért riasztotta meg a piacokat, és utána miért fújt gyorsan visszavonulót, az egyik lehetséges válasz az, hogy "hatalmas PR-katasztrófa" történt, "ügyetlen kísérlet" az előző kormány lejáratására, és ennek "ronda mellékhatása magával ragadta a forinteszközöket és a piacokat". A UBS bankcsoport múlt heti londoni elemzése szerint a piac a történtek után magasabb kockázati prémiumokat fog követelni a magyarországi befektetésekre, és "nagyon érzékeny marad bármilyen további kommunikációs hibára". A ház szerint ugyanis Magyarország problémái - jóllehet nem újak - a politikusi nyilatkozatok nyomán ismét a piac figyelmének középpontjába kerültek.
A BNP Paribas új elemzésében is az áll, hogy a "Magyarország a következő Görögország" hangzatú felvetésre a befektetők "sajnos hosszú ideig emlékezni fognak", és ez nem tesz feltétlenül jót a magyar kötvényeknek és a forintnak. Minden 100 bázispontnyi kötvényhozam-emelkedés a GDP-érték 0,8 százalékával emeli a költségvetés kamatterheit, a forint minden 5 százaléknyi leértékelődése pedig összességében a hazai össztermék 0,4 százalékába kerül a gazdaságnak. Ezekkel a számokkal a politikusoknak tisztában kell lenniük - áll az elemzésben.
Erősödtek a görög bankrészvények
Csaknem öt százalékkal nőtt a görög bankrészvények árfolyama hétfőn délutánra az athéni értéktőzsdén, miután az utóbbi időszakban bekövetkezett árzuhanás után a befektetők ismét vásárolni kezdték a papírokat a költségvetési konszolidációs célok derűlátó megítélése miatt. Röviddel 14 óra után a banki részvények árfolyam 4,8 százalékos emelkedésben voltak. Így például a National Bank 5,6 százalékkal, az Alpha Bank 4,8 százalékkal erősödött. Eközben az athéni értéktőzsde irányadó mutatója 4,0 százalékos növekedést mutatott. Idén eddig a görög banki részvények árfolyama 44 százalékkal esett, felülmúlva az athéni tőzsde irányadó indexének 32,4 százalékos zuhanását. Az árfolyam emelkedést az okozta, hogy túl alacsonyra kerültek a banki részvényárak, nem pedig az, hogy változtak a fundamentális kilátások - jelentette ki a Kappa Securities elemzője a hétfői drágulásról. A bankok valószínűleg rossz második negyedévet zárnak - tette hozzá.
A spanyolok köszönik, jól vannak
Spanyolországnak nincsenek gondjai államadósságának refinanszírozásával és nem igazolható az ezzel kapcsolatos piaci turbulencia - jelentette ki hétfőn a spanyol költségvetési államtitkár. Carlos Ocana hangsúlyozta: Spanyolországnak nincs szüksége pótlólagos finanszírozásra egyetlen nemzetközi intézménytől sem. A híresztelés hamis és cáfolom - hangsúlyozta Ocana, a német Frankfurter Allgemeine Zeitung jelentését kommentálva, amely német kormányzati forrásokat idézve hétfőn azt írta, hogy az EU országai hitellel készülnek segíteni Spanyolországot, és ezen a héten tárgyalnak az ország helyzetéről. "Spanyolország adósságszintje alacsony. Ugyanakkor teljesen más kérdés, hogy a piacok hogyan játszanak a bizalommal...a piaci felbolydulásnak azonban nincs olyan oka, amely a gazdasági alapokban kereshető" - jelentette ki Carlos Ocana.
MTI