1p
Magyarország Európa élvonalában jár költségvetési teljesítmény szempontjából, és ez a tény is hozzájárult ahhoz, hogy a korábbi napok kormányzati nyilatkozatai után megrendült piacok az elmúlt héten már "gyógyulófélben" voltak - áll londoni felzárkózó piaci elemzők friss helyzetértékeléseiben
Magyarország Európa élvonalában jár költségvetési teljesítmény szempontjából, és ez a tény is hozzájárult ahhoz, hogy a korábbi napok kormányzati nyilatkozatai után megrendült piacok az elmúlt héten már "gyógyulófélben" voltak - áll londoni felzárkózó piaci elemzők friss helyzetértékeléseiben.

A BNP Paribas bankcsoport befektetési részlegének heti európai feltörekvő piaci áttekintése külön fejezetben tér vissza a magyarországi nyilatkozatok okozta piaci megingásra és a kormány által ezután bejelentett gazdasági akciótervre. Ez utóbbival kapcsolatban a cég szakértői megállapítják, hogy a kormány kommunikációja most már "sokkal konstruktívabb".

A magyar gazdaság állapotát Görögországéhoz hasonlító korábbi kijelentések kapcsán a ház annak a véleményének ad hangot, hogy - az előző heti "PR-felfordulás" legfeltűnőbb elemeként - az erről szóló nyilatkozatok "nélkülözték az érdemi tartalmat". Magyarország alapmutatói nemcsak a Fidesz-politikusok által felvázoltnál sokkal jobbak, de térségi, sőt EU-szintű összevetésben is általánosságban egészségesek - áll az elemzésben.
   
A hazai össztermék (GDP) 80 százaléka körül járó közadósság-ráta és a magas küladósság is "nyilván aggasztó", ám az elsődleges államháztartási egyenleg többletet mutat, a strukturális mérlegben nincs deficit, a folyómérleg kimozdult a negatív tartományból, és megindult a gazdasági növekedés is. Mindezek alapján "nem tűnik helyénvalónak komor forgatókönyvek felvázolása" - áll a BNP Paribas elemzésében. A ház szakértői szerint költségvetési szempontból Magyarország a három legjobban teljesítő EU-tagállam egyike.
   
A cég elemzése grafikus kimutatásban is összeveti Magyarország, Lengyelország, Csehország és Görögország ciklikus kiigazítással számolt államháztartási teljesítményét, és az így kalkulált egyenleg csak Magyarország esetében mutat többletet. A grafikonhoz fűzött szöveges kommentár szerint Magyarország a közép-kelet-európai térség "költségvetési bajnoka", és helyzete semmiképpen sem hasonlítható Görögországéhoz.

A BNP Paribas elemzése szerint a Fidesz-politikusok korábbi nyilatkozatai "valószínűleg nem lepik meg túlságosan azokat, akik ismerik a magyarországi politikát jellemző ádáz belharcokat". A kijelentéseket emellett a jelek szerint hazai közönségnek szánták, és nem a befektetőknek. A nyilatkozatok időzítése azonban "rendkívül szerencsétlen" volt, tekintettel a globális piacok akkor már egyébként is erősödő hánykolódására és az európai befektetési eszközöket terhelő általános eladási nyomásra - áll a bankcsoport elemzésében.

Hasonló véleményeket fogalmaztak meg az ügyről kiadott korábbi, terjedelmes elemzéseikben más nagy londoni befektetési házak is. A Morgan Stanley bankcsoport citybeli elemzői szerint arra a kérdésre, hogy a Fidesz először miért riasztotta meg a piacokat, és utána miért fújt gyorsan visszavonulót, az egyik lehetséges válasz az, hogy "hatalmas PR-katasztrófa" történt, "ügyetlen kísérlet" az előző kormány lejáratására, és ennek "ronda mellékhatása magával ragadta a forinteszközöket és a piacokat". A UBS bankcsoport múlt heti londoni elemzése szerint a piac a történtek után magasabb kockázati prémiumokat fog követelni a magyarországi befektetésekre, és "nagyon érzékeny marad bármilyen további kommunikációs hibára". A ház szerint ugyanis Magyarország problémái - jóllehet nem újak - a politikusi nyilatkozatok nyomán ismét a piac figyelmének középpontjába kerültek.

A BNP Paribas új elemzésében is az áll, hogy a "Magyarország a következő Görögország" hangzatú felvetésre a befektetők "sajnos hosszú ideig emlékezni fognak", és ez nem tesz feltétlenül jót a magyar kötvényeknek és a forintnak. Minden 100 bázispontnyi kötvényhozam-emelkedés a GDP-érték 0,8 százalékával emeli a költségvetés kamatterheit, a forint minden 5 százaléknyi leértékelődése pedig összességében a hazai össztermék 0,4 százalékába kerül a gazdaságnak. Ezekkel a számokkal a politikusoknak tisztában kell lenniük - áll az elemzésben.


Erősödtek a görög bankrészvények

Csaknem öt százalékkal nőtt a görög bankrészvények árfolyama hétfőn délutánra az athéni értéktőzsdén, miután az utóbbi időszakban bekövetkezett árzuhanás után a befektetők ismét vásárolni kezdték a papírokat a költségvetési konszolidációs célok derűlátó megítélése miatt. Röviddel 14 óra után a banki részvények árfolyam 4,8 százalékos emelkedésben voltak. Így például a National Bank 5,6 százalékkal, az Alpha Bank 4,8 százalékkal erősödött. Eközben az athéni értéktőzsde irányadó mutatója 4,0 százalékos növekedést mutatott. Idén eddig a görög banki részvények árfolyama 44 százalékkal esett, felülmúlva az athéni tőzsde irányadó indexének 32,4 százalékos zuhanását. Az árfolyam emelkedést az okozta, hogy túl alacsonyra kerültek a banki részvényárak, nem pedig az, hogy változtak a fundamentális kilátások - jelentette ki  a Kappa Securities elemzője a hétfői drágulásról. A bankok valószínűleg rossz második negyedévet zárnak - tette hozzá.


A spanyolok köszönik, jól vannak

Spanyolországnak nincsenek gondjai államadósságának refinanszírozásával és nem igazolható az ezzel kapcsolatos piaci turbulencia - jelentette ki hétfőn a spanyol költségvetési államtitkár. Carlos Ocana hangsúlyozta: Spanyolországnak nincs szüksége pótlólagos finanszírozásra egyetlen nemzetközi intézménytől sem. A híresztelés hamis és cáfolom - hangsúlyozta  Ocana, a német Frankfurter Allgemeine Zeitung jelentését kommentálva, amely német kormányzati forrásokat idézve hétfőn azt írta, hogy az EU országai hitellel készülnek segíteni Spanyolországot, és ezen a héten tárgyalnak az ország helyzetéről. "Spanyolország adósságszintje alacsony. Ugyanakkor teljesen más kérdés, hogy a piacok hogyan játszanak a bizalommal...a piaci felbolydulásnak azonban nincs olyan oka, amely a gazdasági alapokban kereshető" - jelentette ki Carlos Ocana.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG