1p
Spanyolország megszorító csomaggal védekezik a görög ragály ellen - közben Athén megkapta a 110 milliárd eurós hitel első részletét
A spanyol kormány a piacok legnagyobb megelégedésére 15 milliárd eurós megszorító programot indított szerdán, hogy elkerülje a "görög ragályt", az Európai Bizottság bejelentette, hogy minden eddiginél szigorúbban büntetné az euróövezet stabilitását veszélyeztető tagállamokat, Athén pedig megkapta a pénzügyi összeomlás megakadályozása céljából összeállított 110 milliárd eurós hitel első részletét.

A három évre szóló hitelprogram az idei évre 45 milliárd eurót irányoz elő.
Athén ennek rögtön majdnem a felét, 20 milliárd eurót igényelt kedden, kérve, hogy "lehetőleg egy napon belül" utaljanak át az euróövezeti tagországok által megajánlott 80 milliárdból 14,5 milliárdot, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 30 milliárdos keretéből pedig 5,5 milliárdot. Az athéni pénzügyi tárcától származó értesülések szerint ez utóbbi tétel szerdán rendben meg is érkezett.
   
A nemzetközi pénzügyi rendszer stabilitása felett őrködő IMF Görögország mellett a kontinens valamennyi, újonnan bajba jutott államát kész kisegíteni. "Annyi pénzt adunk az európaiaknak, amennyire csak szükségük van" - szögezte le egy szerdán tartott brüsszeli konferencián Marek Belka, az IMF Európáért felelős igazgatója. Hozzátette, hogy a szervezetnél nem aggódnak forráshiány miatt, mert megtették a szükséges előkészületeket.
   
Közben Athén belvárosában ismét tüntetés volt, de csak alig ezren gyűltek össze az egy héttel korábbi, véres összecsapásokba torkollt és három ember halálával végződött demonstrációk színhelyén. A hét végén készült felmérések szerint a lakosság lassan kezdi elfogadni, hogy a megszorítások elkerülhetetlenek, a két legnagyobb szakszervezeti tömörülés, a magánszektor dolgozóit tömörítő GSZEE, és az ADEDI, a közszféra reprezentatív munkavállalói szervezete azonban szerdán 24 órás sztrájkot hirdetett május 20-ra. A szakszervezetek a tervezett nyugdíjreform ellen tiltakoznak a sztrájkkal.
   
A nyugdíjak Spanyolországban sem maradnak érintetlenül. A gyenge növekedési kilátások, a rekord magas munkanélküliség, a gyorsan növekvő államadósság és az uniós határérték több mint háromszorosára rúgó államháztartási hiány miatt a görög válság tovaterjedésének leginkább kitett államok között számon tartott ország vezetése bejelentette, hogy felfüggesztik a nyugdíjak inflációkövető emelését. Az intézkedés egy 15 milliárd eurós megszorító csomag része, amelynek közvetlen célja, hogy a hazai össztermékhez (GDP) viszonyítva 9,3 százalékra csökkenjen az államháztartási hiány az idén a 2009-es 11,2 százalékról.
   
Madrid középtávon egyensúlyba kívánja hozni az államháztartást a programmal. A további elemek közé tartozik egy 15 százalékos fizetéscsökkentés és 13 ezer fős leépítés a közszférában.
   
Az intézkedéseket ugyan elnyújtva, 2015-ig hajtják végre, de a program "fejnehéz", a keserves lépések közül többet már a kezdet kezdetén megtesznek, például a 13 ezer fős leépítésre is az idén kerít sort a szocialista vezetésű kormány.
   
A piacok pozitívan fogadták Jose Luis Rodriguez Zapatero bejelentését; elemzők szerint elsősorban ennek köszönhető, hogy a meghatározó nyugat-európai tőzsdék erősödéssel zártak szerdán.
   
Madrid mellett Brüsszel is szigorítást tervez; az Európai Bizottság minden eddiginél szigorúbb szankciók bevezetését helyezte kilátásba az euróövezet azon országai ellen, amelyek sorozatosan megszegik a zóna stabilitását biztosító kritériumokat. José Manuel Durao Barroso, a testület elnöke Olli Rehn pénzügyi biztossal közösen tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy tényleges szankciók nélkül a rendszer nem lehet kellően sikeres.
    
A bizottság egyebek között mérlegeli az uniós támogatások korlátozásának lehetőségét, illetve azt, hogy a szabályok be nem tartóit kötelezzék kamatozó letét elhelyezésére. A tájékoztatásból az is kiderült, hogy a jövő év második felétől növelné a bizottság saját befolyását a nemzeti költségvetések ellenőrzésében is. Brüsszeli források szerint ez akár azt is jelenthetné, hogy a testület már a parlamenti jóváhagyás előtt megvizsgálná a tagországok büdzsétervezetét.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG