1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Lelombozó napokat élnek meg a tőzsdei cégek, és sok tőzsdei befektető is joggal érzi: mostanában erősen rájár a rúd. A devizapiacon a forint jelentős gyengülése borzolja a kedélyeket
Lelombozó napokat élnek meg a tőzsdei cégek, és sok tőzsdei befektető is joggal érzi: mostanában erősen rájár a rúd. A devizapiacon a forint jelentős gyengülése borzolja a kedélyeket - ha pedig a két hatást egyszerre vizsgáljuk, még sötétebb lehet a kép. Mi mozgatja meg a külföldi befektetők fantáziáját, ha még ez sem?

Számos tőzsdei cég piaci értéke forintban kifejezve is jelentős zuhanáson esett át az elmúlt fél évben. Külföldről nézve, idegen pénznemben számolva a forint gyengélkedésének köszönhetően az egyébként is riasztó számok még durvábbnak tűnhetnek.

2008. július 30-át választottuk bázisnapnak; ekkor az MNB által megállapított árfolyamjegyzék szerint 230,39 forintba került egy euró, 147,7 forintba egy dollár. Egy OTP-részvényért 7285 forintot is megadtak, a Mol 20900 forinton forgott, a BUX pedig 22511,3 ponton zárta a kereskedési napot. Más szóval: a BUX értéke 97,71 eurón, illetve 152,41 dolláron állt, az OTP-ért 31,6 eurót vagy 49,3 dollárt kértek, a Mol papírjai pedig 90,7 eurón, illetve 141,5 dolláron zárták a napot.



A csúcsról mindig csak lefelé vezet az út, október elején azonban olyan meredekké vált a lejtő, amilyenre kevesen számítottak. Ahogy a részvényárfolyamokkal párhuzamosan a forint is rohamosan gyengülni kezdett, úgy szakadt el egymástól a forintban és az euróban mért tőzsdei zuhanás. A vizsgált időszak végén, február 18-án 33,6 százalékkal kellett több forintot adni egy euróért, mint július 30-án; a dollár pedig februárban kis híján 100 forinttal, 65,7 százalékkal kerül többe, mint a nyár közepén. Ennek megfelelően a dollárban kifejezett értékvesztés mind a forintban, mind az euróban számított összeget meghaladja.



Február 18-án 10353,4 ponton zárt a BUX. Ez 307,75 forintos euróval számolva 33,64-es záróárat jelent, 244,73-as árfolyamon pedig 42,31 dolláros értéket. Forintban számolva ez 54 százalékkal alacsonyabb, mint július 30-án, euróban 65 százalékos a visszaesés, dollárban számolva viszont az index jelenlegi értéke mindössze 27,76 százaléka a júliusinak - ez több mint 72 százalékos zuhanást jelent.



Az index egyik fő összetevőjét, a Molt vizsgálva hasonló számokat kapunk. A 8630-as február 18-i záróár mindössze 41 százaléka a július 30-i árfolyamnak. A 307 forint feletti napi euróárfolyam melletti 28 eurós árfolyamérték nem éri el a július 30-i 90 euró fölötti záróár 31 százalékát sem. Dollárban kifejezve pedig a Mol értéke az időszak során a negyedére esett.



A BUX-kosár másik legnagyobb tagja az OTP; a bankpapírok a válság jellegéből adódóan még nagyobb buktát könyvelhettek el a vizsgált időszakban. A 18-i 1810 forintos záróár forintban a negyede a júliusi árfolyamnak, euróban kifejezve pedig a 6 euró alatti árfolyam nem éri el a korábbi ár 20 százalékát sem. A minapi 7,3 dollárral egyenértékű árfolyam pedig azt jelenti, hogy a júliusi értékhez képest amerikai fizetőeszközben kifejezve 85 százalékkal volt alacsonyabb az OTP piaci értéke február 18-án.

Jelen körülmények között a tőzsdei befektetésekkel kapcsolatban még a legnagyobb óvatosság sem tűnik túlzásnak. Az azonban sokat elmond a világgazdaság jelenlegi állapotáról, hogy nemcsak a forintban számoló hazai befektetők nem ugranak rá a fél évvel ezelőtti árfolyamokhoz képest 60-70 százalékkal olcsóbb papírokra, hanem a valutában gondolkodó külföldi befektetők sem tekintik feltétlenül beszállási pontnak a korábbi értéknél 80-85 százaléknál alacsonyabb árfolyamokat.

Gyengébb éve volt a tőzsdének
Messzire elkerülik a befektetők az ingatlanokat
Befektetési alapok: újra jó üzlet?
Jóslat befektetőknek: mi lesz az év végén?
Bukásra állhatnak az életbiztosításosok is
Most már a tavalyi számok is szépnek tűnnek

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG