1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Tavaly megközelítette a négyezer milliárd dollárt az állami kötődésű - szuverén - vagyonalapokban kezelt tőke értéke, és további fél évtized alatt valószínűleg megkétszereződik a jelenlegi szintről
Tavaly megközelítette a négyezer milliárd dollárt az állami kötődésű - szuverén - vagyonalapokban kezelt tőke értéke, és további fél évtized alatt valószínűleg megkétszereződik a jelenlegi szintről, csakhogy ezek az alapok, az elszenvedett veszteségek miatt, már kezdenek elfordulni a bajban lévő fejlett piaci pénzintézetektől, áll a londoni City egyik vezető adatközlő cégének hétfőn kiadott, új összesítésében.

A londoni pénzügyi központ nemzetközi promóciós feladatait ellátó társaság, az International Financial Services London (IFSL) éves globális felmérése szerint a szuverén alapokban kezelt tőkevagyon tavaly 18 százalékkal 3900 milliárd dollárra (930 billió forint) duzzadt. Ez több mint a kétszerese a fedezeti alapokban kezelt tőkének, amely a tavalyi év végén 1700 milliárd dollárt tett ki világszerte.

Az IFSL elemzése szerint 2008 végén további 5500 milliárd dollár volt más, állami kezelésű befektetési mechanizmusokban, például nyugdíjtartalék-alapokban, fejlesztési alapokban, vagy állami tulajdonú vállalatoknál. A nem szuverén vagyonalapokban tartott hivatalos devizatartalékok értéke elérte az 6100 milliárd dollárt.

Az összesítés szerint a szuverén vagyonalapokban kezelt tőke 45 százaléka olajban gazdag közel-keleti országoké. A legnagyobb ilyen alap az Egyesül Arab Emírségekben működik, 957 milliárd dollár tőkevagyonnal; ez a világ összes ilyen alapjában kezelt tőkeérték negyede.

Az állami kezelésű befektetési alapok vagyonának további harmada ázsiai országoké; ezeknek az alapoknak a fő forrása a térségi gazdaságok devizatartaléka, áll az IFSL hétfői londoni összesítésében.

A szervezet szerint a világ második legnagyobb értékű szuverén vagyonalapját Kína hozta létre; ebben 764 milliárd dollár tőke volt 2008 végén. A két legnagyobb európai állami befektetési alap Norvégiáé és Oroszországé, 301 milliárd, illetve 225 milliárd dollárral.

Az IFSL előrejelzése szerint az elmúlt három évben a szuverén vagyonalapok éves átlagban 18 százalékkal növekedtek, de ez az ütem a továbbiakban várhatóan csökken, a nyersanyagárak - különösen az olaj - meredek tavalyi esése, valamint a világgazdasági válság miatt, amely az ázsiai országok devizatartalék-bővülésének lassulásához vezethet.

A City promóciós társasága azonban azt valószínűsíti, hogy az állami tőkealapok vagyona a rossz piaci helyzet közepette is nyolcezer milliárd dollár körüli szintre emelkedik - vagyis megkétszereződik - 2015-ig. Ez visszavett prognózis; a szervezet a tavalyi hasonló előrejelzésben még azt jósolta, hogy a szuverén vagyonalapok értéke az évtized közepére eléri a 10 ezer milliárd dollárt.

Az IFSL hétfői elemzése szerint a szuverén vagyonalapok - jóllehet korántsem új képződmények - a 2007-ben kitört globális hitelválság nyomán komoly mértékben előtérbe kerültek, a bajba került fejlett piaci pénzintézetekbe eszközölt tőkeinjekcióik révén. Ezek a befektetési szerveződések eddig összesen 60 milliárd dollár tőkét juttattak a legnagyobb amerikai, brit és svájci bankoknak - a Citigroup 22 milliárd, a Merrill Lynch 12,2 milliárd, a UBS 11,5 milliárd dollárt kapott 12-23 százalék közötti részesedések fejében -, ám a vagyonalapok e befektetéseken azóta komoly veszteségeket szenvedtek el.

Az Emírségekhez tartozó Abu Dzabi állami alapja (ADIA) például tavaly tavasszal 7,5 milliárd dollárral vett részt a Citigroup tőkehelyzetének javításában, azonban most vasárnap közölte, hogy felülvizsgálja befektetését.

Részben emiatt, részben az általános világgazdasági visszaesés miatt a szuverén vagyonalapok az utóbbi időben már nagyobb hangsúlyt fektetnek saját országuk gazdaságának felélesztésére likviditási injekciókkal, áll az IFSL hétfőn Londonban kiadott elemzésében.

Nyugdíjpénztár: ne vegye ki, csak ha muszáj! 
Elérte a GDP 73 százalékát a bruttó államadósság 
Befektetési alapok: újra jó üzlet?  
Bukásra állhatnak az életbiztosításosok is
Alapos veszteségek: menekül a pénz

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG