A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyek 4,1 millió belföldi vendéget és 9,9 millió belföldivendégéjszakát regisztráltak. A vendégek száma 2%-kal emelkedett a vendégéjszakák számának 1%-os csökkenése mellett.
A kereskedelmi szálláshelyek összesen 245 milliárd forint bruttó árbevételt értek el a vizsgált időszakban, ezen belül a szállásdíjbevétel 139 milliárd forint volt. |
A szabadidejük eltöltése miatt utazók 11%-ának elsődleges célja az egészségturizmus volt. A szállodai vendégforgalom 31%-a a gyógy- és wellness-szállodákba irányult, az utóbbiak bel- és külföldivendég-forgalma kiemelkedően dinamikusan fejlődött. 2008-ban a külföldi vendégek 13,5%-a, valamint a belföldi vendégek 25%-a vette igénybe a gyógy- és wellness-szállodák által nyújtott szolgáltatásokat, miközben a kiadható férőhelyek száma júliusban közel 5, illetve 27%-kal emelkedett 2007 azonos időszakához képest.
A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, mindössze 29%-uk vette igénybe az utazási irodák segítségét. Az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalás egyre jelentősebb az utazók körében (28%).
2008-ban a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány adatai alapján 35 milliárd forint értékben váltottak be üdülési csekket a különböző szolgáltatóknál, ebből 21 milliárd forint értékben a kereskedelmi szálláshelyeknél. |
A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma január–decemberben 2, illetve 3%-kal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A statisztikai régiók közül a vendégforgalom Nyugat-Dunántúlon és Dél-Alföldön haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét.
Nyakig a válságban: hogy lesz ebből nyaralás?
Túlélésre kapcsoltak a szállodák
Hiába özönlenek hozzánk a britek és a románok
Nehéz év jön: nyaralásra alig marad pénzünk
Hol éjszakázhat a legdrágábban?
Privátbankár