Esett a BUX: 12%-ot zuhant az OTP
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 269,85 pontos, 2,36 százalékos csökkenéssel, 11.167,91 ponton zárt kedden. A Mol árfolyama 1,74 százalékkal 9.055 forintra erősödött, az OTP részvények ára 12,60 százalékkal 2.046 forintra esett, a papírok kereskedését fel is kellett függeszteni ma.
A részvénypiac forgalma 23,2 milliárd forint volt kedden, a vezető részvények vegyesen változtak az előző napi záráshoz képest. A Mol és a Richter erősödött, az OTP kereskedését azonban délben néhány percre felfüggesztették, mert 10 százalékkal 2.105 forintra gyengült. A kereskedés visszaállítását követően tovább csökkent az árfolyam.
Szatmári Tamás, a Raiffeisen Bank üzletkötője elmondta, hogy a BÉT a csökkenés ellenére is felülteljesítő volt a régióban, a lengyel, az osztrák és a cseh börze is nagyobb veszteséggel zárt, "7 százalék alatt alig úszta meg valaki" - mondta. Hozzátette, hogy az orosz tőzsde ennél is nagyobb mértékben, 10 százalék felett esett és a nyugat-európai börzék is 3-4 százalékos mínuszban jártak.
A bankpapírok húzták magukkal az indexeket, a BÉT-en is rekordot ért el az OTP papírok forgalma. A tovább romló befektetői hangulat mellett ugyanis a régiós bankszektor jelentős kockázatairól szóló hírekre figyeltek a befektetők. A Moody´s Investors Service Londonban kiadott legfrissebb elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a Kelet-Európában működő banki leányvállalatok romló pénzügyi környezete a nyugat-európai tulajdonos bankokra is negatív hatást gyakorol. Ez pedig változtathat az anyabankok támogatási stratégiáján az összeállítás szerint, ami Magyarországot a legsebezhetőbb térségi piacok között említi.
Az elemzés szerint a fő kelet-európai piacok "hosszú és mély recesszióba kerültek", és helyzetük romlása negatív besorolási nyomást gyakorol az itt működő bankérdekeltségekre. Ez előbb-utóbb a tulajdonos nyugati bankok kockázati osztályzatainak gyengülését is okozhatja, ha az adott anyabank kelet-európai tevékenysége a cégcsoport működésének jelentős hányadát teszi ki.
A cég az általa befektetési szintű szuverén adósosztályzattal ellátott térségi országok közül a balti köztársaságokat, Magyarországot, Romániát és Bulgáriát sorolta a legsebezhetőbbek közé, megjegyezve ugyanakkor, hogy olyan, viszonylag kis külső adósságú országok is nyomás alá kerültek, mint Ukrajna, Kazahsztán és Oroszország.
A Mol 155 forinttal, 1,74 százalékkal 9.055 forintra erősödött, 2,5 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP részvények ára 295 forinttal, 12,60 százalékkal 2.046 forintra csökkent, forgalmuk 17,7 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 10 forinttal, 1,69 százalékkal 580 forintra esett, forgalma 1,0 milliárd forint volt.
A Richter papírok árfolyama 250 forinttal, 0,93 százalékkal 27.000 forintra nőtt, a részvények forgalma 1,4 milliárd forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 122,5 millió forintos forgalom mellett 350 forinttal, 2,94 százalékkal 11.550 forintra gyengült.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.404,34 ponton zárt kedden, ez 35,65 pontos, 2,48 százalékos csökkenés a hétfői záráshoz viszonyítva.
Zuhan az OTP
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
MTI