A Fidesz-kormány várhatóan az évtized közepére tűzi ki Magyarország euróövezeti csatlakozási céldátumát, és két év múlva valószínűsíthető a belépés a valutauniós tagság előtt kötelező ERM-II. árfolyamrendszerbe - jósolták hétfőn londoni felzárkózó piaci elemzők.
A Nomura International nevű globális befektetési társaság londoni elemző részlegének hétfői feltörekvő térségi helyzetértékelése szerint a Fidesz-kormány "EU- és európárti lesz". A cég elemzői szerint ez "talán még fontosabb gazdaságpolitikai stabilizáló elem", mint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val létrejött készenléti megállapodás.
A Nomura azt valószínűsíti, hogy az új kormány 2015-re tűzi ki a magyar eurócsatlakozást, az ERM-2-belépés pedig "a költségvetési helyzet lenyugvása után" válik esedékessé. A ház szerint ez azt jelentheti, hogy Magyarország 2012 első felében lehet tagja az ERM-2-nek. A Nomura elemzői 2011-re "göröngyös költségvetési évet" jósolnak, mivel szerintük az új kormány még a bevételek érezhető emelkedése előtt növekedésösztönző adócsökkentéseket hajt végre. A cég szerint ennek az előrejelzésnek a fő kockázati tényezőjét az jelentené, ha a Fidesz az ERM-2-belépés után esetleg "választások előtti populista költekezésbe" kezdene.
A Nomura szerint 275 forintos euróárfolyam lenne a megfelelő középparitás az ERM-2 rendszerben. A ház azonban elképzelhetőnek tartja, hogy az MNB ennél valamivel erősebb sávközepet szeretne elérni, bőséges "biztonsági rést" teremtve a sávközép és a pénzügyi stabilitás felső tűréshatárának tekintett 310-es árfolyamszint között.
A görög válságnak az euróövezeti bővítésre gyakorolt várható hatásairól a Nomura londoni elemzői azt írták: véleményük szerint az euróövezet bővítése "versenyképes, agilis országokkal" növelné az euró hitelességét. Azok a problémák azonban, amelyeket Görögország és az euróövezetbe "cipőkanállal bepréselt" más országok okoztak, várhatóan arra késztetik a valutauniós jegybankot (EKB) és az EU-bizottságot, hogy a jelenleginél sokkal nagyobb szigorral vizsgálják a jelentkezők költségvetési mérlegeit. A ház szerint a Bajnai-kormány "gazdaságpolitikai lendületét" ezután is fenn kellene tartani.
MTI