A kockázatosabb eszközosztályokban kitettségüket lázasan csökkenteni kívánó befektetők érdeklődése továbbra is a biztonságos kikötőnek tartott arany, a dollár és néhány állampapír felé fordult. A hónap során gazdasági adatokról ugyan általában kedvező hírek érkeztek, a befektetőkből mégsem a szokásos reakciót váltották ki. Az USA adatai alapján egyre valószínűbbnek látszott, hogy a dollár felfelé ívelő pályára kerül, mert az amerikai gazdaság nagy eséllyel Európa és Japán előtt fog járni.
Az euró egyre csak bukdácsolt lefelé a csigalépcsőn, néha már-már megadta magát, majd a hónap vége felé oldalazni kezdett miután 1,2135 dolláros árfolyamon a csökkenést feltartóztató támaszra lelt. A további csökkenés a 2000 és 2008 közötti emelkedéshez képest már 50%-os visszatesztelést jelent, ami akár az 1,20 szint alá is leszoríthatja az árfolyamot.
A Reuters Jefferies CRB index májusban több mint nyolc százalékkal gyengült, ami 2008 novembere óta a legnagyobb egy hónapon belüli visszaesés. A legkedveltebb piacok közül néhány a legkevésbé kívánatosak közé került, a nyersolaj, a párlatok, a platina és a palládium árfolyamára kétszámjegyű veszteséget mért az elsöprő erejű eladási hullám.
Befektetők figyelem, véget ért az eufória! |
A WTI nyersolaj júliusi teljesítésű határidős kontraktusa az eladási hullám 38,2%-át ledolgozva a 75,80-as szintre tért vissza a hónap végére jellemző csendes kereskedés előtt, de ezt követően az amerikai és brit ünnepnapok miatt megállt az élet. A havi munkanélküliségi adatok pénteken esedékes, fontos bejelentése előtt központi figyelmet az a sejtés kap, hogy az USA gazdasági növekedése folytán az üzemanyagok iránti kereslet globális fellendülése folytatódni fog. Érdemes megemlíteni, hogy a közelmúlt eladási hullámának dacára a főbb előrejelzések szerint az év végére 85 dollár feletti olajár várható.
Az árutőzsdén csupán az arany és a földgáz tudott május hónapban erősödni. Eközben persze a befektetők az Európában tornyosuló baljós viharfelhőktől megriadva a biztonságos kikötőt kerestek. A nyugati világ monetáris politikája minden valószínűség szerint továbbra is alkalmazkodó módon igyekszik a törékeny pénzügyi rendszert támogatni, ami azonban hosszabb távon magasabb inflációs elvárásokat szíthat.
Technikai szempontból az arany árfolyama láthatóan 1200 fölött rögzült mert a hónap korábbi szakaszában a kockázatok csökkentése érdekében lejátszódott eladási hullám további vevőket vonzott. Bár középtávon a kilátások kedvezőnek ígérkeznek, és az árfolyamok az év során akár új rekordokat is dönthetnek, rövidtávon mégis némi bizonytalanság látható. Az államadósságok újsütetű válsága miatt ugyanis olyan hatalmas összegeket fektettek a nemesfémbe, hogy ma már nem kizárható egy esetleges eladási hullám sem, ami az árfolyamot a hosszabb távú trend 1,135-ön érzékelhető támasza felé fordíthatja.
Privátbankár - Zsiborás Gergő