A legnagyobb bírságot az AEGON Magyarország Önkéntes és Magánnyugdíjpénztárra rótta ki a felügyelet, amelynek magánpénztári ágát 5 millió, önkéntes ágát pedig 2 millió forintra büntette, s határozatában a hiányosságokat tíz oldalon keresztül részletezte.
A magánágat illetően egyebek között arra kötelezte az AEGON-t, hogy a még nem rendezett késedelmi pótlékok esetében mutassa ki, hogy mely foglalkoztatóknál számították fel téves jogértelmezés miatt hibásan a pótlékot, és az eltéréseket rendezzék; a jövőben ne alkalmazzanak megtartási jutalékot; a tagsági jogviszonyukat megszüntetőknél tartsák be a kifizetési határidőket; meghatározott fordulónapokra mutassák be a fedezeti tartalék választható portfóliójában lévő tagok összesített egyéni számla egyenlegeinek és a portfóliók eszközfedezetének az egyezőségét.
Az önkéntes pénztári ágazat esetében a kasszának meghatározott időpontokra biztosítania kell az egyéni számlák és a szolgáltatási tartalék összege, a fedezeti tartalék, valamint a felosztott és a felosztás előtti hozam, értékelési különbözet egyenlőségét. A pénztárnak intézkedési tervet kell készítenie a beolvadó UNIQA és Egyesült Közszolgálati Nyugdíjpénztárral kapcsolatos migrációs feladatok ellenőrzésére, s rendeznie az adatok migrálása során feltárt problémákat.
Az ING Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár önkéntes pénztári ágazatát 1,5 millió forintos bírsággal sújtotta a felügyelet, egyben felszólította arra, hogy a jövőben a felügyelet előzetes engedélye alapján vezesse be az önkéntes pénztári ágazatban működtetett választható portfóliós rendszer módosítását, az engedély kézhezvételét követő hatállyal, ugyanis a szabályozás szerint e portfólió működtetése és módosítása felügyeleti engedélyhez kötött.
Hasonló probléma volt a Generali Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár önkéntes ágánál is, amelyet 1 millió forintra bírságolt a PSZÁF, és kötelezte arra, hogy az önkéntes pénztári ágazatban működtetett választható portfóliós rendszer módosítását a felügyelet előzetes engedélye alapján vezesse be. Kötelezte a Generalit arra is, hogy az önkéntes pénztári ágazatban bevezetett ELDORADÓ FIX elnevezésű portfólióba további tagokat kizárólag a felügyelet választható portfóliós rendszer módosítását engedélyező határozatának kézhezvételét követően vegyen fel.
Öt biztosítási alkuszra egyenként 200 ezer forintos felügyeleti bírságot szabott ki a PSZÁF, egyben felszólította őket, hogy a felelősségbiztosítási szerződések meglétét igazoló kötvényt küldjék meg a felügyeletnek. A PSZÁF honlapján közzétett határozatok az INNO-CENTRAL Biztosítási Alkusz Kft-re, a GLOBAL Biztosítási Alkusz és Bankügynök Zrt-re, a HORICO Biztosítási Alkusz Kft-re, az EURO-ALKUSZ Magyarország Biztosítást Közvetítő Kft-re, valamint a DIRECTOR DELTA Biztosítási Alkusz és Pénzügyi Szolgáltató Kft-re vonatkoznak. Fogyasztóvédelmi vétségek miatt felügyeleti intézkedést alkalmazott az MKB Bankkal és a CIB Bankkal szemben is a felügyelet, az utóbbit 500 ezer forintra meg is büntette. |
Felügyeleti intést kapott a 3M Önkéntes Nyugdíjpénztár és az Adria Önsegélyező Pénztár is, őket azonban nem bírságolta meg a PSZÁF. A 3M-nél a határozat szerint a távozó tagokkal való elszámolások pénztári kifizetése több napot késett. A kifizetések határidejének betartása mellett arra is felszólította a kasszát a PSZÁF, hogy járjon el a vagyonkezelőnél és a letétkezelőnél a jogszabályokban foglalt előírások maradéktalan betartatása érdekében (a BÉT részvények aránya 2007 végén például meghaladta a befektetési politikában előírt arányt).
Az Adria esetében jóval hosszabb a "bűnlajstrom". A kasszát felszólítja a felügyelet egyebek között arra, hogy szolgáltatások nyújtása során a jogszabályok előírása szerint járjon el, s befektetési tevékenységét is azoknak megfelelően folytassa, az éves beszámolót főkönyvi kivonattal maradéktalanul támassza alá, tartsa be a hozamfelosztással kapcsolatos és a tagsági jogviszonyukat megszüntető tagokkal kapcsolatos jogszabályi előírásokat. A pénztárnak jogszerű működésének helyreállítására intézkedési tervet kell készítenie.
MTI, Privátbankár