Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - júniusra szóló, Londonban már szerdán hozzáférhetővé tett legfrissebb világgazdasági prognózisában azt írta: éppen a hatalmas görög kiadáscsökkentési tervek miatt a hazai össztermék (GDP) olyan mértékű visszaesésétől lehet tartani, hogy az ebből eredő államháztartási jövedelemkiesés semlegesítheti a konszolidációs erőfeszítések hatásait.
További aggodalom forrása a lakossági tiltakozás, ami a kormányzati eltökéltség gyengüléséhez vezethet. A ház szerint ez az euróövezet más "perifériális" gazdaságaira is igaz. Mindezek alapján az EIU londoni elemzői azt jósolják, hogy Görögország - valószínűleg 2012-ben, amikor a piac erre már jobban fel lesz készülve - rákényszerül adósságszerkezetének átalakítására.
A cég szakértői szerint a szükséges költségvetési konszolidáció Görögországon kívül Portugáliában, Írországban és Spanyolországban is visszahúzó erővel fog hatni a GDP-növekedésre, sőt valószínűleg más euróövezeti államok is a korábban vártnál nagyobb ütemű hiánycsökkentésre fognak törekedni, elkerülendő az esetleges hitelminősítői osztályzatrontásokról szóló piaci híresztelések elterjedését. Mindez szintén nyomást gyakorol majd az euróövezeti növekedésre, amelynek lendülete egyébként is meglehetősen lanyha.
Nem lépnek ki a görögök az EU-ból Ezt a szóvivő röviddel az után jelentette be, hogy az euró napközbeni csúcsra, 1,2366 dollárra emelkedett a kilépés állítólagos tervére a kedd késő esti 1,2206 dollárról. A szóvivői cáfolatra az euró 1,2328 dollárra gyengült vissza percekkel 17 óra előtt. |
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő Londonban kiadott új helyzetértékelése szerint mindazonáltal Görögország egyelőre elkerülte a súlyos recessziót, és a bizalmi válság elsősorban a korábbi, félrevezető költségvetési adatközléseket és a költségvetési fegyelmezetlenségeket tükrözi. A Fitch kiemeli, hogy az általa 53 milliárd euróra becsült idei görög bruttó finanszírozási igény "jelentéktelenné halványul" az európai kormányok összesített idei bruttó hiteligénye mellett, amely a cég szerint eléri a 2200 milliárd eurót (több mint 600 ezer milliárd forint).
Az Economist Intelligence Unit szerdai előrejelzése szerint azonban a valutauniós költségvetési problémák miatt az EKB pénzügypolitikája is enyhébb lesz a korábban jósoltnál. A cég módosított prognózisa az, hogy az euróövezeti jegybank egészen 2012 harmadik negyedévéig nem emeli jelenleg 1,00 százalékos alapkamatát. Az EIU londoni elemzői eddig 2011 negyedik negyedévére valószínűsítették az első euróövezeti kamatemelést. Az euróövezeti pénzügypolitika szigorításának halasztását már más nagy londoni házak is jósolják.
MTI