Gyenge forint: a nyereség a kormányé marad?
Megteheti-e a magyar kormány, hogy visszatartja az euró-forint árfolyamváltozásából keletkező többletforrást? - kérdezte az Európai Bizottságtól De Blasio Antonio fideszes néppárti európai parlamenti (EP) képviselő.
Szerinte e többletforrás jogos tulajdonosai azok a kedvezményezettek, akiknek a vállalkozások megvalósításához erre az összegre is elengedhetetlen szükségük van. A képviselő - miként arról szerdán közleményben számolt be az MTI-nek - felhívta az Európai Bizottság figyelmét arra, hogy 2009-ben a megvalósítás szakaszába lépő uniós társfinanszírozású beruházások a forint leértékelődése miatt kivitelezhetetlenné váltak. Többek között ide tartoznak a pécsi Európa Kulturális Fővárosa fejlesztési programjai is, 34,6 milliárd forint pénzügyi kerettel.
E programok finanszírozási szerződéseit többnyire 2006-2007-ben írták alá, az akkor érvényben lévő, mintegy 250 forintos euróárfolyamot alapul véve. Az elmúlt hónapokban a forint jelentősen vesztett az értékéből, és így De Blasio Antonio szerint immár szinte ráfizetéses lett egy-egy beruházás megvalósítása.
Míg a nyertes vállalkozásnak az Európai Bizottság által finanszírozott részét a magyar állam euróban számolja el a brüsszeli bizottsággal a szerződéskötéskor jegyzett euró összegben, addig otthon az a gyakorlat alakult ki, hogy az EU-tól euróban megkapott összegekből csak a 2-3 évvel ezelőtti árfolyamon hajlandók forintban teljesíteni a kedvezményezettek finanszírozását, írta a fideszes EP-képviselő.
"A magyar kormánynak nem a pályázókon kellene nyerészkednie", hangsúlyozta De Blasio Antonio. Szerinte engedélyezni kellene a magyar uniós forrásokat elnyerő pályázóknak, hogy euróban kaphassák meg az uniós támogatást.
"Ha a politika nem lép, az utca kikényszeríti"
Kell valami mankó a forintnak
Az MDF a parlamentbe vinné a forintot
MTI