1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyurcsány Ferenc továbbviszi stabilizációs és integrációs programját, amelynek egyes elemeit az informális jellegű EU-csúcstalálkozón ismertette Brüsszelben
Gyurcsány Ferenc továbbviszi stabilizációs és integrációs programját, amelynek egyes elemeit az informális jellegű EU-csúcstalálkozón ismertette vasárnap Brüsszelben.

A miniszterelnök hétfőn az MTI-nek adott interjújában hangsúlyozta: biztatónak, egy esetben pedig eredményesnek tartja a hivatalos magyar javaslatok fogadtatását, hiszen mindhárom ügyében történt előrelépés. Példaként említette: nagyon határozott magyar szándék volt  - amit vasárnap ki is mondtak az uniós vezetők -, hogy az anyabankok kötelesek gondoskodni közép-európai leánybankjaikról. Fontosnak tartja azt is, hogy a másik magyar javaslatról Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportjának elnöke vasárnap este már úgy nyilatkozott: Európa vezetői megfontolhatják, hogy rövidítik az ERM-2-ben kötelezően eltöltendő két évet. Ugyanígy nyilatkozott Angela Merkel német kancellár is. Természetesen – tette hozzá Gyurcsány Ferenc – Magyarország teljesíteni kívánja a maastrichti kritériumokat.

A harmadik magyar javaslatról, a likviditásbővítésről úgy vélekedett: azt sok tekintetben megelőlegezte az a pénteken bejelentett finanszírozási program, amelyet a kelet-európai bankrendszerek és vállalatok megsegítésére a világ vezető nemzetközi befektetési és hitelintézetei - köztük az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) - indítottak.

Arra a felvetésre, hogy a sajtóban több helyen miért lehet olyan olvasata a vasárnap történteknek, hogy nem sikerült átvinni a magyar javaslatokat, a kormányfő azt válaszolta: az előzetes várakozások voltak túlzóak – talán azért is, mert az ellenzék vezetője is támogató nyilatkozatot tett. Ugyanakkor naivitás azt gondolni, hogy több év munkájával közösen megalkotott szabályokat egy informális értekezlet megváltoztathat.

"A nyilvános beszéd azonban megkezdődött ezekről a problémákról, és ez a fontos" - fogalmazott, hozzátéve: a változások eléréséhez hosszabb idő kell. Gyurcsány Ferenc közölte: arra utasította a diplomáciát, hogy az uniós fővárosokban szerezzenek partnereket, támogatókat a magyar javaslatokhoz.

Emlékeztetett arra: egy évvel ezelőtt javasolta, hogy legyen egységes európai pénzpiaci felügyelet. Akkor egymást túllicitálva mondták az uniós országok, hogy ezt nem lehet megcsinálni, kígyót-békát kiabáltak. Most egy évvel később mindenki azt mondja, erre szükség van - hangoztatta.

A kormányfő kitért arra: a teljes magyar javaslatot, amely az uniós stabilizációs és integrációs program minden elemét tartalmazza, csak informálisan köröztették a tagállamok közt, annak napirendre vételéről most szó sem volt. A vasárnapi találkozók arra jók voltak, hogy kiderüljön, ki milyen álláspontot képvisel - jelezte.

Véleménye szerint az is befolyásolhatja a program támogatását, hogy a rendkívül gyorsan romló gazdasági helyzet és a válság mélysége az európai vezetőket is elgondolkodtatja, hat rájuk többek közt az elemzők, a gazdaság szakértők, a tőzsdék teljesítménye és más politikusok is.

Gyurcsány Ferenc szerint az euró és a kelet európai valuták hétfő délelőtti gyengülése azt jelezheti, hogy a piacok a vasárnap történteknél többet szerettek volna látni, egy határozottabb, egyértelműbb európai közös fellépést, "olyat, amely nem bújik el szóvirágok mögé". Közölte, március 19-20-ig, az európai állam- és kormányfők következő hivatalos üléséig még sokat kell dolgozniuk annak érdekében, hogy bizonyítsák: az ügyek felvetése mögött nemcsak a politikai szándék, hanem a közös cselekvés képessége is megvan.

Másodosztályúak lettünk az unióban
Orbán: új kormányért kiált az ország
Merkel: holnap a tagállamoknak újabb terheket kell vállalni
Válságban a régiónk: a cechet a Nyugat állja
Támadás érte az országot - ezért kellett az IMF?
Veres villámgyors magyar eurót szeretne

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG