A munkavállalók ragaszkodnak a cafeteriához
.jpg)
A kormányfő azonnali megállapodást sürgetett a válságkezelés négy "legfontosabb sarokkövéről", és ismét megerősítette egy széles alapokon nyugvó, társadalmi megegyezés megkötésének szándékát, amely nélkül az ország "két tűz közé" kerülhet. Gyurcsány Ferenc az alapelvek közé sorolta a rövid és középtávú válságkezelést, a növekedés ösztönzését.
"Szögezzük le, hogy nem teszünk olyan lépéseket, amelyek súlyosbíthatják a válságot, olyanokat, amelyek rövid távon szűkítik a foglalkoztatást, és nem kezelünk válságot hitelből" - ismertette a második és a harmadik alapelvet. Negyedik pontként említette az adócsökkentési lépésekkel megegyező kiadáscsökkentési intézkedések meghozatalát.
Úgy vélte a négy alapelvben egyetértés lehet, a részletekről pedig a következő hetekben egyeztetnek. Két hét múlva, az OÉT ülésén a kiadáscsökkentésről tárgyalnak, ami Gyurcsány Ferenc szerint vélhetően a legnagyobb vitát váltja majd ki.
A miniszterelnök további három pontba sorolta azokat a kérdéseket, amelyekben konzultációt követően jöhet létre közmegegyezés, ezek a kiadások csökkentése, a munkára rakódó terhek mérséklése és a szociális-jóléti rendszer átalakítása.
Gyurcsány Ferenc azt mondta: az állami kiadások csökkentésében a kormány addig tud elmenni, amíg az nem veszélyezteti a társadalmi, szociális biztonságot, a társadalmi békét. Hozzátette: a munkára rakodó terhek csökkentése, a versenyképesség javítása pedig csak úgy valósítható meg, hogy a mérleg egyensúlyban maradjon. A szociális-jóléti rendszer átalakításának pedig a munkára való ösztönzést kell szolgálnia - mondta.
"A felsorolt három pontban a szakértők és a munkaadók nagyobb kiadáscsökkentést kívánnak, míg a munkavállalók számára a már ismert kormányzati javaslatok is soknak tűnnek" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
Hozzátette: érzékelhető, hogy jobbról és balról nagyon eltérő irányú javaslatok hangzanak el, ezért úgy vélte, a megállapodás érdekében mindenkinek "engednie" kell. Emlékeztetett rá: nincs megbízható elemzés, előrejelzés arról, hogy mikor lesz vége a válságnak. "Mindenki az idővel versenyez, abban, hogy ki tud gyorsabb és hatékonyabb válaszokat adni" - mondta.
Megemlítette, hogy nincs olyan ország, amely ki tudná magát vonni a válság hatása alól, az erős gazdaságok is 3-5 százalékos recesszióval számolnak.
MSZP: a fejüket vakarják a Fideszben
Orbán leszólta Brüsszelt
Gyurcsány dolgozik a forinton
A Times velünk ijesztegeti Amerikát
"Amit Gyurcsány tesz, az példamutató"
13. havi nyugdíj: "elvehetetlen ingyenpénz"
MTI