.jpg)
A beszéd egyrészt abban az értelemben sem volt politikailag hatásos, hogy pozitív üzeneteket nem tartalmazott. Még azokkal az intézkedésekkel kapcsolatban sem fogalmazott pozitívan, amelyekről megtehette volna. Például nem használta az adócsökkentés szót, hanem 2010-re várható adóváltozást mondott, ami pedig azt jelenti, hogy kevesebbet von el az állam, mint eddig. A miniszterelnök a változtatást az állam szempontjából fogalmazta meg, egy politikusnak viszont úgy kellene fogalmazni, hogy adóelvonás vagy adócsökkentés lesz. Az a pozitív keret, amelyben az intézkedések eladhatók lettek volna, hiányzott - mondta Juhász Attila.
Másrészt azért sem volt hatásos, mert nem foglalt el semmilyen ellenpozíciót. Két elem jelent meg benne "ellenségképként": az áruházláncok és a bankok, a politikai riválisok viszont teljesen kimaradtak. Hiányzott az a politikai üzenet Gyurcsány Ferenc beszédéből, hogy ő a konzervatív fundamentalizmussal szemben, a Fidesszel vitatkozva határozza meg magát és intézkedéseit. Hiányzott a szövegből az ideológia és az értéktelítettség is, pedig egy politikai beszédnek ez is a részét kell, hogy képezze - jegyezte meg.
Juhász Attila a szöveget úgy értékelte: "olyan beszéd volt, amelyből nagyon hiányoztak a politikai szempontok, amik pedig azért fontosak, mert ha a miniszterelnök el akarja fogadtatni a választókkal - vagy egy részükkel - a kormányintézkedéseket, akkor olyan nyelvet kell használnia, amelyet a választók megértenek. Ez a beszéd nem felelt meg ennek a feltételnek."
Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője elmondta: az intézkedések lényege már korábban kiszivárogott, ahhoz képes mást nem lehetett hallani. Annyi volt a retorikai különbség, hogy míg múlt héten a miniszterelnök arról beszélt, hogy soha nem látott mértékű átalakítások, sosem tapasztalt reformok, modellváltás várható, addig most nem használta ezeket a hangzatos szavakat.
Az elemző szerint ez azt mutatja, hogy Gyurcsány Ferenc inkább "menedzselni" kívánja a folyamatokat, illetve magára a kormányzásra kívánja helyezni a hangsúlyt. Emellett nagy hangsúlyt fektet a kommunikációra - tehát arra, hogy a 2006-os reformpolitikával ellentétben ezúttal sikerüljön elmagyarázni és megértetni az emberekkel, hogy miért van szükség az átalakításokra.
Szomszéd Orsolya szerint a miniszterelnök célja az, hogy most ezekről a reformintézkedésekről valamiféle tartalmi vita induljon, és ez határozza meg a napirendet. A Fideszt - amelynek kedvező pozíciójából kifolyólag nem érdeke, hogy belépjen a vitába - bele akarja kényszeríteni abba, hogy az ellenzéki párt előálljon egy saját válságkezelő programmal. A Fidesz azonban erre valószínűleg nem lesz hajlandó, ugyanis ők tagadják, hogy szükség lenne erre, és pusztán korábbi, népszerű vitatémáikat hozzák vissza.
A politikai elemző összegzése szerint a bejelentett csomag egyfajta "állagőrzésre" lehet elegendő, arra, hogy a kormány ne veszítsen tovább a támogatottságából.
Gyurcsány: rajta emberek, ne féljünk!
Elemzők szerint jól beszélt Gyurcsány, csak keveset
Gyurcsány nélkül is padlóra került a forint
Gyurcsány előjött a farbával
A Fidesz szerint újabb megszorító csomagot kapunk
MTI