1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyurcsány Ferenc szerint Magyarországnak szüksége van a hosszú távú stratégiai partnerségre Oroszországgal, és ezért meg kell értenie a változó Oroszországot
Gyurcsány Ferenc szerint Magyarországnak valóban szüksége van a hosszú távú stratégiai partnerségre Oroszországgal, és ezért meg kell értenie a változó Oroszországot.

A magyar kormányfő az Ekszpert című orosz hetilap legfrissebb, eheti számában megjelent interjújában kiemelkedően jónak és kiegyensúlyozottnak nevezte a magyar-orosz kapcsolatokat, de hozzátette: akadnak viták is, és nem szabad megfeledkezni a történelemről, amelyet nem lehet oly gyorsan felülírni. Kitért arra is, hogy az Oroszországgal kapcsolatos politika kérdéseiben a magyar álláspont a németekéhez áll a legközelebb.

A kormányfő a Magyarország számára az Európai Unión belül legfontosabb kérdések között - nem fontossági sorrendben - az energiapolitikát, a bankrendszert és az Európán belüli hatalmas életszínvonalbeli különbségeket, a cigányság súlyos és kilátástalan helyzetét említette.

Gyurcsány Ferenc interjújában kiemelte, hogy Magyarország energiaszükségletének mintegy 80 százalékát Oroszországból fedezi, s ez túlzott függőséget, sebezhetőséget jelent. Ezt a problémát sem tudja Magyarország önmagában megoldani, csakis az Európai Unió keretében, bár egyelőre az uniónak nincs egységes válasza e kérdésre. 

"Magyarország számára hatalmas kockázatot jelent maga a tény, hogy a gáz egyetlen vezetéken át érkezik, az Ukrajnán halad át, és megszűnne az élet, ha ezzel valami történne. Ezzel kormányfőként nem tudok megbékélni. És nem is beszélek a politikai vitákról, csak a tisztán műszaki kérdésről" - mondta. Hozzátette: jó lenne például a Kaszpi-térségből is kapni gázt a Nabucco vezetéken át, bár tudja, hogy a terv körül nagy harcok vannak és ezt természetesnek is tartja. Szólt arról is, hogy a Déli Áramlat gázvezeték könnyít majd a helyzeten azzal, hogy másik útvonalon hozza majd a gázt. A Nabucco-terv azonban annyival jobb, hogy ott más a gáz forrása is - mondta, hozzátéve, hogy így is támogatja a Déli Áramlatot, bár Magyarországon nagyon sok vita van erről. 

Úgy vélte, a januári gázválságban a felelősség nagy része Ukrajnát terheli, de végső soron Magyarországnak Oroszországgal van szerződése, amely nem tudta teljesíteni azt. Az okok ugyan érthetők, de ez másodrendű kérdés, a magyar fogyasztókat csak az érinti, hogy nincs gáz. "Akkor, a konfliktus idején javasoltam az orosz barátainknak, hogy megvesszük a gázt az orosz határon, így a szállítás már a mi kockázatunk lesz, s Ukrajnával talán majd csak megállapodunk valahogy a szállításról. De azt válaszolták, hogy nem lehet, mi magunk akarjuk eljuttatni a gázt a felhasználókig. Oké, de akkor ez a maguk felelőssége. Akkor engem nem kell hogy érdekeljen, mi van Ukrajnával, az a maguk alvállalkozója" - mondta a kormányfő a "Két vasat tart a tűzben" címmel interjúban, amelyet az Ekszpert című hetilap külpolitikai rovatvezetője, Olga Vlaszova készített a moszkvai magyar nagykövetség közreműködésével.

Az újságírónő az interjú bevezetőjében azt hangsúlyozta, hogy Magyarországot nagyon nyugtalanítja Oroszországtól való energiafüggősége, s bármely olyan projektet támogat, amely diverzifikálja a fűtőanyag-szállításokat.

A magyar kormányfő az interjúban azt is kifejtette: Ukrajna szerinte a konfliktuson többet veszített, mint Oroszország. Az utóbbinak azonban két konfliktusa is volt, ott volt Grúzia is, s e kettő együtt, összességében már ártott Oroszországnak. "A medvének, ha megcibálják a bajszánál, nem feltétlenül kell válaszként a mancsával odacsapnia. A medvének tudatában kell lennie annak, hogy  micsoda erő lakozik a csapásában, és gondolnia kell a méltóságára is" - mondta Gyurcsány Ferenc az orosz hetilapnak adott interjúban.

"Európa tragédiája lenne az újbóli megosztottság"
Nem lesz hová exportálni?
A Világbank csak a gázt hiányolja a Nabuccóból

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG