.jpg)
Szerdán délelőtt a szlovák jegybank honlapján közzétett közös közlemény aláírói között Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia és Bulgária bankfelügyelete szerepelt a dokumentum aláírójaként, utóbb a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is megküldte az MTI-nek a közleményt, amelyen hatodik aláíróként a PSZÁF is fel van tüntetve.
A PSZÁF-nál nem kommentálták, hogy az aláírásuk miért csak a közlemény első közzététele után került a dokumentumra. Az MTI kormányzati forrásokból származó értesülése szerint adminisztrációs okok húzódnak meg a háttérben.
Budai Bernadett a kormányszóvivői tájékoztatón kérdésre válaszolva azt mondta: a PSZÁF azért csatlakozott a dokumentumhoz, mert egyetért az abban foglaltakkal. Hozzátette: a közös nyilatkozat annak bizonyítéka, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök korábbi javaslatai meghallgatásra találtak. A kormányszóvivő szerint mindezt alátámasztja ez a dokumentum is. Budai Bernadett szavai szerint a közös nyilatkozat arról szól, hogyan tud a régió egységesen fellépni.
A csehek maguk tehetnek arról, hogy a Nyugat nem különbözteti meg országukat a szomszédos posztkommunista államoktól, és olyan kelet-európai térség részeként tekint rá, amelyre az instabilitás, a nemzeti önteltség és a szolidaritás megtagadása jellemző - írja a Pravo című prágai napilap. |
320: tesztüzemmód a forintpiacon?
A felügyeletek állásfoglalása szerint az ilyen kezdeményezések komoly kockázatokkal járnak nemcsak a felügyeletek, de országaik egész bankszektorának hírnevére nézve.
A közös közlemény arra is kitér, hogy az Európai Unió keleti tagországai eltérő gazdasági és pénzügyi helyzetben vannak, ezek az országok nem alkotnak homogén térséget. Ezért szükséges különbséget tenni először is EU-tagország és nem EU-tagország között, de tisztázni kell azokat a tényeket is, amelyek egy-egy országra, vagy egy-egy bankcsoportra jellemzőek. A közös közlemény nem tért ki arra, hogy mit értenek "nyilvános kezdeményezésen".
A PSZÁF indokol
A több kelet-közép-európai uniós tagország felügyelete által szerdán kiadott deklaráció kiváltó oka az volt, hogy az utóbbi időben, elsősorban a sajtóban olyan értékelések és kijelentések hangzottak el, amelyek az unión kívüli és az unión belüli kelet-európai országok helyzetét próbálták összemosni - mondta Farkas István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének vezetője.
A PSZÁF elnöke hangsúlyozta: erről már jó ideje és sokat beszéltek a pénzügyi felügyeleti szervek vezetői az utóbbi időben. Egyhangú a vélemény arról, hogy az egységes Európai Unió tagállamainak pénzügyi-gazdasági helyzete összehasonlíthatatlan a kelet-európai országokéval.
Az egységes európai megközelítést általában is támogatja Magyarország - mondta Farkas István, utalva arra, hogy tavaly a magyar miniszterelnök vetette fel elsőnek az európai közös pénzügyi felügyelet felállításának szükségességét. E javaslatban is megfogalmazódik az a szemlélet, amely szerint az Európai Unió tagjait kell és lehet is egyforma mércével mérni - mondta Farkas István.
A szerdai deklarációval kapcsolatban elmondta, hogy arról az egyeztetések a Prágában most zajló uniós Európai bankfelügyelők Bizottságának (CEBS) ülésén vetődött fel kedden. Az elmúlt napokban nem formális egyeztetés zajlott a dokumentumról, amelyben a magyar illetékesek is részt vettek, de a magyar fél arra számított, hogy az ülés végén esedékes a formális megállapodás arról - mondta a PSZÁF elnöke.
Így meglepetésként érte a magyar illetékeseket az öt ország által aláírt dokumentum megjelenése, amint arról tudomást szereztek, azonnal intézkedtek, hogy Magyarországot is tüntessék fel az aláírók között, hiszen az egyeztetés során mindvégig egyetértett a deklaráció alapgondolatával - tette hozzá.
A cseh és a szlovák jegybank honlapján jelent meg először a deklaráció, először Magyarország megjelölése nélkül, azonban a magyar illetékesek intézkedését követően e két honlapon is kijavították a szöveget és Magyarország is bekerült az egyetértő országok felsorolásába - mondta Farkas István.
Gyurcsány-levél Barrosónak
Gyurcsány szerint az EBRD-nek is több hitelt kell adnia
Gyurcsány utálja a forintot, jön az euró
Rovó: a lengyelek hűtlenek voltak Magyarországhoz
Gyurcsány nem adja fel
Másodosztályúak lettünk az unióban
MTI