1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Helyesnek nevezte az eddigi, az egészségügyben történt átalakításokat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök napirend előtti felszólalásában
Helyesnek nevezte az eddigi, az egészségügyben történt átalakításokat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki hétfőn az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásában kitért arra is, hogy ezek a folyamatok ellentmondásosak és konfliktusosak.

A kormányfő az egészségügyi reform tapasztalatait értékelve hangsúlyozta: meg kell találni a szolidaritás és a verseny egyensúlyát. Gyurcsány Ferenc szerint az átalakítások iránya helyes, a részleteken lehet még igazítani.

A biztosítási rendszer átalakításáról szólva azt mondta: a konzultáció arról folyik, hogyan lehet a szolgáltatások és a szolgáltatók között a versenyt erősíteni egy vegyes biztosítási rendszerben. A kérdés az, miként lehet a szolidaritás és verseny elvét érvényesíteni úgy, hogy azok ne kioltsák, hanem erősítsék egymást - fűzte hozzá. A miniszterelnök úgy vélte, az egészségügy eddigi átalakításának fő tapasztalata: a több konzultáció, a szélesebb partnerség jobb eredményt hoz.

A kormányfő áttekintette az egészségügyi reform eddigi lépéseit és azt mondta, az egészségügyben elkötelezett, jól felkészült orvosok, nővérek, szakszemélyzet dolgozik, a rendszerrel magával van baj.
Gyurcsány Ferenc szerint nem igaz az állítás, hogy "több biztosító, hosszabb sor".
Mint mondta, ez politikai hazugság, mert ennél sokkal bonyolultabb a dolog. "Nem szabad jelszavakká egyszerűsíteni a féligazságokat, mert azokból hazugságok lesznek" - fogalmazott, hozzátéve: a jobb minőségű egészségügyet okos, érvelő vitával lehet megteremteni. A miniszterelnök azt mondta, a koalíciós pártok az egyeztetést a parlament tavaszi ülésszakának végig szeretnék lezárni, hogy ősszel törvényt alkothassanak róla. Az egészségügyi reform célját felszólalása elején a miniszterelnök úgy foglalta össze: igazságos, jobb minőségű és hosszú távon fenntartható egészségügyre van szükség.

Gyurcsány Ferenc az első lépések között említette az Országos Egészségbiztosítási Pénztár "biztosításszerűvé" alakítását, azaz a befizetések ellenőrzését. Mint mondta, az ellenőrzés során kiderült, hogy az állam nyilvántartása sem volt pontos az elmúlt években, de nagyon sokan kibújtak a járulékfizetés alól.

A február 15-én bevezetett vizitdíj kapcsán a miniszterelnök megjegyezte: eddig hatmillióan fizették be ezt a díjat. Elismerte, hogy a vizitdíj bevezetésével nem oldódott meg a hálapénz kérdése, minden ötödik beteg azonban azt mondja, megszüntette vagy csökkentette a hálapénz fizetését. Kitért arra, hogy a vizitdíj bevezetésével a háziorvosok havi bevétele átlagosan 180 ezer forinttal emelkedett, a reform részeként pedig két lépcsőben jelentős mennyiségű gyógyszer ára jelentősen csökkent.

A miniszterelnök a kórházi struktúra átalakításáról közölte: kisebb mértékben csökkent az ágyszám, mint amennyi a kihasználatlan ágyak átlagos száma volt az előző időszakban. Úgy fogalmazott, hogy a modern egészségügy nem ágyról szól, a hagyományos egészségügy azonban arról szólt. Hozzáfűzte: a modern egészségügy modern diagnosztikáról, modern beavatkozásról szól. Gyurcsány Ferenc szerint a csökkentett kapacitás mellett a kórházak több mint fele a második félévben több finanszírozást fog kapni, mint az első félévben.

A Fidesz frakcióvezetője szerint összeomlóban van az egészségügyi ellátás, ezért Navracsics Tibor a reform felülvizsgálatát kérte a kormánytól a parlamentben, a miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva. Az ellenzéki politikus arról beszélt, hogy a kormány nem alkalmas a feladatára, nem képes kormányozni, az egészségügyi reform pedig csődben van. Navracsics Tibor azt kérte a kormányoldaltól, hogy "térjen észhez", és vizsgálja felül az egészségügyi reformot, amíg még nem késő.

"Rosszabbá vált az élet Magyarországon, mint akkor volt, amikor önök átvették a kormányt. Nem tudnak kormányozni miniszterelnök úr, nem értenek a kormányzáshoz" - fordult Gyurcsány Ferenc felé a Fidesz frakcióvezetője, aki szerint házon belül sem képes rendet tartani a kormány, mert naponta következnek koalíciós válságok.
A Fidesz frakcióvezetője a néhány héttel ezelőtt mentőben elhunyt csongrádi beteg esetére, a két mérgezést szenvedett kisfiú kórházba szállításának körülményeire, valamint a hosszú várólistákra utalva azt mondta, teljes a káosz az egészségügyben, és most már az a kérdés, vissza lehet-e állítani olyan szintre az ellátást, hogy ne haljanak meg emberek. Felhívta a figyelmet azokra a településekre, amelyek közelében nincs 50 kilométeren belül kórház, és azokra a városokra, ahol bezárnak az intézmények egyes osztályai.

Navracsics Tibor szerinte az itt élő emberek nem életminőségük javulásaként élik meg a egészségügyi reformot, hanem az egészségügy tönkretételéként. Mindenki el van keseredve, nem jó irányba halad ez az egész ügy - mondta.

Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője a profitérdekelt magánbiztosítók bevonása ellen, a közös szolidaritáson alapuló társadalombiztosítás mellett érvelt. Mint mondta, az állampolgároknak kell majd megfizetniük a magánbiztosítók profitját is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a társadalombiztosítást nem lehet majd fenntartani, ha a legmagasabb jövedelmű, 20 százaléknyi réteg, amely ma a befizetések több mint felét adja, átmegy a magánbiztosítókhoz.

Az MSZP nevében felszólaló Kökény Mihály közölte: a koalíció elkötelezett az egészségügyi reform folytatása mellett. A biztosítási rendszerről szólva és az előtte felszólaló Semjén Zsolt (KDNP) szavaira reagálva úgy fogalmazott, hogy senki sem akar a nemzeti kockázatközösség felbontásáról dönteni. Kökény Mihály hamisnak nevezte azt a kérdésfelvetést, hogy egy- vagy több biztosító legyen az egészségügyben. A szocialista képviselő kitért arra, hogy több forrást biztosítanak a sürgősségi és járóbeteg-ellátásra, illetve jobban megszervezik a fekvőbeteg-ellátást.

Az SZDSZ frakcióvezetője, Eörsi Mátyás azt emelte ki, hogy az egészségügyi reformot nem szabad lelassítani. Mint hozzátette, magántőkére is szükség van az egészségügyben, ugyanakkor - ezzel összefüggésben - jelezte, hogy versenyellenességet tapasztal az Országgyűlésben. "A magyar egészségügy feudális rendszer" - mondta a liberális párt frakcióvezetője. Eörsi Mátyás feltette a kérdést: mitől igazságos az a rendszer, amikor az orvos tízezreket vár el a betegtől, és nem adózik utána?

Dávid Ibolya MDF-elnök üdvözölte ugyan a kormánypártok közötti, egészségügyről szóló egyeztetést, de hiányolta, hogy nem folyik politikai és szakmai vita a témáról. Hozzátette: szomorú, hogy a jogalkotási folyamatot alárendelték a kommunikációnak. Írásos előterjesztést várunk miniszterelnök úrtól, nem napirend előtti felszólalást - mondta az ellenzéki politikus, aki a vasárnapi lovasberényi egyeztetésről szólva hiányolta, hogy Gyurcsány Ferenc felszólalásában nem beszélt a pártfinanszírozási törvényről.

A többség támogatná a több-biztosítós modellt
Fidesz: többet kell fizetni a több-biztosítóért
Vegyes biztosítási rendszert javasol az SZDSZ

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG