Hétfőn az alig tizenegy éves uniós közös deviza négy éve a leggyengébb árfolyamára esett a dollárral szemben, alacsonyabbra, mint a 2008 őszén, a Lehman-válság által kiváltott pénzügyi krízis idején elszenvedett veszteségét követően állt. Egyes elemzők már a dollárparitás elérését sem zárják ki teljesen. Egy dollárnál alacsonyabb árfolyama csak bevezetésének kezdeti idejében volt az eurónak.
Az euró év eleje óta tartó és egyre gyorsuló értékvesztése annál is inkább meglepő, mivel az euróövezet gigantikus védőhálót feszített ki megrendült pénzügyi helyzetű tagjaik megmentésére. 750 milliárd euró áll készenlétben arra az esetre, ha egyes tagállamok már nem lennének képesek adósságaik tőkepiaci refinanszírozására. Az euróövezet 500 milliárd eurót, az IMF 250 milliárd eurót teremtett elő a célra, az EKB pedig euróövezeti államkötvények vásárlásával támogatja segélyprogramot.
A segélycsomagot azonban csak olyan tüneti kezelésként értékeli a piac, ami nem kezeli a probléma okát. "Egyre nyilvánvalóbb, hogy a szükségintézkedések semlegesítették egyes euróövezeti tagországok rövidtávú adósság refinanszírozási kockázatait, de a költségvetési fegyelem tartós helyreállítása és a versenyképesség fokozása gigantikus feladatának elvégzése még hátra van" - írja a HSH Nordbank elemzése. "Az euró folyamatos értékvesztése azt mutatja, hogy a piacok nem bíznak a megkezdett megszorító programok fenntartásában."
Az európai adósságtörlesztési krízis így fokról fokra az uniós közös deviza rendszerproblémájává alakul át. Különösen egyes dél-európai országok, mint Görögország, Portugália és Spanyolország államadósság problémája készteti a befektetőket "menekülésre az euróból" - írja a Commerzbank. Az euró árfolyama mostanra a 2008-végi pénzügyi krízis idején a globális tartalékdevizába, a dollárba menekített befektetések miatt elért szint alá esett. Az árfolyamesést gyorsítja a piaci spekuláció is, de - amint azt közgazdászok nem győzik hangsúlyozni - erre államháztartási problémák nélkül nem kerülhetne sor.
"Jó ok nélkül nem következhetne be az euró árfolyamvesztése" - mutatnak rá a Commerzbank devizapiaci elemzői, kihangsúlyozva, hogy a piaci spekuláció csak erősíteni tud egy trendet, de létrehozni nem. "Végső soron minden eurót eladó piaci szereplőnek fundamentális okra van szüksége." És ebben manapság nincs hiány: a dél-európai országok költségvetési megszorításai visszavetik a gazdasági növekedést és recesszióhoz vezethetnek, emellett kérdésessé vált a piacok szemében az EKB politikai függetlensége is és ezáltal szavahihetősége is. Számos közgazdász szerint az EKB az állampapírok felvásárlásával a költségvetési politika szolgálatába állt.
Nehezíti az euró helyzetét az is, hogy az Egyesült Államok kezd kilábalni a recesszióból és gyorsuló gazdasági javulást mutat. Az amerikai makrogazdasági mutatók már jó ideje rendszeresen szinte kivétel nélkül pozitív meglepetést okoznak, ami külön is nyomás alá helyezi az euró árfolyamát.
A brüsszeli HSBC Trinkaus bank devizapiaci elemzői szerint már az 1,20-as dollár árfolyam is a piacok látóterébe került, a Royal Bank of Scotland (RBS) pedig már a dollárparitás elérését sem tartja kizártnak. Erre azonban csak az euróövezeti adósságszolgálati krízis eszkalálódásával kerülhet sor, de az RBS még legoptimistább előrejelzésében 1,15 dolláros euróárfolyammal számol közép távon.
Az államadósoktól félnek a legjobban
A Fitch Ratings hétfőn Londonban kiadott elemzése szerint az európai kötvénypiaci szereplők az összes adósi kategória közül az egykor biztos menedéknek tekintett államok helyzetét tartják immár a legbizonytalanabbnak. Az adósságpiaci befektetői körben komoly aggodalom forrása a szuverén adósságproblémák járványos terjedésének lehetősége.
A legnagyobb európai hitelminősítő negyedévente méri fel, hogy az európai kötvénypiaci befektetők hogyan ítélik meg a különböző kibocsátói kategóriákat. A legújabb vizsgálat hétfőn ismertetett eredményei szerint az adósságpiaci szereplők 70 százaléka véli úgy, hogy jelenleg az államadósok néznek szembe a legnagyobb refinanszírozási kihívásokkal. A Fitch a szuverén adósokkal kapcsolatos befektetői félelmek illusztrálására kiemeli, hogy például a nem befektetői besorolású kereskedelmi adósok esetében a megkérdezett befektetők mindössze 6 százalékának vannak refinanszírozási aggodalmai.
Jót tett az euróövezet stabilitásának a pénzügyi nehézségekkel küzdő tagországok segítésére a múlt hét legelején kidolgozott európai uniós mechanizmus - állapította meg az övezet több országának pénzügyminisztere hétfőn Brüsszelben. Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter például leszögezte, hogy a témában elért uniós megállapodás, illetve az annak nyomán létrejött 500 milliárd eurós mechanizmus tompította a válságot. Megismételte ugyanakkor annak fontosságát, hogy az egyes országoknak törekedniük kell államháztartásuk kiegyensúlyozására és stabilizálására. A pénzügyminiszteri csoportot elnöklő Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő ez euró árfolyamával kapcsolatban arról beszélt: nem a jelenlegi váltási szint aggasztja, hanem az árfolyam túlságosan nagymértékű ingadozása. |
A Fitch becslése szerint az európai kormányoknak az idén 2200 milliárd euró (több mint 600 ezer milliárd forint) új kölcsönt kell felvenniük a nagy deficitek és a már meglévő adósságok finanszírozására. Ez valamivel nagyobb hiteligény, mint a tavalyi, tavaly azonban évtizedek óta nem látott mennyiségű új adósságot bocsátottak ki az európai országok - áll az elemzésben.
A hitelminősítő szerint jóllehet a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az euróövezeti jegybank (EKB) és az EU által összerakott stabilizációs csomag mérsékelni fogja az euróövezeti államadósok sérülékenységét a "bizalmi sokkoktól" és a szélsőséges piaci kilengésektől, a befektetői bizalom azonban mindaddig törékeny marad, amíg a piac nem lát érdemi konszolidációs lépéseket az európai kormányok - köztük az új brit kormány - részéről, és amíg a gazdasági kilábalás nem válik biztossá.
A stabilizációs programmal szembeni piaci bizalomhiányra más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szintén hétfőn kiadott helyzetértékelése kiemeli, hogy a kockázatosabbnak tekintett piacok a stabilizációs csomag május 9-i bejelentése és a múlt hét utolsó kereskedési napja között az április közepén indult eladási hullám árfolyam-veszteségeinek kevesebb mint a felét nyerték vissza. A JP Morgan által a különböző befektetési kategóriák árfolyamindexeiből kalkulált kimutatás szerint az európai piacok a veszteségek 45 százalékát dolgozták le múlt péntekig, az amerikai piacok azonban csak 33 százalékot hoztak be.
A Fitch Ratings negyedéves befektetői felmérésének hétfőn ismertetett eredményei szerint az európai piaci szereplők 73 százaléka számol a szuverén adósok adósságpiaci kondícióinak romlásával. A jövőbeni befektetési döntésekre vonatkozó kérdésre a befektetők 46 százaléka válaszolta azt, hogy az államadósságot tartja a legkevésbé vonzó befektetési konstrukciónak.
Az európai adósságpiaci szereplők komolyan tartanak a járványveszélytől is. A felmérésbe bevont befektetők 90 százaléka tartja úgy, hogy magas a szuverén adósságproblémák által az európai adósságpiacokra jelentett kockázat - áll a Fitch hétfői londoni ismertetésében.
MTI