.jpg)
- Mindannyian megfizetjük az árát ennek a jelzálogválságnak, és mindenkinek súlyosabb árat kell fizetni, ha engedjük, hogy a válság tovább mélyüljön - mondta Obama, aki előző nap írta alá a gigantikus, 787 milliárd dolláros gazdasági ösztönző programról szóló törvényt.
Obama terve az elképzelések szerint 9 millió családot húzna ki a bajból. Az elnök - előre elhárítva azokat a bírálatokat, hogy hiteleket felelőtlenül felvevő fogyasztóknak nyújtanak segítséget - közölte: olyan családokat mentenek meg, amelyek "a szabályokat betartva, felelősséggel jártak el".
Az Obama-kormány 5 millió olyan háztulajdonosnak segít a hagyományos jelzáloghiteleket alacsonyabb kamatú kölcsönökkel kiváltani, akik az ingatlanpiac zuhanása miatt ma már nagyobb összeggel tartoznak, mint amennyit a házuk ér. A kormány erre a célra 200 milliárd dollárt pumpál a tavaly államosított Fannie Mae és Freddie Mac nagybani jelzáloghitelező intézetbe.
A kormány, egy 75 milliárd dolláros alapból, további 3-4 millió olyan tulajdonosnak is segítséget nyújt a havi törlesztéshez, akik a felszökött piaci kamatok miatt nem képesek a részleteket fizetni. Az alapból különböző kedvezményekkel arra fogják rábírni a hitelezőket, hogy elviselhető szintre csökkentsék a törlesztőrészleteket. A szintet a háztulajdonos jövedelmének 31 százalékában jelölték meg. Kormányzati források szerint a kormány 50 milliárd dollárt a kongresszus által tavaly elfogadott 700 milliárd dolláros bankmentő csomag még fel nem használt második részéből fog erre a célra fordítani.
Timothy Geithner pénzügyminiszter szerdán azt mondta, az ingatlanpiaci válság megoldását célzó terv gyors eredményeket ígér. Mint hozzátette, a házpiac rendbetétele nyomán a bankok helyzete is meg fog erősödni.
Mint elemzők korábban rámutattak, az amerikai lakóingatlan-piacon kialakult jelzálogválság döntő szerepet játszott a globálissá vált hitelpiaci és pénzügypiaci krízis kirobbanásában. Amerikai háztulajdonosok millió továbbra sem képesek fizetni a hitelek részleteit, ezért kilakoltatás, házuk elárverezése fenyegeti őket. A piac válsága miatt a házépítések száma januárban rekord alacsony szintre süllyedt.
Tavaly év végén az Egyesült Államokban az összes házkölcsön 9 százaléka esetében voltak a tulajdonosok lemaradásban a részletek fizetésében vagy már el is kezdődött a banki jelzálogjog érvényesítése, közölte az amerikai Jelzálogbank Szövetség. A Credit Suisse bankcsoport becslése szerint 2012-ig elérheti a 8,1 milliót azoknak a hitelfelvevőknek a száma, akik esetében a bankok lefoglalhatják az ingatlant a hiteltörlesztési gondok miatt; ez a jelzáloggal terhelt házak 16 százaléka.
400 bank kapott állami segélyt
Eddig 400 amerikai bankban szerzett részesedést az állam a tavaly október óta működő bankmentő program keretében az Egyesült Államokban - közölte a Breitbart hírmagazin a washingtoni pénzügyminisztérium adataira hivatkozva.
A szövetségi kormány 47 szövetségi államban 400 likviditási válságba jutott banknak nyújtott pénzügyi segélyt. A kormány az életképes pénzintézetekbe pumpált közvetlen tőkeinjekcióval stabilizálni igyekszik a pénzügyi rendszert és biztosítani, hogy a bankok a recesszió feltételei között is folytassák a hitelezést a vállalatoknak és a fogyasztóknak.
A pénzügyminisztérium közlése szerint a 20 vezető amerikai bank - közöttük a Bank of America, a Citigroup, a Wells Fargo, továbbá a Goldman Sachs és a JPMorgan Chase - birtokolja a betétállomány 90 százalékát. Ez a 20 bank jelentős szövetségi támogatásban részesült az utóbbi hónapokban, és folytatta a hitelek nyújtását a pénzügyi krízis ellenére.
Az Obama-kormány az átláthatóság jegyében havonta statisztikát közöl a bankok hitelgyakorlatáról. Az első adatsorhoz fűzött magyarázat szerint tavaly október és december között "a hitelezési szint nagyrészt stabil maradt, és valószínűleg alacsonyabb lett volna a banki tőkeinjekció nélkül".
Államosítani kell az amerikai bankokat?
Mi lesz veled, amerikai álom? Itt az Obama-csomag
Obama: ez még csak a kezdet
MTI