A Világgazdaság csütörtöki számában megjelent elemzés szerint a viszonylag erős tavalyi év végét követően már eleve alacsonyabb fokozatba kapcsolt a magyar gazdaság az indikátor szerint, és innen következett be az újabb lefékeződés.
A mutató részindexei közül májusban öt mutatott növekedést, és szintén öt csökkenést, de az utóbbiak meghatározóbbak voltak.
A pénzügyi mutatók közül a reálkamatláb, illetve a gépjárműhitelek is növelték az indexet. Harmadik hónapja csökken a gazdaság pénzigényét reprezentáló reálpénzkínálat, ez a visszafogottabb aktivitásra utalhat - írta a Világgazdaság.
Kismértékben szintén rontotta a gyorsulási irányadót a hosszú és a rövid lejáratú kamatok közötti különbség szűkülése.
A gyorsulási irányadó (gyia) egy nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t előre jelző részindikátorokból számítanak. A mutató gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a belföldi folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nem ritkán csak több hónap elteltével látnak napvilágot. |
A lap szerint összességében még mindig főként a belső tényezők fékezik a magyar gazdaságot, habár hónapról hónapra látszik néhány pozitív jel. A Világgazdaság szerint figyelmeztető jel azonban a jövőre nézve, hogy a nyugati kormányok felhagytak a fiskális élénkítéssel, ami lelassíthatja a gazdaságuk kilábalását.
Mindeközben a KSH összefoglalója pozitívabb képet fest: az I. negyedévben előzetes, részben becsült adatok szerint a bruttó hazai termék öt negyedéve tartó csökkenése megállt, az egy évvel korábbi alacsony szintet 0,1%-kal haladta meg. Az ipari termelés 4,5%-kal nőtt, a külkereskedelemben a termékkivitel értéke 17%-kal, a behozatalé 12%-kal bővült, az áruforgalmi aktívum több mint kétszeresére, 1,3 milliárd euróra emelkedett - részletek >>
MTI, Privátbankár, Világgazdaság