Az idén növekedési pályára állhat a magyar gazdaság a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán ismertetett prognózisa szerint.
A párizsi székhelyű nemzetközi szervezet az idén 1,2 százalékos, jövőre 3,1 százalékos növekedést vár.
A helyzet javulását azzal magyarázták az OECD-nél, hogy a vártnál nagyobb ütemben bővülő export ellensúlyozni tudja a belföldi kereslet gyengélkedését. A magyar Pénzügyminisztérium május 13-án közzétett átadás-átvétel dokumentuma szerint az idén a GDP a 0,2 százalékos visszaesés helyett akár 0,3 százalékkal is növekedhet.
Az OECD elemzésében azt is megállapította, hogy az államháztartás hiánya az idén a GDP 4,5 százalékára, jövőre 4,3 százalékára rúghat, miközben a Pénzügyminisztérium az idén 3,8, jövőre 2,8 százalékos GDP-arányos hiányt vár.
Jövőre mérséklődik az infláció, 2,3 százalékra az idén várható 4,5 százalékról, miközben a munkanélküliség csak parányit mérséklődik jövőre az OECD szerint, 10,5 százalékra az idei 11 százalékról.
Mindezek ismeretében az OECD elemzői megfontolt költségvetési politikára intik a magyar kormányt a befektetői bizalom megtartása és a további monetáris enyhítés lehetőségének megteremtése céljából.
Gyorsabban bővül majd a világgazdaság is?
Az OECD szerint a világgazdaság a vártnál gyorsabban, 4,6 %-kal nő az idén, jövőre 4,5 % lesz a globális növekedési ütem. A vártnál gyorsabban növekszik a világgazdaság az idén, elsősorban az ázsiai országok felfutásának köszönhetően - tette közzé legújabb elemzésében a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán.
Az OECD-tagországokban az idén 2,7 százalékos, jövőre 2,8 százalékos növekedés várható a korábban várt 1,9 és 2,5 százalékkal szemben.
Az euróövezet országaiban az OECD szerint az idén 1,2, jövőre 1,8 százalékra gyorsul a növekedés. Az Egyesült Államokban az idén és 2011-ben is 3,2 százalékos GDP-bővülés várható, Japánban 3,0, illetve 2,0 százalék.
Mindamellett az OED elemzői megjegyzik: bár felgyorsult az OECD-országok gazdaságának növekedése, kockázatot jelent a nemzetközi államkötvény piac ingadozása és a feltörekvő országok gazdaságának túlfűtöttsége, mivel ezekbe az országokba óriási lendülettel áramlik a tőke.
MTI