A felmérések alapján a magyarok átlagosan négy és fél órát töltenek a képernyő előtt naponta. A szolgáltatónak van felelőssége abban, hogy ha az emberek ennyi ideig nézik a televíziót, akkor azt "okosan tegyék" - mondta Fejes Tibor. A digitális televíziózás egyik szolgáltatásával azonban ez az idő jelentősen csökkenne: a csatornák az előírások értelmében 15 percet fordíthatnak óránként reklámok és ajánlók sugárzására, és ha a műsorok rögzítésével, a televízió tudatos használatával ezeket "áttekerjük", több mint egy órával is rövidülhetne a televíziózással töltött idő.
A digitális sugárzás további előnye a gyerekzár funkció, amellyel bizonyos adók és a korhatáros filmek letilthatók, azaz csak egy előzőleg kiválasztott numerikus kóddal lehet megnézni a műsort - mondta el a távközlési cég igazgatója, hozzátéve: ugyancsak vonzó lehetőség, hogy egy időben akár több műsort is fel lehet venni, sőt, sok csatornán 72 órára visszamenőleg visszanézhetők a korábbi műsorok. Ezek a szolgáltatások azonban teljes egészében csak az IPTV technológiával érhetők el.
Fejes Tibor úgy tájékoztatott: a 2012-re tervezett digitális átállás után végleg megszűnik az analóg sugárzás, ez után a legtöbb adót már csak digitálisan lehet majd fogni. A nézők választhatnak, hogy vagy vásárolnak egy dekódert, amely egy kisebb antennával kiegészítve alkalmassá teszi televíziójukat a digitális adás fogására, vagy előfizetnek kábel-, műholdas vagy IPTV szolgáltatásra. Az előbbi esetben egyszeri, jelenleg 15-20 ezer forintos kiadással kell számolni, az utóbbi lehetőségnél pedig havidíjat kell fizetni.
Az igazgató szerint a két legfőbb aggály a digitális televíziózással szemben, hogy drága, illetve túl bonyolult. Fejes Tibor azonban úgy vélekedett, az IPTV szolgáltatás általában nem drágább, mint egy "normál" kábeles előfizetés, a kezelése pedig nem komplikált.
MTI