A hatalmas széllel és jégesővel érkező vihar teljesen elpusztította a térség legnagyobb mezőgazdasági nagyüzemében a termést - mondta Isaszegi Norbert, a zrt. szántóföldi növénytermesztésért felelős ágazatvezetője. Hozzátette: egyelőre csak az aszfaltozott utakról tudta megtekinteni a földeket, de az már látszik, hogy a kár 100 százalékos. A vihar annyira kipusztította a növényeket, hogy még azt sem lehet felismerni, hogy egykor milyen magot vetettek el.
Közölte: a Ménesbirtok Zrt. 8000 hektáron gazdálkodik, s ebből több mint ötezer hektár egybefüggő és öntözött terület. A vihar azonban még az öntöző berendezéseket is tönkretette. A keletkezett kárt milliárd forintnál is nagyobbra becsülte. Emlékeztetett arra, hogy a nagyüzem ötmilliárd forintos éves árbevételének a döntő részét a szántóföldi kultúrák, elsősorban vetőmagok értékesítéséből szerzi be.
Csanádi István, a város független polgármestere az MTI-vel azt közölte, hogy becslése szerint a városban a kár értéke több száz millió forint. A vihar leszakította az elektromos vezetékeket, így nincs áram és akadozik a telefonszolgáltatás is. A legsürgősebb feladatnak a tetők lefóliázását nevezte a polgármester, mert, mint mondta, újabb viharfellegek gyűlnek az égen. "Sajnos a településen nincs erre alkalmas fólia, ezért Orosházáról próbálunk szerezni" - tette hozzá.
Országszerte több száz káreseményhez kellett vonulniuk a tűzoltóknak péntek délután 3 óráig a viharok és heves esőzések miatt, a legtöbb káreset Békés megyében volt. Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője elmondta: jelenleg Békés megyében a legrosszabb a helyzet, eddig 156 káreseményről kaptak bejelentést. A megyében a közúti és vasúti közlekedésben is fennakadások vannak és az elektromos ellátás is akadozik. A térségben Csongrádban (75) és Bács-Kiskunban (25) is sok esethez riasztották a tűzoltókat. A vihar Somogy és Tolna megyében is jelentős károkat okozott. |
A vihar következtében legalább 10 ember megsérült, akik közül többet a mentők vittek el. A környező többszintes házak ablakait betörte a jég, sőt két órával a vihar után helyenként még mindig 15-20 centiméter jég borította az utcákat. A vihar következtében több ló is elpusztult, a ménes egy része is szétszaladt.
A képviselő már felvette a kapcsolatot az illetékes minisztériummal, hogy nyilvánítsák katasztrófa sújtotta térséggé a várost. Simonka kezdeményezni fogja azt is, hogy az uniós vis maior alapot nyissák meg a város megsegítéséért.
Tamásinál is nagy a baj
Két út nehezen járható, egy településen házakat öntött el a lezúduló víz a kora délutáni felhőszakadás után Tamási térségében - közölte a katasztrófavédelem az MTI-vel. Az Ozora és Pincehely, illetve a Nagykónyi és Értény közti úton vízátfolyás nehezíti a közlekedést - mondta Szilasi Lajos, a Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Értényben három lakóházat homokzsákokkal védenek a szántóföldekről lezúduló víztől, Ozorán megrepedt egy házak felett húzódó löszfal, Cecénél a vasúti átjárók fényjelző készülékei hibásodtak meg. A katasztrófavédelem közlése szerint a térségben pénteken kora délután 80 milliméternyi eső esett.
Ötmilliárdos kár Szabolcsban
A becslések szerint 5 milliárd 482 millió forintos kár okozott Szabolcs-Szatmár-Bereg megye mezőgazdaságában a belvíz és viharos időjárás - közölte a megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal vezetője pénteken az MTI-vel.
Az összeg magában foglalja a belvíz általi, valamint az átnedvesedett területekben történt károkozást, valamint a június 14-i jég- és viharkárt - fogalmazott Magyar Miklós. Az igazgató közlése szerint a nyári szélsőséges időjárás mindenfajta növénykultúrát érintett a megyében: a belvízzel borított területeken az őszi búza és kukorica szenvedte el a legnagyobb kárt, a vihar pedig a napraforgót károsította a leginkább. A hétfő délutáni orkán erejű szél és jég a megye gyümölcsöseiben közel félmilliárd forint értékű pusztítást okozott a falugazdászok adatai alapján.
A terméshozamok tekintetében a kár felbecsülhetetlen, ráadásul ezen még jelentősen ronthat az esetlegesen kedvezőtlen időjárás - közölte Magyar Miklós, aki szerint a termés mennyiségileg és minőségileg egyaránt el fog maradni a korábban prognosztizálttól. Az eddig regisztrált kárbejelentések száma meghaladja az ötezret, ami a mezőgazdasági szakigazgatási hivatal megyei igazgatója szerint később akár a tízezret is megközelítheti.
MTI