A tájékoztató szerint a bérleti szerződés megkötésekor fennálló körülmények és a szerződés rendelkezései alapján már előre meg lehet állapítani, hogy az éves jövedelem meghaladja-e az egymillió forintot. Ezért a kifizetőnek már a tárgyévi első kifizetéskor le kell vonnia az egészségügyi hozzájárulást a bérleti díjból, ha az a tárgyévben - figyelembe véve a többi kifizetőtől vagy magánszemélyektől származó bérleti díjak összegét is - meghaladja az egymillió forintot.
Ha a kifizető elmulasztotta levonni, megfizetni és bevallani az egészségügyi hozzájárulást, úgy bevallási kötelezettségét utólagosan pótolnia kell, illetőleg bevallását önellenőrzéssel helyesbítenie kell, és az egészségügyi hozzájárulást a késedelmi pótlékkal, illetőleg önellenőrzési pótlékkal együtt kell megfizetnie. Ha a jövedelem nem kifizetőtől származik, az egészségügyi hozzájárulást a magánszemély állapítja meg, fizeti és vallja be. |
Annak érdekében, hogy több bérleti jogviszony fennállása esetén a kifizető teljesíteni tudja egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettségét, a magánszemélynek legkésőbb a kifizetés időpontjáig nyilatkoznia kell a kifizető felé arról, hogy a több kifizetőtől és/vagy magánszemélytől is származó ingatlan bérbeadásból keletkező jövedelme a naptári évben meghaladja az egymillió forintot.
A tájékoztató szerint a magánszemélyt a naptári év folyamán mindaddig terheli egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség, amíg a kifizetőnek nem nyilatkozik arról, hogy a foglalkoztatói egészségbiztosítási járulék, illetve az egészségügyi szolgáltatási járulék, valamint az általa megfizetett egészségügyi hozzájárulás együttes összege eléri a hozzájárulás-fizetési felső határt. A kifizető(k)nek tehát a bérleti díjból mindaddig le kell vonni a 4 % (2007. január 1-jétől a 14 %) egészségügyi hozzájárulást, amíg a bérbeadó nem nyilatkozik a 400 000 forint (2007. január 1-jétől 450 000 forint) mértékű fizetési felső határ eléréséről.
Mentesség vonatkozik ugyanakkor az ingatlan bérbeadásából származó jövedelemre, ha a lakásbérleti jogviszony tárgyát képező lakás a bérbeadó állandó lakóhelye, kivéve, ha a bérbeadó a lakást saját vállalkozása vagy vele együtt élő közeli hozzátartozója (élettársa) vállalkozása részére adja bérbe. |
A magánszemély ugyanakkor előzetesen is nyilatkozhat arról, hogy a foglalkoztatói egészségbiztosítási járulék, illetőleg az egészségügyi szolgáltatási járulék összege várhatóan eléri a hozzájárulás-fizetési felső határt. Ha a hozzájárulás-fizetési felső határt ezen járulékok összege mégsem éri el, a magánszemélynek az egészségügyi hozzájárulást 6 százalékkal növelten, a tárgyévre vonatkozó személyi jövedelemadóról benyújtott adóbevallásában kell bevallania, és a bevallás benyújtására előírt határidőig megfizetnie - áll a tájékoztatóban.