Az árfolyamok nagyobb emelkedését gyakorta konszolidáció (átmeneti árfolyam-visszarendeződés) követi, amely a nyereségüket realizálni kívánó befektetők eladásainak a következménye. Az aranyárfolyam technikai elemzése azt mutatja, hogy még egy 1.060 dollárig tartó konszolidáció sem jelentette volna a hosszútávú emelkedő trend végét. Csak egy az 1.000 dolláros lélektani határ alá történő visszaesés lenne képes megtörni az arany lendületét. Ezzel a negatív szcenárióval azonban a jelen helyzetben a legszélesebb elemzői körben sem számol senki. Sőt, általános a meggyőződés, hogy a válságtól és az arany-ETF-ek – Exchange Traded Fund – magyar fordításban Tőzsdén Kereskedett Alap – tőkevonzásától függetlenül, a világszerte tapasztalható lakossági keresletnövekedés hajtja egyre feljebb a ritka nemesfém árfolyamát. Átlagosan évi 10% körüli árfolyamnyereséggel kalkulálva az arany egy versenyképes befektetési alternatíva, amely stabil részarányt követel magának minden befektetési portfolióban.
Miután az euró-zóna politikai, de legfőképpen pénzügyi állapota nem éppen bizalomgerjesztő képet festett az elmúlt hónapokban, Európa szerte, különösen Németországban drasztikusan növekedett a kereslet a befektetési arany iránt. Kimerült készleteik miatt a kevésbé tapasztalt vagy alulkapitalizált forgalmazók 2008 októberéhez hasonlóan ismét kénytelenek voltak felvonni a fehér zászlót, és átmenetileg bezárni a boltot. Különösen az érmeformában elérhető befektetési aranyakra igaz, hogy a gyártók alig érik utol magukat. Olyan klasszikusok, mint a dél-afrikai Krügerrand, az amerikai Aranysas vagy a kanadai Juharlevél eltűntek a piacról, és az osztrák Filharmonikus érme, az ausztrál Nugget vagy a kínai Aranypanda is csak nehezen beszerezhető. Az érméket kibocsátó pénzverdékben most elsősorban az egy unciás (31,1 g) érmék gyártására koncentrálnak, és elhanyagolják a kisebb méreteket, mint a fél- (15,55 g), a negyed- (7,78 g) és a tized-unciásokat (3,11 g). Azok a befektetők, akik inkább ilyen kisebb méretű aranyakra vágynak, célszerűen a numizmatikai aranyérmék közül (magyar-osztrák 10 és 20 korona, svájci 20 frankos stb.) válogathatnak.
Piaci hírek szerint az aranyrudakat gyártó német Heraeus és Umicore cégek termékeinél elhúzódó szállításra lehet számítani, míg a svájci gyártók úgy tűnik, hogy még győzik az iramot. A dubai aranyfinomító Emirates Gold egyrészt megnégyszereződő európai forgalomról, másrészt a finomítói részleg három műszakban történő üzeméről ad számot. A magas aranyárfolyam láttán ugyanis számos piaci szereplő értékesíti aranykészletét, minek következtében nagy mennyiségben kerül a finomítóba ékszer- és törtarany, valamint aranytartalmú ipari hulladék és recycling-arany. Még nincs hiány tehát az alapanyagból, mindössze a gyártói kapacitások végesek. Amennyiben a mostani kiemelkedően magas kereslet nem növekszik tovább, úgy a nyár folyamán a szállítók vélhetően ledolgozzák az elmaradásaikat.
A hideg fejjel történő körültekintés és a tájékozottság mind a befektetési arany vételekor, mind az eladásakor alapvető erények. A vételkor a legfontosabb cél az, hogy a befektető a lehető legtöbb színsúlyt, vagyis tiszta aranyat kapja a pénzéért, amelyet adott esetben minél szélesebb körben el is tud majd adni. Eladáskor pedig nem árt legalább három forgalmazó árait és üzleti feltételeit összehasonlítani annak, aki legmagasabb árat szeretné megkapni.
Privátbankár