Horváth Ágnes elmondta: a díjfizetés alól mentességet élveznek a honvédség, a rendőrség, a katasztrófavédelem és az Országos Mentőszolgálat kötelékében dolgozók, amennyiben szolgálatteljesítés során szerzett sérüléseik következtében szorulnak orvosi ellátásra, továbbá azok, akik legalább 30 alkalommal adtak már vért.
A tüdőszűrés szintén ingyenes lesz - folytatta a tárcavezető -, kivétel ez alól a foglalkozás-egészségügy keretében történő szűrés, továbbá nem kell vizitdíjat fizetniük azoknak a 18 év felettieknek, akik még tanulnak és valamilyen ifjúsági egészségügyi szolgáltatás keretében veszik igénybe az ellátást - mondta Horváth Ágnes. Hozzátette: a krónikus betegségben szenvedőknek a jövőben a kórházi napidíjat sem kell megfizetniük, ha a betegségükhöz szorosan kapcsolódó ellátást vesznek igénybe. (Vizitdíjat ezeknek a betegeknek eddig sem kellett fizetniük.)
A február 15-től hatályos vizitdíj-fizetés tapasztalatairól szólva Horváth Ágnes elmondta: kevesebb az orvos-beteg találkozás, és csökkent a hálapénz is rendszerben. Számadatokat ismertetve közölte: márciusban 2,2 millióan több mint 2,8 millió alkalommal fizettek vizitdíjat, és a felnőtt háziorvosi praxisok átlagos díjbevétele 186 ezer forint körül alakult. A kórházi napidíj esetében az intézmények márciusi bevétele mintegy 600 millió forint volt. |
Változás lesz az is, hogy júliustól nem kell részleges térítési díjat fizetniük azoknak a nőknek, akik választott orvosuknál szülnek - mondta Horváth Ágnes.
Az egészségügyi miniszter beszámolt arról is, hogy május 1-től 348 gyógyszer ára csökkent, átlagosan 8,3 százalékkal. A termékek között van például antibiotikum, vérnyomáscsökkentő, antipszichotikum és csontritkulás elleni készítmény.
Kérdés kapcsán a tárcavezető közölte: a fenntartó dönti el, hogy mi történik a megszűnő kórházaknál az eszközökkel, berendezésekkel.
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta: nem is érdemes kommentálni a kormány vizitdíjról szóló döntését, hiszen a tavalyi választási kampányban kormánypárti politikusok aljas hazugságnak nevezték, hogy fizetőssé akarják tenni az egészségügyet. Az ellenzéki politikus úgy vélte: ha a kormánypártok ebben a tekintetben már becsapták a választókat, akkor most lehetővé kell tenni, hogy az emberek maguk döntsenek a vizitdíjról. A Fidesz helyettes szóvivője ezért arra kérte kormányt, hogy ne akadályozza a Fidesz és a KDNP erről szóló népszavazási kezdeményezését.
Egy ezresbe kerülhet a letérő a betegútról
A szegényeknek nem jut majd ellátás?
Csak politikai délibáb az ingyenes ellátás
Vizitdíj: célegyenesben a ráncfelvarrás
MTI