.jpg)
A Reuters februári, legfrissebb felmérése szerint azonban a legtöbb elemző arra számít, hogy az MNB még az idén folytatja a monetáris lazítást, így az alapkamat 7,5 százalékra csökken az év végéig.
Már nem vár kamatcsökkentést a londoni elemzői közösség az MNB Monetáris Tanácsának hétfői ülésétől, sőt a Cityben mindinkább konszenzussá válik, hogy a térség egészében leáll a monetáris enyhítés a helyi valuták gyengülése miatt, és sok elemző szerint a piac máris kamatemeléseket kezd árazni.
A Barclays Capital londoni befektetési bankcsoport hétvégi elemzése szerint a ház nem ért egyet azokkal a véleményekkel, hogy az eddigi közép-európai kamatcsökkentések valutaspekulációhoz vezettek. Több olyan felzárkózó piaci valuta van, amely nagyobb hozamelőnyt kínál a közép-európaiaknál, a piac mégis egyformán "fenyíti" ezeket is.
A monetáris tanács október 22-én 8,5 százalékról 11,5 százalékra emelte az alapkamatot, majd november 24-én, december 8-án és december 22-én 0,5-0,5 százalékponttal csökkentette. A január 20-i kamatdöntő ülésen újabb 0,5 százalékponttal mérsékelték az alapkamatot, így alakult ki a jelenleg érvényes 9,5 százalékos kamat. |
Ezt más nagy londoni házak is jelezték. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének heti térségi helyzetértékelése szerint is növekszik a kockázata annak, hogy a piac nagymértékű, forintvédő célú MNB-kamatemelés beárazásába kezd az év későbbi szakaszára.
A 4cast londoni gazdaságelemző cég előrejelzésében az áll, hogy a jelenlegi környezetben a jegybanki alapkamat elvesztette irányadó jellegét, a magyar kormánykötvény-piacon a kamatok több százalékponttal az MNB-kamat felett járnak minden lejáratra, és így sincs érdemi kereslet a magyar adósságra. A döntő tényező jelenleg a szükséges költségvetés-politikai konszolidációs lépések megtétele, azok nélkül a jegybank tehetetlen, és "gyakorlatilag mindegy", hogy hol áll az alapkamat, áll az elemzésben.
A cég szerint a problémára a kamatemelés sem jelentene megoldást, ezért nem lenne hatékony lépés, az MNB ugyanakkor valószínűleg "nem akarna olajat önteni a tűzre" a további kamatcsökkentéssel, ezért a 4cast londoni elemzői hétfőre változatlan kamatszintet várnak.
Keresztet vethetünk a hétfői kamatvágásra
Csak valami különleges "gyógyszer" segíthet a forinton
Egyetlen mentsvárunk maradt: kamatemelés
Rizikófaktor vagyunk a bankok szemében
Gyurcsány: rajta emberek, ne féljünk!
Nobel-díjat érdemel, aki megmenti Magyarországot
MTI