Kamatvágás: hallani sem akar agresszióról az EKB
Kizárta az elemzői körökben valószínűsített agresszív kamatcsökkentéseket az euróövezeti jegybank (EKB) egyik vezetője, akinek hétfőn Londonban idézett nyilatkozata szerint a valutaunió inflációs kilátásai nem indokolják a meredek enyhítést, viszont egyes eurótagállamokban "költségvetési válság" fenyeget.
Jürgen Stark, az EKB igazgatótanácsi tagja a Financial Timesnak azt mondta: a bank pénzügypolitikájának továbbra is "kritikus eleme" a fokozatosság. A túlzottan agresszív kamatcsökkentés nem enyhítené, hanem növelné a bizonytalanságot olyan időszakban, amikor nincs deflációs veszély, márpedig jelenleg nem látszik a defláció kockázata, mondta a vezető eurójegybanki tisztviselő. Stark szerint saját hitelességét teszi kockára az olyan, árstabilitásra összpontosító jegybankár, akinek cselekedeteit "kizárólag a félelem irányítja". Az EKB-igazgató megfogalmazása szerint az euróövezeti inflációs várakozások középtávon teljes mértékben összhangban vannak az EKB árstabilitási definíciójával.
A londoni elemzői közösségben ugyanakkor tartják magukat a további agresszív euróövezeti kamatcsökkentésről szóló előrejelzések. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - februárra szóló világgazdasági prognózisában azt írta: növekednek az euróövezeti deflációval kapcsolatos aggodalmak, miközben a valutauniós térséget "legalább a 80-as évek eleje óta nem látott mértékű" recesszió fenyegeti. A cég az euróövezetben az idei év egészére már 2,0 százalékos gazdasági visszaesést jósol az előző havi prognózisában szereplő 1,2 százalékos GDP-mínusz helyett. Az EIU előrejelzése szerint ebben a helyzetben az EKB irányadó kamata - a kéthetes refinanszírozási tendereken alkalmazott kamatminimum - az idén 1,00 százalékra csökken a jelenlegi 2,00 százalékról, de a ház "jelentős esélyt" lát arra is, hogy az eurójegybank végül nulla százalékra lesz kénytelen csökkenteni alapkamatát.
Az EKB lehetne a "Nagy Testvér"
Semmi jóra nem számít az EKB
Lenyelték a bankok a milliárdos segítséget?
MTI