.jpg)
A Reformszövetség elképzelései szerint 2011-ig összességében több mint 900 milliárd forinttal csökkentené az általános adóterhelést, de ez az összeg 1900 milliárd forintnál is több lehet, ha kivezetik az iparűzési adót is.
Az MTI által ismertetett dokumentummal kapcsolatban Lőrincze Péter, a Reformszövetség koordinátora csütörtökön az alábbiakat közölte: |
A 2009-es intézkedések hatásaként - a Reformszövetség számításai alapján - a költségvetés 342 milliárd forintos bevételtől esne el: a járulékcsökkentés 300, az szja változás 350 milliárd kiesést jelent, az áfa emelés azonban 248, az ingatlanadó pedig 60 milliárdos többletet hoz.
A szakértői anyag szerint 2010-ben további három százalékkal kellene csökkenteni a munkáltatói járulékot, és ötezer forintra növelni a tételes egészségügyi hozzájárulást. Jövőre még két bevételt növelő intézkedést javasolnak, a jövedéki adó - a benzinen és gázolajon kívüli termékek esetében - tíz százalékos emelését, valamint a társasági adó mértékének növelését. Az egészségügyi hozzájárulásból százmilliárdot, a jövedéki adóból 31 milliárd forintot remélhet a büdzsé, a 2010-re javasolt többi lépés viszont bevételkiesést jelent - olvasható a dokumentumban.
A járulékcsökkentés 210, a magánszemélyek különadójának megszűntése 29, a vállalkozások különadójának eltörlése - amely együtt járna a társasági adó 18 százalékra emelésével - 70 milliárd forint bevételkiesést okozna 2010-es költségvetésben, az áthúzódó hatások és az szja kedvezmények megszüntetésének hatásával együtt a kiesés összesen 345 milliárd forint lenne. A Reformszövetség 2010-ben megszüntetné az evát és az ekhót is.
A javaslat úgy számol: az összes általuk indítványozott 2010-es intézkedés eredményeként - az áfa és az ingatlanadó áthúzódó hatásaival együtt - 485 milliárd forinttal kevesebb lenne a költségvetésben.
A Reformszövetség 2011-ben újabb 2 százalékponttal csökkentené a munkáltatói járulékot, amely így a mostanihoz képest tíz százalékponttal mérséklődne. Tovább emelné az szja alsó sávhatárát, ötről 15 millió forintra, és megszüntetné az adójóváírást. Eltörölné a vállalkozásokat sújtó kisadókat és megkezdené a helyi iparűzési adó kivezetését. Ez utóbbi lépéstől függ, hogy összesen mennyi lesz a javaslatok költségvetési hatása.
Az iparűzési adó megszüntetése nélkül 680, azzal együtt 1200 milliárd forintos lehet az adóteher csökkenése és a költségvetési bevételkiesés 2011-ben - összegzi a javaslatok hatását a dokumentum.
Az MTI információi szerint a Reformszövetség az intézkedéscsomag céljaként azt fogalmazta meg, hogy a csökkenjen a bérek utáni összes elvonás és a marginális adóterhelés, amellyel egyben biztosítanák az egykulcsos adórendszernek tulajdonított kedvező hatásokat is. Ezek együtt motiválhatják az önkéntes adófizetést, az élőmunka terheinek leszorítása pedig visszafoghatná a foglalkoztatás romlását, hosszú távon pedig növelhetné is ezt - olvasható az anyagban.
A dokumentum szerzői javaslatukkal a jelenlegi torz adóztatás visszásságait kívánják kiszűrni, amely egyes jövedelemsávokban okozhat látszólagos adóteher-növekedést, ennek célja azonban az, hogy az adóelkerülőket fizetésre bírják.
A tavaly alakult Reformszövetség - amelynek tagjai az Országos Érdekegyeztető Tanácsban képviselt kilenc munkaadói szervezet vezetői, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) volt és jelenlegi elnökei - januárban jelezte, hogy február 20-ra "gazdaságpolitikai összefoglalót" készít, amelyben a szervezet konkrét javaslatokat tesz az adó-, a járulékrendszer és az állami újraelosztás megújítására. Az MTI értesülése szerint ezt az összefoglalót már el is juttatták a kormányhoz.
A kormányfő azt ígérte, hogy a kabinet az újabb soron kívüli vasárnapi kormányülésen, február 15-én hozza meg az adó-, a szociális-, és a foglalkoztatási rendszer átalakítására vonatkozó döntéseit.
Gyurcsány: nagy durranás lesz az új adócsomag
Fidesz: jön az újabb adóemelés
Dupla csavar az adócsomagban?
Állami lefaragás: sufniban marad a fűnyíró
Adócsalás: a bankitok már nem lesz kiskapu
Gyurcsányék nem szórakozásból titkolóznak
Veres: a kormánynak kell korrigálni a költségvetést
Ezermilliárdos átcsoportosítást tervez a kormány
MTI