.jpg)
Az árvizek miatt csaknem 140 útszakasz került hosszabb-rövidebb időre víz alá. Volt olyan nap, amikor száz útszakasz került a víz fogságába. A közútkezelő szakemberei mintegy ezer káresetet regisztráltak, az így megállapított károk összértéke eléri a kétmilliárd forintot. „Az előzetes becsléseknél sajnos jóval nagyobbnak tűnik a kár. Munkatársaink jelenleg nagy erőkkel és több száz géppel dolgoznak azon, hogy a korábban elöntött útszakaszokat megtisztítsák. Sok helyen a megrongálódott átereszek rekonstrukciója és tisztítása, az iszapelöntések tisztítása, az elmosott padkák helyreállítása és a megsérült táblák pótlása is szükségessé vált. A kisebb úthibákat cégünk szakemberei folyamatosan javítják, de rengeteg olyan kár is keletkezett, amelynek a helyreállítására közbeszerzést kell kiírnunk” – tájékoztatott Pécsi Norbert Sándor, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szóvivője. „Az már most látszik, hogy a Közút eleve feszes, a csapadékos tél miatt továbbfeszített üzleti terve alapján saját költségvetéséből nem tudjuk előteremteni a helyreállítási munkákhoz szükséges forrásokat, ezért mindenképpen állami segítségre szorulunk” – mondta a szóvivő.
A csapadékos tél és tavasz miatt számos szakaszon már eleve nedves töltéseknek, ázott alapoknak kellett volna elviselniük a mostani özönvizet, ezért a károk néhol hatványozottan jelentkeznek. Az árvíz elvonulását követően az alámosott, megrepedezett utak kifejezetten veszélyesek lehetnek, egy-egy nehéz gépjármű áthaladása pedig tovább növelheti a kárt. Ezért a közútkezelő táblázással hívja fel a közlekedők figyelmét a veszélyesebb szakaszokra, és kéri az autósokat, hogy a helyreállításokig tartsák be a korlátozásokat.
A legtöbb kár eddig az észak-magyarországi és a dél-dunántúli úthálózaton keletkezett. Borsod-Abaúj-Zemplén megye halmozottan hátrányos helyzetben van: a mostani elöntésekig is itt regisztrálták az elemi károk zömét. A heves esőzések jelentős károkat okoztak Baranya, Somogy, Győr-Moson-Sopron, Veszprém, Fejér, Komárom-Esztergom és Pest megyében is.
Privátbankár