1p
A határon túli magyarok kedvezményes honosítása miatt nem emelkednek jelentősen a politikai kockázatok
A térség egészének stabilitását és Magyarország szomszédsági kapcsolatait tekintve a határon túli magyarok kedvezményes honosítása miatt nem emelkednek jelentősen a politikai kockázatok, tudtuk meg a Political Capital szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményéből.

A térség egészének stabilitását illetően a határon túli magyarok kedvezményes honosítása nem emeli jelentősen a politikai kockázatot. Egyelőre csak Szlovákia ellenezte a tervezett intézkedést, Magyarország többi szomszédjának nem érdeke kormányzati szinten tiltakozni, és ezzel esetlegesen rontani a kétoldalú viszonyt Magyarországgal, ráadásul több térségbeli ország, például Románia, Horvátország, Szerbia, Szlovénia, de részben Szlovákia is hasonló állampolgársági szabályokat alkalmaz.

Nemzetközi jogi szempontból sem jelent kockázatot a határon túli magyarok kedvezményes honosítása, mivel az állampolgársággal kapcsolatos szabályozást az egyes országok belügyének tekintik. Ebből nem következik az, hogy a magyar félnek nem kell egyeztetnie az érintett országok kormányaival, a határon túli magyarok ugyanis csak akkor tudnak majd élni a bevezetendő kedvezménnyel, ha azt az érintett államok nem akadályozzák. Ezzel a felállni készülő magyar kormány is tisztában van, nyilvánvalóan ezért találkozott Martonyi János kijelölt külügyminiszter még a kormány megalakulása előtt a szerb, a horvát, az ukrán, a szlovén és a szlovák külügyminiszterrel.

A szlovák-magyar viszonyt tekintve növekszik a politikai kockázat, ám nem lehet a két ország konfliktusát pusztán a kettős állampolgárság kérdésre visszavezetni. Ebből a szempontból legfeljebb nem volt szerencsés, hogy a magyar parlament a Szlovákiában zajló választási kampány idején vette napirendre a kettős állampolgárság ügyét. A szlovák-magyar konfliktus kiéleződése azonban eddig is elsősorban a szlovák belpolitikai helyzet sajátosságaival volt magyarázható.

Robert Fico célja az, hogy elterelje a figyelmet kormányának Görögország uniós megsegítése kapcsán elszenvedett kudarcáról, továbbá, hogy a júniusi választások után véget vethessen a Jan Slota vezette szélsőjobboldali Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) való koalíciónak. Ez azonban csak úgy lehetséges, ha az SNS ellehetetlenítésével és erősen magyarellenes retorikával képes annak szavazóit magához csábítani. A kettős állampolgárság ügye azonban inkább hátrányos a Smer számára az SNS-sel folytatott versenyfutásban, mivel ez a bejutási küszöbön billegő szélsőjobboldali pártnak is hozhat annyi szavazatot, hogy a SMER ne tudja kihagyni a következő koalícióból.

Az új szlovák kormány mozgástere ugyanis nagyban függ majd a kialakuló parlamenti erőviszonyoktól. A legutóbbi közvélemény-kutatási adatokat figyelembe véve még – elsősorban a Szabadság és Szolidaritás párt megerősödése miatt – az is megtörténhet, hogy a várható ellenzék egységes fellépésével leváltható lenne a SMER, ezzel pedig felborulhatnak Fico SNS-re vonatkozó tervei.

A kialakult helyzetben a határon túli magyarok kedvezményes honosításának a szlovákiai magyarok lehetnek a legnagyobb kárvallottjai. Egyrészt a szlovák kormányzat és az SNS reakciói nyomán felerősödő szlovákiai magyarellenesség miatt, másrészt politikai képviseletüket illetően, hiszen szűkülhet a szlovákiai magyar pártok mozgástere a választások utáni időszakra nézve. A két ország közötti konfliktus ugyanis akadályozhatja azt, hogy a magyar pártok koalíciós partnerként jöhessenek szóba a szlovák pártok számára.

A válságból való kilábalással új verseny kezdődött a régió országai között. A konfliktusba való beleragadás Magyarország és Szlovákia megítélését egyaránt ronthatja a befektetők körében is, hiszen azt láthatják: a két országban az etnikai konfliktusok határozzák meg a politikai folyamatokat.

Privátbankár - Lovász Márton

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG