1p
A kormány szerint a jelenleginél olcsóbban és átláthatóbban működő közmédiumok jöhetnek létre az új médiacsomaggal - az ellenzék elfogadhatatlannak tartja a javaslatokat
Cser-Palkovics András szerint az általa is jegyzett médiacsomag eredményeként a jelenleginél olcsóbban és átláthatóbban működő közmédiumok jöhetnek létre.

A fideszes képviselő az alkotmánymódosítást, valamint a médiát és a hírközlést szabályozó egyes törvények módosítását, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának tagjait jelölő eseti bizottság, valamint a Közszolgálati Közalapítvány felállításáról szóló határozati javaslatot tartalmazó jogszabálycsomag előadójaként tartott felszólalásában működésképtelennek nevezte a közmédiumok jelenlegi rendszerét.
  
Cser-Palkovics András kiemelte: a szintén fideszes Rogán Antallal jegyzett javaslatai létrehoznák a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) és a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) összevonásával.
   
A kormánytöbbséghez tartozó politikusok elképzelései felállítanának egy médiatanácsot is, továbbá egy műsorszolgáltatást támogató és vagyonkezelő alapot, amely a közszolgálati műsorszolgáltatáshoz szükséges vagyon kezelését látná el. A politikus hozzátette: Magyar Televízió, a Magyar Rádió, a Duna Televízió és a Magyar Távirati Iroda is nonprofit zártkörűen működő részvénytársaságként folytatná munkáját.
   
A civil kontroll érdekében egy tizenkét főből álló közszolgálati testület jöhet létre,
amelybe nagy legitimitással rendelkező társadalmi szervezetek delegálhatnának tagokat - mutatott rá Cser-Palkovics András. A csomag egy további javaslata a sajtószabadság mellé felvenné a sokszínűség védelmét, illetve a polgárok megfelelő tájékozódáshoz való jogát, valamint alkotmányos intézménnyé alakítaná a közszolgálati médiumokat, amelyek fenntartása így állami kötelezettséggé válna.
   
A fideszes előterjesztők egy ötödik javaslattal is éltek, amely a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szól. Cser-Palkovics András szerint azonban erről a javaslatról csak később, a szakmai szervezetek javaslatai után kezdenek általános vitát. Puskás Imre (Fidesz) felszólalásában azt húzta alá, hogy pártja nem felhatalmazást, hanem cselekvésre való felhatalmazást kapott a választóktól a közmédiumok rendszerének javítására.

A KDNP szerint jó lesz zsurnalisztának lenni, miután a parlament elfogadja a közmédiumokról, illetve a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló törvényjavaslatot. Pálffy István, a párt vezérszónoka az általános vitában hangsúlyozta: a következő médiakörnyezetnek az is az előnye lesz, hogy az információs közérdek felül fogja írni a személyes jogokat, vagy a titoktartást a közügyekben.

Nem lesz lehetőség arra sem, hogy a közmédiában parancsokat adjanak ki. A szerkesztők parancsokat osztogatnak, de ez nem lesz érvényesíthető a jövőben - tette hozzá. Az új szabályozás visszaállítja a szólás szabadságát, deklarálja a sajtó szabadságát és becsüli a sokszínűséget - mondta.
   
A médiatanáccsal kapcsolatban elmondta: vannak olyan kiválasztási eljárások, amelyek vitára adhatnak okot, de a legitimitása ugyanúgy érvényesül, mint az ORTT tagjainak kiválasztásakor. Pálffy István szerint a közalapítványban, illetve a kuratóriumban megvan a civil kontrol lehetősége, a törvény csak a kereteket határozza meg. A kódex fog minden közszolgálati tartalmat szabályozni - mondta.

Az MSZP szerint a médiacsomag beterjesztői felszalámiznák a médiatörvényt és el akarják kerülni a szélesebb körű politikai és társadalmi vitát is. Mandur László hétfő esti vezérszónoki felszólalásában úgy vélte, a központosítás az egyik fő vonulata a javaslatnak. Szerinte ez védhető álláspont lenne, ha nem lenne politikai dominancia-érvényesítés a háttérben.
   
A képviselő szerint az intézmények összevonása nyomán keletkező költségcsökkentés nem lesz megfelelő mértékű, a cél, hogy a jelenlegi vezetést azonnal lecserélje és a vagyont egy állami alapban összpontosítsa.
   
A "teljhatalmú" vezetőt a kormányfő nevezheti ki, a kuratórium pedig politikailag befolyásolható lesz - hangoztatta a szocialista politikus. Hozzátette: a médiafelügyelet összevonása után szintén kormányzati befolyás lesz, elnökét pedig két ciklusnál is hosszabbra, 9 évre nevezik ki.
   
A kuratóriumok összetétele alkotmányellenes lehet, négy tagjából két kormányzati és két ellenzéki tag lehet, ez Mandur László szerint "vicces" ajánlat, tudva, hogy három ellenzéki párt van. Ha nem sikerül megegyezni a tagokról, akkor csonka kuratóriumra is lehetőséget ad a javaslat. A képviselő szerint csonka kuratóriumok felállítása volt az eredeti terv.
   
A közszolgálati médiumok összevonásával kapcsolatban Mandur László azt mondta: kétséges, hogy a Magyar Távirati Iroda feladatköre hogyan passzol a másik három közmédiuméhoz. Feltette a kérdést, miért kell az MTI-t beolvasztani, ha "testidegen?" Szerinte azért, mert így könnyen lehet kormányzati felügyelet alá helyezni.

Mandur László kitért arra is, hogy eddig arra kényszerültek a felek, hogy megegyezzenek, de nincs kétsége afelől, hogy ezt a törvényjavaslatot ebben a formájában fogják bevezetni. Arra kérte a Fideszt, hogy gondolják újra a javaslatot, mert ebben a változatban hosszú időre biztosíthatja a politikai hatalmat a közmédiumok felett.

Számos módosító indítványt nyújt be a Lehet Más a Politika (LMP) a fideszes képviselők által jegyzett médiacsomaghoz - közölte Karácsony Gergely, a párt vezérszónoka. A politikus a javaslatok hétfői általános vitájában azt mondta: Cser-Palkovics András és Rogán Antal indítványai elfogadhatatlanok. Karácsony Gergely a médiacsomag hiányosságaként említette, hogy az előterjesztők nem tisztázzák, mit értenek közszolgálatiságon, s anélkül alakítanák ki az intézményi szabályokat. Hibának nevezte továbbá, hogy a fideszes javaslat összevonná a kormány frekvenciapolitikáját megvalósító intézményt és az Országgyűlésnek alárendelt médiahatóságot.
   
Arra is kitért, hogy az indítványok a politikai befolyást növelnék, a civil kontrollt azonban szűkítenék a közszolgálati médiumok vonatkozásában. Hozzátette, a hatályos médiatörvény valóban rossz példát mutatott a társadalmi szervezetek bevonására, de Magyarországon vannak valódi civil szervezetek is, nemcsak "politikai klientúralovagok".
   
Az LMP vezérszónoka arra intette a Fidesz képviselőit, ne keltsék azt a látszatot, hogy kétharmados parlamenti többségük birtokában kizárólag saját érdekérvényesítő képességüket akarják növelni. Mint mondta, ez nekik sem érdekük. Karácsony Gergely hajmeresztőnek nevezte azt eljárást, hogy az Országgyűlés hétfőn folytatja le egy péntek délután benyújtott jogszabály általános vitáját. Mint mondta, ennyi idő alatt nem lehet jó törvényeket alkotni, s a javaslatokat a közvéleménynek sem volt módja megismerni és megvitatni.

A jobbikos Pősze Lajos szerint kézi vezérlésű médiarendszer jöhet létre, ha az Országgyűlés elfogadja a két fideszes képviselő által benyújtott médiacsomagot. A politikus a jogszabálycsomag általános vitája során hétfőn a Parlamentben azt mondta: a javaslatok a kormánypártok közmédiabeli befolyását növelnék, s az újonnan létrehozandó intézmények mindegyikében az történhetne, amit a Fidesz és a KDNP akar.
   
Hozzátette: a közmédiumok működésének eddigi rendszere rossz volt, a kuratóriumi viták olykor évekre megbénították a médiumokat. Szavai szerint azonban az új struktúra sem megfelelő. Kifogásolta például, hogy a Közszolgálati Közalapítvány a közmédiumokat irányító vezérigazgatókat bármikor fölmenthetné.
   
Pősze Lajos ugyanakkor felelőtlenségnek nevezte, hogy a kuratóriumi, illetve tanácstagokat, valamint a médiahatóság és a médiatanács elnökét is 9 évre választanák meg. A Jobbik vezérszónoka nehezményezte: a médiacsomag nem tisztázza, hogy hatálya mely, az interneten föllelhető tartalmakra terjedne ki, így félő, hogy "a kormánypártok azt is előírhatják, hogy egy magánember honlapján milyen információk szerepeljenek". Az alkotmánymódosításról szóló javaslatról azt mondta: a Jobbik célja, hogy az alaptörvény továbbra is a véleményszabadságot garantálja, ne pedig a szólásszabadságot.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG