A ház három hónapos távlatban 295, félévi távlatban 285, éves távlatban 270 forintos átlagos euróárfolyamot jósol az elemzéshez fűzött táblázatában. Jóllehet az MNB Monetáris Tanácsa a mostani forintgyengülés miatt valószínűleg kamatcsökkentési szünetet tart, éves távlatban 6,00 százalékra csökkenti alapkamatát a jelenlegi 9,50 százalékról a cég prognózisa szerint.
Legfrissebb devizaárfolyamok
Az elemzés szerint a Wood & Co. továbbra is azzal számol, hogy a magyar kormány kitart a megfontolt költségvetési politika mellett. A cég vezető londoni szakértője lát lehetőséget arra, hogy Magyarország "legkésőbb 2010 végéig" az ERM-II. tagja legyen. Tenconi szerint a ház a 270-275 forintos euróárfolyamot tartja elérhető középértéknek az átváltási mechanizmus plusz-mínusz 15 százalékos sávján belül.
Hiába esik a forint régiós társaival együtt, a felhalmozott hatalmas devizahitel-állomány miatt Magyarországnak más országokhoz képest sokkal nagyobb problémát okoz a gyengülő deviza - a Generali Alapkezelő elemzése |
Más nagy londoni házak korábbi elemzéseikben azt sem tartották kizártnak, hogy Lengyelország és Magyarország akár már az idén az ERM-II. tagja lesz. Így vélekedtek nemrégiben kiadott elemzésükben például a Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató londoni szakértői, hozzátéve, hogy Lengyelország 2012-ben, Magyarország pedig 2013-ban bevezetheti az eurót.
A Wood & Co. szerdai londoni elemzése szerint mindegyik EU-tagállamnak érdeke a kelet-európai pénzügyi stabilitás még erősebb alátámasztása. Ennek eszközei között lehet bőséges devizacsere-keretek(devizaswap-keretek) megnyitása a helyi jegybankok számára, közös EU-IMF hitelnyújtások ott, ahol ez szükségessé válik, és annak "világos megértése", hogy ha egy külföldi banknak a ránehezedő nyomás miatt ki kell vonulnia egy másik EU-tagállamból, azt rendezetten, több évig tartó folyamat keretében kell végrehajtani a pénzügyi stabilitás felborításának elkerülése végett.
Mindemellett azokat az országokat, amelyek fel akarják gyorsítani az euróbevezetést, és ehhez megvan a megfelelő makrogazdasági politikájuk, a lehető leggyorsabban be kell engedni az ERM-II. árfolyamrendszerbe - írja szerdai elemzésében a Wood & Co. Tenconi szerint a cég meggyőződése, hogy a mielőbbi ERM-II.-tagság lenne a hatékony árfolyam-stabilizáló tényező.
A cég az összes közép-európai EU-gazdaságban is recessziót jósol. Előrejelzése szerint Magyarországon 3 százalékos, Csehországban 1,7 százalékos, Lengyelországban 1,0 százalékos, Szlovákiában 2,1 százalékos GDP-csökkenés lesz 2009-ben. |
A Wood & Co. az Egyesült Államokban és az euróövezetben egyaránt súlyos recessziót vár az idén: friss előrejelzése szerint az amerikai GDP-érték 3,2 százalékkal, az euróövezeti 3,1 százalékkal esik vissza 2009 egészében, és jövőre 0,6, illetve 0,2 százalékos növekedés várható a két gazdasági erőcentrumban.
A ház ebben a környezetben az amerikai jegybank (Fed) által jelenleg alkalmazott 0-0,25 százalékos napikamat-célsáv fenntartását várja a következő egy évre, és azt valószínűsíti, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) a jelenlegi 2,00 százalékról az év közepéig fél százalékra csökkenti irányadó kéthetes refinanszírozási kamatminimumát.
A közép-európai piacokon csütörtökön a csehországi 25, esetleg 50 bázispontos kamatmérséklés valószínűsítése kelt figyelmet. Ami Magyarországot illeti, az államkötvények októberi leállás utáni ismételt kibocsátása támogatást nyújthat a forintnak. |
Forintesés: itt már nagyon fáj
Erőre kapott a forint - nem a jegybank keze van a dologban
Nagyobb pofont kapunk, mint eddig gondolták
Újabb történelmi csúcson a forint: 304
Csapdában a forint, csapdában az ország
A forintnál is van nagyobb erő
Új eszközökkel menti a forintot a jegybank
Átszakadt a gát: 300 forint fölött az euró!
MTI