1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Köszönjük szépen, a Mol jól van! - mondta Mosonyi György vezérigazgató. Az olajipari társaság nagyot bukott, de szerintük az eredmény megalapozott
Köszönjük szépen, a Mol jól van, gazdasági teljesítménye megalapozott, noha nehéz év van mögöttünk, és várhatóan az idei sem lesz jobb - mondta Mosonyi György, a Mol Nyrt. vezérigazgatója pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.

Hozzátette, a helyzetet mutatja, hogy fél év alatt felére-harmadára esett például az olaj- és a késztermékek ára, így a készletek átértékelése jelentős veszteséget okozott. Tavaly az átértékelésből a Molnak 92 milliárd forint vesztesége volt, míg 2007-ben ugyanez 32 milliárd forint pluszt hozott. Molnár József pénzügyi vezérigazgató-helyettes elmondta, a Mol pénzügyileg stabil, a szükséges források rendelkezésére állnak, ám hogy még erősebb legyen, felülvizsgálták egyebek között az idei működési költségeket. Az idén ezek a kiadások nem nőnek, jobb esetben pedig csökkennek.

Relativitás-elmélet

A megalapozott bukta számokban
Nagyot bukott a Mol, de nem óriásit
Mosonyi György aláhúzta, a Mol relatíve jó teljesítményt nyújtott tavaly is, s jobban ellent tud állni a recessziónak, mint az iparági versenytársai. Úgy vélte, az idén megismétli a Mol a teljesítményét, ám az már nem várható, hogy hasonló áreséssel kellene számolnia az olaj- és készterméket illetően, mint tavaly.

Kifejtette, az idén 220 milliárd forintot költenek beruházásra, s a fejlesztéseket megtermelt jövedelemből finanszírozzák. Elsősorban a meglévő termelőeszközökre és a folyamatban lévő projektek befejezésére költenek. Így például mezőfejlesztésekre, az olaszországi, mantuai finomítójuk modernizálására, a földgáztranzit fejlesztésére, ezen belül a román és horvát vezeték megépítésére, a stratégiai gáztároló befejezésére és a cseh CEZ-zel közösen tervezett erőművi fejlesztések előkészítési munkálataira. Molnár József úgy vélte, bár szerinte nem lesz szükséges, de a Mol kész a mostaninál szigorúbb pénzügypolitikát is folytatni.
Elmondta azt is, hogy változatlan az a hosszú távú célkitűzésük, hogy a normalizált eredmény 40 százalékát kifizessék osztalékként. Ez azonban továbbra is attól függ, hogy az adott évben mekkora összeget ruháznak be.

INA: a Mol átveszi az irányítást
Hogyan állnak a Mol-részvények?Nézze meg, hogyan állnak részvényei!
Mosonyi György, a Mol kisebbségi tulajdonában lévő horvát INA-val kapcsolatban elmondta, átveszik a cég teljes irányítását, s céljuk az, hogy hatékonyabbá tegyék a vállalatot. Így például 2012-re a finomítói olyan hatékonysággal működnek majd, mint a Mol mostani üzemei. Úgy vélte, a Mol csoport számára jelentős hozzáadott értéket képvisel az INA.

Kérdésekre válaszolva Mosonyi György elmondta, hogy a makói gázmező leghamarabb 2011-2012-ben fog termelni. A kinyerhető gázmennyiség azonban nagy valószínűséggel nem haladja meg a jelenlegi magyar kitermelést, ami 8-9 millió köbméter naponta.

Visszaesett a kereslet is
Egy újabb kérdésre aláhúzta, a negyedik negyedévi veszteség kizárólag a készletátértékelésekből származott, ami egyszeri esemény volt. E nélkül az üzleti eredmény 93 milliárd forint volt, s nem mínusz 33,3 milliárd forint. A vezérigazgató-helyettes elmondta, az idén az első két hónapban visszaesett az üzemanyag-kereslet, mert mindenki takarékoskodik. Becslések szerint februárban 5-10 százalékkal csökkent az üzemanyag-forgalom, ám Mosonyi György szerint ez nem fog fokozódni, s az év egészében ekkora mérséklődéssel kell számolni.

A Mol az idén éves szinten 65 dolláros hordónkénti olajárral számol, az üzemanyagok estében pedig az árrések növekedésével. A társaság azt várja, hogy a benzin esetében tonnánként 80 dollár körüli, míg a gázolaj estében 100 dollár körüli lesz a finomítói árrés. A Mol azzal számol, hogy éves átlagban egy euró 1,25 dollárba kerül majd.

A Mol bevétele 2008-ban 3.535 milliárd forint volt, ami 36 százalékkal több a 2007. évinél. A csoport nettó hitelállománya tavaly év végén 690 milliárd forint volt, az eladósodottsági szint pedig 35,9 százalékot ért el decemberben. A ráta gyakorlatilag szinten maradt, mivel egy évvel korábban 35,6 százalék volt.

AZ APEH-nél a Mol és az OTP a király
Tőzsdei cégek: ideje lenne rendet tenni!
Durva matek: a forinton túl még rosszabb a helyzet
Kiváló telefon-számok: jelentett az MTelekom
Rekord profit az OTP-nél: jól tartotta magát

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG