Relativitás-elmélet
A megalapozott bukta számokban Nagyot bukott a Mol, de nem óriásit |
Kifejtette, az idén 220 milliárd forintot költenek beruházásra, s a fejlesztéseket megtermelt jövedelemből finanszírozzák. Elsősorban a meglévő termelőeszközökre és a folyamatban lévő projektek befejezésére költenek. Így például mezőfejlesztésekre, az olaszországi, mantuai finomítójuk modernizálására, a földgáztranzit fejlesztésére, ezen belül a román és horvát vezeték megépítésére, a stratégiai gáztároló befejezésére és a cseh CEZ-zel közösen tervezett erőművi fejlesztések előkészítési munkálataira. Molnár József úgy vélte, bár szerinte nem lesz szükséges, de a Mol kész a mostaninál szigorúbb pénzügypolitikát is folytatni.
Elmondta azt is, hogy változatlan az a hosszú távú célkitűzésük, hogy a normalizált eredmény 40 százalékát kifizessék osztalékként. Ez azonban továbbra is attól függ, hogy az adott évben mekkora összeget ruháznak be.
INA: a Mol átveszi az irányítást
Hogyan állnak a Mol-részvények?Nézze meg, hogyan állnak részvényei! |
Kérdésekre válaszolva Mosonyi György elmondta, hogy a makói gázmező leghamarabb 2011-2012-ben fog termelni. A kinyerhető gázmennyiség azonban nagy valószínűséggel nem haladja meg a jelenlegi magyar kitermelést, ami 8-9 millió köbméter naponta.
Visszaesett a kereslet is
Egy újabb kérdésre aláhúzta, a negyedik negyedévi veszteség kizárólag a készletátértékelésekből származott, ami egyszeri esemény volt. E nélkül az üzleti eredmény 93 milliárd forint volt, s nem mínusz 33,3 milliárd forint. A vezérigazgató-helyettes elmondta, az idén az első két hónapban visszaesett az üzemanyag-kereslet, mert mindenki takarékoskodik. Becslések szerint februárban 5-10 százalékkal csökkent az üzemanyag-forgalom, ám Mosonyi György szerint ez nem fog fokozódni, s az év egészében ekkora mérséklődéssel kell számolni.
A Mol az idén éves szinten 65 dolláros hordónkénti olajárral számol, az üzemanyagok estében pedig az árrések növekedésével. A társaság azt várja, hogy a benzin esetében tonnánként 80 dollár körüli, míg a gázolaj estében 100 dollár körüli lesz a finomítói árrés. A Mol azzal számol, hogy éves átlagban egy euró 1,25 dollárba kerül majd.
A Mol bevétele 2008-ban 3.535 milliárd forint volt, ami 36 százalékkal több a 2007. évinél. A csoport nettó hitelállománya tavaly év végén 690 milliárd forint volt, az eladósodottsági szint pedig 35,9 százalékot ért el decemberben. A ráta gyakorlatilag szinten maradt, mivel egy évvel korábban 35,6 százalék volt.
AZ APEH-nél a Mol és az OTP a király
Tőzsdei cégek: ideje lenne rendet tenni!
Durva matek: a forinton túl még rosszabb a helyzet
Kiváló telefon-számok: jelentett az MTelekom
Rekord profit az OTP-nél: jól tartotta magát
MTI