A dollárban számolt irodabérleti díjakat természetesen az amerikai valuta más pénznemekkel szembeni változása is mozgatja, így a helyi valutákban jegyzett irodabérleti díjak dollárra való átváltásakor nem csak a helyi kereslet és kínálat határozza meg az irodapiac helyét a globális listán, de a helyi valuta dollárárfolyama is. „Az árfolyamok mozgása nagy szerepet játszik a TOP10 irodapiac sorrendjének alakulásában is – habár a legdrágábbak klubja (London, Hong Kong és Tokió) változatlan” – mondta dr. Raymond Torto, CBRE vezető közgazdásza.
A jelentésből az is kiderül, hogy egy év alatt a globális irodabérleti díjak elérték mélypontjukat, átlagosan 4,6 százalékot esve a március 31-én végződő pénzügyi évben. A nagyobb piacok jelentősebb, 6,4 százalékos csökkenést mutattak a bérleti díjak tekintetében – a vizsgált 176 városból 133-ban lettek olcsóbbak az irodák, ráadásul 33 piac esetében egyenesen kétszámjegyű a változás, 53 piacon viszont nőttek a díjak. Az EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika) 29 irodapiaccal képviselteti magát az első 50 város között.
„Míg a gazdasági mutatók fellendülést jeleznek a tavalyi évhez viszonyítva, a kereskedelmi ingatlanpiac lemaradt a gazdaság egészétől: kutatásunk szerint az irodabérleti költségek továbbra is csökkenést mutatnak. Negyedévről negyedévre vizsgálva a bérleti díjak mozgása elérte mélypontját, és néhány piacon, például Londonban már növekedésnek is indultak” – kommentálta Torto. Érdekes, hogy a latin-amerikai piac – Brazíliával az élen – volt az egyetlen régió, ahol egy év alatt nőttek az irodabérleti költségek. (Az éves változások helyi valutában számolt költségek, így az esetleges árfolyammozgások nem befolyásolják.)
Európa továbbra is a legtöbb várossal szerepel a CBRE TOP 50-es listáján. A londoni West End vezet 1457.59 euró/m˛/év-vel, és a font gyengülésének ellenére továbbra is a legdrágább irodapiac a világon. A kontinensen emellett Moszkva (5. a listán 997 euró/m2/év), Párizs (7. a listán, 902 euró/m2/év) és a londoni City (8. a listán 877 euró/m2/év) került be a tíz legdrágább irodabérleti helyszín közé, ahol az EMEA-régiót még a 9. helyezett Dubai (868 euró/m2/év) képviseli.
Az EMEA-régió egészét tekintve a bérleti díjak 6,2 százalékkal voltak alacsonyabbak az egy évvel korábbi szintjüknél, a legnagyobb esés Moszkvában (-26.5%), Dublinban (-24,6%) és Abu Dhabiban (-23,7%) volt. A régió 57 városából 44-ben lettek olcsóbbak az irodák.
Privátbankár - Lovász Márton