1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai adósságpiacon minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása öt év futamidőre valamivel több mint 546 ezer euróba kerül, a néhány nappal korábban kért 570 ezer euró helyett
A hét eleji megugrás után ismét ütemesen csökkennek a kelet-európai szuverén adósság határidős biztosítási árai (CDS) a londoni adósságpiacon, mondták csütörtökön londoni szakelemzők az MTI-nek.

A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cég adatsora szerint a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében a csütörtöki londoni kereskedésben 5,463 százalék volt az előző esti, New York-i zárásban mért 5,584, illetve a hét eleji londoni 5,687 százalék után.

Szűkülő régió
Ez azt jelenti, hogy az európai adósságpiacon minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása öt év futamidőre jelenleg valamivel több mint 546 ezer euróba kerül, a néhány nappal korábban kért csaknem 570 ezer euró helyett. A CMA DataVision szakértői elmondták, hogy még a térség leggyengébb állapotú gazdaságának tekintett Lettország CDS-felára is szűkül: a csütörtöki forgalomban 9,067 százalék volt az előző zárásban feljegyzett 9,27, illetve a hét eleji 9,4 százalék után.

Lettország szuverén devizaadósi osztályzatát a Fitch Ratings hitelminősítő nemrég - súlyos pénzügyi-gazdasági válság kockázatára figyelmeztetve - a még épphogy befektetésre ajánlott sáv alsó határára, "BBB mínusz"-ra rontotta, ráadásul a gyengébb osztályzat is negatív kihatású figyelőlistára került, ami erőteljes utalás a közeli újabb leminősítés lehetőségére. Ha Lettország adósosztályzatát a Fitch a jelenlegi szintről tovább csökkenti, azzal a lett gazdaság besorolása átkerülne a befektetési szint alatti, spekulatív sávba, Románia után másodikként az EU-ban.

Románia CDS-árazása csütörtökön a londoni piacon 7,479 százalék volt az előző esti 7,549 százalék helyett, Bulgáriáé 6,533 százalékra szűkült 6,645 százalékról. Csehország és Lengyelország törlesztéskockázati árazása a csütörtöki kereskedésben 3,362, illetve 4,009 százalék volt, 3,408, illetve 4,076 százalékról csökkenve napon belül.

Adósságban nem mi vagyunk a sereghajtók?
A CMA DataVision hosszabb visszatekintésű adatsora szerint e határidős törlesztésbiztosítási ügyletek ára tavaly szeptember végén még 1,71 százalék volt a piacon lévő magyar adósság esetében, de október 24-én már 6,05 százalékos csúcsra emelkedett, a Lehman Brothers amerikai nagybank bukását követő általános piaci pánik hatására. Onnan csökkenni kezdett a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és a Világbank 25 milliárd dolláros pénzügyi védőhálójának hatására, és azóta ingadozik, de az októberi csúcspontra nem emelkedett vissza; január közepén járt 4 százalék alatt is.

A közép-kelet-európai EU-gazdaságok CDS-árazásai még az időnkénti kiugrásokkal együtt is messze elmaradnak az olyan, stresszhelyzetűnek ítélt országokétól, mint Ukrajna, amelynek törlesztésbiztosítási tranzakcióit 35-38 százalék közötti sávban árazza a piac.

Ukrajna szuverén adósi besorolása a Fitch Ratings és a Standard & Poor´s listáján egyaránt mélyen spekulatív "B plusz" - a közepes befektetői magyar "BBB" osztályzatnál öt fokozattal gyengébb -, de még az ukrán adósosztályzat sem utal államcsőd azonnali veszélyére. Annál is kevésbé, mert a CDS-ár alapjában egy sokféle spekulációtól, jelenleg mindenekelőtt az általában rossz piaci hangulattól mozgatott származékos termék, mostanában nincs közvetlen köze a tényleges törlesztési képességhez. A törlesztési képesség a tartalékok nagyságától és a külföldi finanszírozási képességtől függ közvetlenül, ez pedig például Magyarország esetében sokszorosan, nagyságrendekkel nagyobb, mint az éves törlesztési kötelezettség.

Rekorddöntögető osztrákok és finnek
Jellemzően csütörtökön soha nem látott, rekord szintre emelkedett az ötéves futamidőre az osztrák és a finn szuverén adósság CDS-ára, 2,30 százalékra a szerdai késői 2,251 százalékról, illetve 0,78 százalékra 0,77 százalékról, pedig mindkét ország adósosztályzata egyformán a lehető legjobb a nagy hitelminősítőknél, stabil kilátással.

A közép-kelet-európai CDS-árak hét eleji megugrását - és a hirtelen újabb valutaárfolyam-eséseket - a piac jórészt a Moody´s Investors Service kedden Londonban megjelent, kedvezőtlen kicsengésű bankszektor-elemzésének tulajdonítja. A hitelminősítő szerint a "hosszú és mély recesszióba került" fő kelet-európai banki piacok helyzetének romlása negatív besorolási nyomást gyakorol az itt működő bankérdekeltségekre, és ez előbb-utóbb a tulajdonos nyugati bankok kockázati osztályzatainak gyengülését is okozhatja.

Mi vagyunk a legsebezhetőbbek
A Moody´s szerint ebben a helyzetben "szelektívebbé" válhat a nyugat-európai tulajdonos bankok által a kelet-európai érdekeltségeknek nyújtott támogatás, ami még további lefelé ható besorolási nyomást gyakorolhat a leánybankokra. A cég az általa befektetési szintű szuverén adósosztályzattal ellátott térségi országok közül a balti köztársaságokat, Magyarországot, Romániát és Bulgáriát sorolta a legsebezhetőbbek közé.

Csak valami különleges "gyógyszer" segíthet a forinton 
Februárra már hiányt vár a PM 
Spórolás és reform - ezt kéri tőlünk Brüsszel
Kinek fizeti ki az adósságát az állam? 
Rizikófaktor vagyunk a bankok szemében

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG