"Olyan történik a világban, ami még soha. Nekem pedig nincs más választásom, mint ezredszer is elmondani, hogy itt bizony mindenkinek sérülni fog kisebb-nagyobb mértékben az érdeke. Minden embernek, családnak, vállalatnak, valamennyi kormánynak és nemzetnek" - mondta a miniszterelnök arra kérdésre válaszolva, hogy túléli-e az ország a válságot.
Gyurcsány szerint a válságot nem oldaná meg egy kormányváltás. "Olyan esetben különösen nem, amikor az ellenzék menekül az elől, hogy mondania kelljen valamit, ráadásul ordas eszmékkel szövetkezik" - mondta. Szerinte a Fidesz rájátszik az ország félelmére a változásoktól.
A miniszterelnök ugyanakkor úgy látja "az ország legnagyobb ellenfele, a saját félelmei, saját szokásai, meg az a hazugság, hogy jön valaki és másnap úgy nőnek 14. havira a nyugdíjak, hogy közben az adók is csökkennek". Illúzió - állítja Gyurcsány -, hogy a válságban lenne "surranó pálya", Magyarország számára egy speciális könnyebb út. Aki szerint ilyet lehet biztosítani csak azzal, hogy nem így, hanem úgy hívják a miniszterelnököt, az téved - mondta.
Gyurcsány Ferenc szerint a program hitelessége miatt voltak szükségesek azok az intézkedések is a csomagban, amelyek bejelentése most népszerűtlenséget hoz csak, s megvalósításuk egy következő kormány felelőssége lesz, mint például a vagyonadó, vagy a nyugdíjkorhatár emelése. A miniszterelnök szerint a lehetőségek végső határáig elmegy a csomag, bár egyes tervezett elemeiről lemondtak, amikor látták, hogy az érdekegyeztetésben nem fogják az támogatni. Gyurcsány Ferenc úgy véli, a programot a külföldi elemzők elfogadják, elismerik. "Nem a gyávaságot, hanem a tenni akarást látják" - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a jegybank szerint a csomag növekedési hatása a GDP 1,5-2 százalékát teszi ki.
A miniszterelnök reményei szerint a költségvetési kiigazításra elég lesz a tervezett 210 milliárd forint, amennyiben az éves recesszió nem megy 3,5 százalék fölé. A tervezett csomag jövő évi hatásával kapcsolatban megerősítette, hogy mintegy 550 milliárd forinttal csökkentené az állami kiadásokat.
Arra a kérdésre, hogy kik lesznek az intézkedések vesztesei és nyertesei, kijelentette: a gazdaság megerősítéséről és a munkahelyek megőrzéséről szólnak ezek a lépések. Ez ma a legfontosabb feladatunk. Ha nem csökkentjük a munkára rakódó terheket, még több munkahely veszhetne el. A járulékcsökkentéssel viszont nemcsak ebben lépünk előre, hanem olyan alacsony lesz a járulék, hogy az versenyképes a környező országokéval. Így mire véget ér a válság, és a befektetők régi-új terepet keresnek, jobbak lesznek az ország esélyei - fejtette ki a kormányfő.
"Az átlagbér környékétől felfelé egyre jelentősebb összeg marad az emberek zsebében. Azzal, hogy a családi pótlék bekerül az adózásba, azt érhetjük el, hogy aki kevesebbet keres, semennyit, vagy minimális összeget veszít, a jómódúaktól pedig többet tudunk visszavenni. Nagyjából megőriztük a 13. havi nyugdíj intézményét. A legrászorultabbak juttatása, a 80 ezer forint alatti nyugdíjak beépülnek a rendszerbe, és a mindenki másé is megmarad 80 ezer forintig. Ugyanakkor emeljük a korhatárt és változtatunk az indexáláson is, hogy a következő generációk nyugdíját is biztosíthassuk" - mondta a miniszterelnök.
Már a short stop sem segít?
Gyurcsány: segélyből nem maradunk talpon
A munkavállalók ragaszkodnak a cafeteriához
MSZP: a fejüket vakarják a Fideszben
Orbán leszólta Brüsszelt
Gyurcsány dolgozik a forinton
A Times velünk ijesztegeti Amerikát
"Amit Gyurcsány tesz, az példamutató"
13. havi nyugdíj: "elvehetetlen ingyenpénz"
Népszava